www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Headstock Rupt


SpiriFlaviu
 Share

Recommended Posts

Salut!

 

Am o problema cu headstockul la un epiphone explorer gt. O bucata din el e desprinsa aproape complet, doar cateva aschii o mai tin, si ruptura e chiar pe linia unde sunt cheita de la Mi-ul gros si suruburile ei. Cel mai probabil e din cauza ca am scapat-o inainte de un live, dar am cantat cu ea fara cea mai mica problema. Dupa, am pus-o in husa si am lasat-o in masina, si dupa o zi, cand am scos-o din husa, am vazut ce s-a intamplat.

Scuze pentru calitatea proasta a pozelor, le-am facut in graba.

Nu vreau o reparatie estetica neaparat, vreau sa fie cantabila din nou si sa stiu ca nu o sa mai am probleme acolo. Nu mi-as baga eu nasul acolo fara sa stiu ca nu o sa fac mai mult rau si de aceea as duce-o la un lutier. Problema e ca sunt din Bistrita, dar as mai avea un drum in constanta peste 2 saptamani. As vrea sa imi recomandati pe cineva din constanta sau cluj care m-ar putea ajuta. Multumesc mult ! :)

post-18176-0-27892700-1377547239_thumb.jpg

post-18176-0-09308100-1377547318_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ai putea sa iti iei un nou neck...

Ai putea să nu mai dai asemenea indicații. Poate citește cineva și spre marele lui ghinion te ia în serios.

Aici este vorba de o problemă minoră care se rezolvă desprinzând de tot respectiva bucată, curățând aschiile (dacă rămân câteva goluri observabile la îmbinare, acestea se pot umple cu puțin kit) și la final se lipește cu un adeziv pentru lemn.

Edited by eduard.alexandru
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

In situatia de fata datorita locului unde sa rupt personal as folosii si 2 holsuruburi. Nu am incredere doar in aracet tinand cont ca tensunea a 2 corzii apasa pe zona lipita. Merg niste holsuruburii foarte subtirii carora poti sa le ingropi capul si apoi umplut cu aracet combinat cu rumegus , smirgheluita suprfata revopsit headstockul si o sa fie ca nou

Edited by Velicu Radu
Link to comment
Share on other sites

In situatia de fata datorita locului unde sa rupt personal as folosii si 2 holsuruburi. Nu am incredere doar in aracet tinand cont ca tensunea a 2 corzii apasa pe zona lipita. Merg niste holsuruburii foarte subtirii carora poti sa le ingropi capul si apoi umplut cu aracet combinat cu rumegus , smirgheluita suprfata revopsit headstockul si o sa fie ca nou

 

eu nu as folosii holsuruburi. mergi pe sfaturile colegilor si o sa fie okay doar lipita. doar sa folosesti un lipici bun, special pentru lemn.

Link to comment
Share on other sites

Poa' sa foloseasca orice lipici vrea [cata vreme este potrivit aplicatiei]. Problema e mentinerea sub presiune constanta a lipiturii pe o perioada suficienta [24 sau 48h]

 

Suruburile sunt o solutie foarte eficienta, singurul lor minus fiind ca sunt extrem de evidente / urate.

 

singurul sfat demn de luat in considerare din postul tau este presiunea constanta care trebuie aplicata pe lipitura. in rest ...

Link to comment
Share on other sites

suruburile pot afecta rezistenta restului ansamblului, pana la urma intervii in structura lui cu gauri suplimentare. nici daca era corpul chitarii crapat nu intervii cu suruburi. sunt topicuri ale lui Augustin, avatar2000, unde la reparatii de neckjoint nu a intervenit cu suruburi si rezultatul a fost extraordinar.

o lipitura bine realizata este suficienta pentru cazul de fata.

Link to comment
Share on other sites

In situatia de fata datorita locului unde sa rupt personal as folosii si 2 holsuruburi. Nu am incredere doar in aracet tinand cont ca tensunea a 2 corzii apasa pe zona lipita. Merg niste holsuruburii foarte subtirii carora poti sa le ingropi capul si apoi umplut cu aracet combinat cu rumegus , smirgheluita suprfata revopsit headstockul si o sa fie ca nou

 

Hehe, in ce hal ai scris! E in gluma, nu ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.