www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mica Inregistrare


baltazar181
 Share

Recommended Posts

Am facut azi a mica inregistrare cu Epi les paul standard plus top pro, The Jackhammer, Noise gate behringer , behringer digital delay, behringer ultra g dibox cu cab simulator, usb guitar link si cool edit pro.

Cu ce program as putea inregistra intr-o calitate mai buna?Mi se pare soundul chitarii cam infundat.

 

 

Edited by baltazar181
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

behringer ultra g dibox cu cab simulator

 

Cel puţin la asta, de ce foloseşti simularea de cabinet din ea, cât timp ai sute de impulsuri de cabinet pe net?

 

Eu unul aş păstra doar Jackhammerul. Ultra-G-ul dacă nu aş folosi Jackhammer (folosit pe ieşirea fără cabism), poate şi delay-ul. De restul chiar nu prea ai nevoie. Încearcă să ai semnalul dry cât mai "curat", ia-ţi un DAW în care poţi folosi VST-uri, Reaper e foarte ok, îţi iei nişte impulsuri de cabinet, le rulezi, cu Keffir şi îl alegi pe ăla care îţi place. Pe urmă, în funcţie de preferinţe. Ai în Reaper şi un EQ grafic foarte ok şi un compresor.

 

Aceea nu e placa de sunet, e o interfata.Sunetul e procesat tot de placa ta de sunet soundblaster live 24 bit.

 

Vorbeşti prostii.

Edited by 'mnezãu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca vorbesc prostii poti explica si de ce?

 

Interfaţa audio este tot o placă de sunet. Amândouă, în cazul înregistrării, îţi procesează semnalul AD/DA. Interfaţa îţi procesează semnalul şi ţi-l trimite digital la PC, prin USB. Placa de sunet face acelaşi lucru. Semnalul digital nu-ţi mai ajunge la placa de sunet, că nu are de ce, procesorul ştie ce să facă cu el aşa cum e.

Amândouă sunt plăci de sunet, fac acelaşi lucru. Denumirea diferă pentru că s-a gândit lumea că nu prea se potriveşte termenul "card" la o cutiuţă.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 Reaperul nu e free daca are cineva un license key rog sa mi-l trimita

2 Keffir ul l-am instalat insa n-o gasesc(o fi vreun pluggin in reaper?)

3 Am downloadat niste impulsuri de cabinete se arata sub forma de wav uri, astea trebuie sa fie sau ba? Si cu ce le deschid.

4 In reaper cum pot sa inregistrez?

Link to comment
Share on other sites

  1. E uncrippled shareware: "The evaluation version of REAPER is complete and uncrippled. There are no artificial interruptions or restrictions, and you can save and load projects normally."
  2. Învață cum se adaugă plugin-uri, din manual.
  3. Da, le deschizi în interfața keFIR-ului, apăsând butonul mare pe care scrie load.
  4. Din nou, scrie în manual. Dar principiul e la fel la orice DAW: armezi track-urile, apeși record.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.