www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Parere Peavey Wisdor


baltazar181
 Share

Recommended Posts

Nu e ca si in clipuri, ampuri decente la preturi bunicele, la revanzare pierzi mult, merge modat usor (de catre cunoscatori) pentru ca e bazat pe schema de JCM, gasesti mod-urile pe net, am incercat N variante de mod-uri si nici unu nu m-a multumit ca si gain( nu era ce trebuie fara booster), dar asta tine de gusturi. Minusuri, e destul de mare ca volum daca il transporti cu masina mica nu incap multe scule de el. Calitate relativ ok fiind vb. de CHINA, daca insiti prea mult cu letcon/pistol de lipit se exfoliaza traseul imprimat ( PCB). Eu am ajuns la concluzia ca trebuie sa iei ce vrei ca sound, daca vrei JCM800 nu cumperi un amp modat sa sune a JCM, cumperi original, asta nu inseamna ca Winsorul nu suna bine nemodificat, trebuie incercat ca e putin delicat, nu e un amp iubit de toata lumea, e ca la haine, daca e marimea si modelul potrivit atunci ti se potriveste perfect daca nu incerci altul. Bafta!!!

 

Ps. Daca vrei sa te joci cu preamp mods de unul singur, tine minte ca n-are nimic care sa descarce condensatorii aia mari si trebuie sa te ocupi singur de scurs curentul din ei, altfel nu poti baga mana in el pt. ca retine undeva la 400+ V de curent continuu chiar si scos din priza mai mult de o zi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai eu am o clona JCM800 si as vrea la schimb 1 la 1 deci n-as pierde prea mult. Oricum folosesc mai mult pedale asa ca distorsul nu ma prea intereseaza, Modatul nu m-as prea baga fiind habarnist. Insa vad ca ampul nu prea un amp clean mai mult dirty dar se poate scoate un clean destul de bun ,la putinele melodii pe care le cant pe clean e suficient. Mai mult ma intereseaza puterea, de obcei cant pe scene mari unde trebuie cacao, mai mult pentru asta as cumpara

Link to comment
Share on other sites

Pai eu am o clona JCM800 si as vrea la schimb 1 la 1 deci n-as pierde prea mult. Oricum folosesc mai mult pedale asa ca distorsul nu ma prea intereseaza, Modatul nu m-as prea baga fiind habarnist. Insa vad ca ampul nu prea un amp clean mai mult dirty dar se poate scoate un clean destul de bun ,la putinele melodii pe care le cant pe clean e suficient. Mai mult ma intereseaza puterea, de obcei cant pe scene mari unde trebuie cacao, mai mult pentru asta as cumpara

 

 

Sa scoti clean inseamna sa intri pe Low input cu gain dat la minim deci vei avea volum final mult mai redus decat ai cu gainul trecut de jumate, influenteaza semnalul cu care loveste finalii foarte mult, nu va fi suficient pt scene mari in felul asta (dar depinde de cabinet, eu am cantat cu 1x12, cu cab mare se schimba treaba). Daca-l folosesti cu gain-ul lui +booster si efecte in loop e super ok, si clean-ul sa-l obtii reducand din vol de la chitara, dar asta e un stil de cantat trebuie sa te obisnuiesti asa si nici asa nu va fi super fenderish clean!

Link to comment
Share on other sites

Acu am citit Problemele lui bach ce le avea cu acest amplificator si m-am decis sa-l las la draq nu mai vreau probleme:) Initial am vrut un peavey valveking 212 ca sa-l pot transporta mai usor

Amplificatorul acesta e o bataie de joc mai bine nu ma complic, imi repar JCM ul si ca fi super.

Link to comment
Share on other sites

Acu am citit Problemele lui bach ce le avea cu acest amplificator si m-am decis sa-l las la draq nu mai vreau probleme:) Initial am vrut un peavey valveking 212 ca sa-l pot transporta mai usor

Amplificatorul acesta e o bataie de joc mai bine nu ma complic, imi repar JCM ul si ca fi super.

 

 

Problema cea mai "grava" pe care am avut-o a fost defapt o lampa finala care a crapat, alte probleme n-am avut cu el, cred ca nici noul proprietar nu are, dar a fost modat mult al meu, canal de clean separat, scoasa catodina si refacuta partea de phase inverter clasica ca si la marshal + modificarea preampului, n-a fost un amp foarte rau dar nu pot sa spun comparativ cu alte amplifuri daca e ok sau slab...

Link to comment
Share on other sites

Da plus lipiturile slabe, intrarea de jack iarasi a fost lipit slabm nu am chef sa reincalzesc toate lipiturile pe pcb,,,

 

Si cum ai zis si tu nu prea are clean, mi-ar trebui ceva ce are 2 canale. Un peawey valveking head sau 212 m-ar multumi

Edited by baltazar181
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca la bani putini poti sa-ti iei Marshall VS100H, amp facut in Uk cu 3 canale, un amp excelent pentru pretul la care se vinde, clean excelend, 2 canale de drive care impart acelasi eq al 2-lea avand un pot in plus de contur, reverb acutronics cu reglaj pe fiecare canal, mic si mai usor decat head-urile pe lampi. Adevarul e ca daca vrei lampa tre sa cam dai cu banu, nu merge sa faci din KK bici sa si pocneasca!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.