www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ton De Jazz


Darius Borz
 Share

Recommended Posts

Eu il formez cu doza din extremitatea opusa neck'ului. Dupa cum vad ca e selectata si la tipu' din clip. lasi potul de volum la doze mai la juma, te joci un pic la potul de ton, scoti mult din inalte pe amp si din bass, si incearca sa fortezi mediile, eu nu am pe amp nu stiu exacct cum se comporta, dar mie asa imi suna.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mr. Vintage te contazic putin...referitor la "tonul de jazz". Exista "ton de jazz" asa cum exista "ton de rock". Cred ca expresia "ton de jazz" se refera la tonul chitaristilor de jazz din perioada de inceput a jazzului vezi Charlie Christian, Wes Montgomery, Joe Pass, Jim Hall, Herb Ellis, George Benson, Pat Martino, Pat Metheny si alte cateva mii de chitaristi mari de jazz. Cat despre Mike Stern, Frank Gambale, John Scofield nu au un ton de jazz classic, dar se incadreaza in stil si nici ton de rock nu il pot numi. Este o amprenta personala si un mod de exprimare al lor foarte ok. Dar in lumea jazzuli se foleseste curent expresia "ton de jazz" care inseamna un sunet clean, mellow, inchis, cald si are o sonoritate specifica. De-aia nu poti avea sunetul ala decat folosind o chitara de jazz (archtop). Cu un alt tip de chitara poti avea un ton asemanator, dar sunetul clasic de chitara de jazz ramane chitara hollowbody ,neck picup si reglaje de ton si amp in functie de gustul fiecarui instrumentist in parte.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

despre cautarea tonului de jazz intreaba doar noober-ii, care sunt fascinati de stiinta de a canta acest gen de muzica, crezand, in mod fals, ca efectul muzical ar rezida numai in tonul folosit. jazz-istii stiu foarte bine despre ce este vorba, modul de a simti si a canta o astfel de muzica indreptandu-i spre tonul necesar, acolo fiind mai mult stiinta de a canta si a se exprima, decat ton pur iar rocker-ii adevarati stiu si ei de ce au nevoie in exprimarea tonala. segmentul intermediar este cel al fusion-ului, unde nu evolueaza decat experti in ambele domenii.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Rog pe cineva sa imi spun cum pot scoate un sunet de jazz dintr-un epiphone sg g-400 custom,ca amplificator folosesc cel din poza.

 

Cam asa ceva as vrea.

 

Multumesc.

 

Ai butoane ..te pui si rasucesti de ele pana dai de" tonul de jazz" ..Adica tonul care il consideri tu ca fiind de jazz

 

Daca cauti videouri cu jazzisti vei vedea cum chitara considerata ca fiind buna doar ptr country era folosita de jazisti

prin anii dupa '55 ..adica Fender Telecaster /

Idea ar fi ton fara inalte si comprimat ca sa sune egal fiecare sunet ,,vezi cum lovesti coarda si unde .cel mai .mult conteaza acest lucru ...NU ciupesti tare si agresiv ..

 

Normal cu doza "neck" + butonul Tone pe "inchis" cat consideri tu sa fie inaltele taiate dar sa ai totusi prezenta , cel de Volume la 80% ai un sunet "non agresiv ".. ce suna aprox uniform pe tot gatul ...mai reglezi otzara si din amplif .

 

Totul depinde de tine,,cum simti soundul ,

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.