www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi Pentru Un Sistem Pa


 Share

Recommended Posts

Va salut !

 

Vreau sa-mi cumpar niscai boxe. Prin asta intelegand mai intai 2 boxe si mai apoi odata cu banii si 2 subwofere. Rolul lor va fi sa asigure concerte live, varianta unplugged si varianta cu electrica, tobe, bas. (suntem 5 oameni cu 5 instrumente + ceva microfoane de voce si percutie)

 

Boxele vreau sa fie active. Eu am pus ochii pe RCF-urile astea: http://www.soundcreation.ro/sateliti-si-boxe-active-incinte-audio-cu-amplificare-interna-cid146_2755/rcf-art-715-a-mkii-id4079.html Acum va intreb daca boxele astea sunt de 700W bucata, ce putere ar trebui sa aiba sobwoferul? evident, cate unul pentru fiecare boxa. Din auzite ar trebui ca puterea subwoferului ar trebui sa fie dubla fata de cea a boxei...

 

Astept de la cei care se pricep niste sfaturi.

 

Multumesc mult anticipat.

 

Toate cele bune !

Link to comment
Share on other sites

,,gurile rele" zic ca RCF-urile din seria 7xx sunt foarte puternice, dar cam brutale cu sunetul. pretabile mai mult la DJ-iala decat la cantat live. vezi mai bine seriile 3xx sau 5xx. ca sa nu mai zic ca la banii ai iti iei o pereche de rcf 3xx in stare chiar buna!

 

arunca un ochi si peste FBT-uri

Edited by produs de cluj
Link to comment
Share on other sites

Va salut !

 

Vreau sa-mi cumpar niscai boxe. Prin asta intelegand mai intai 2 boxe si mai apoi odata cu banii si 2 subwofere. Rolul lor va fi sa asigure concerte live, varianta unplugged si varianta cu electrica, tobe, bas. (suntem 5 oameni cu 5 instrumente + ceva microfoane de voce si percutie)

 

Boxele vreau sa fie active. Eu am pus ochii pe RCF-urile astea: http://www.soundcrea...kii-id4079.html Acum va intreb daca boxele astea sunt de 700W bucata, ce putere ar trebui sa aiba sobwoferul? evident, cate unul pentru fiecare boxa. Din auzite ar trebui ca puterea subwoferului ar trebui sa fie dubla fata de cea a boxei...

 

Astept de la cei care se pricep niste sfaturi.

 

Multumesc mult anticipat.

 

Toate cele bune !

700W ? ca sa fierbi cafeaua ...am eu un element incalzitor de la o plita cu 700W am fiert cafea si ceai iar cand a fost foarte frig si nu a functionat ca lumea incalzirea ma incalzit la job ...( este un inel din ceva sticla si are si un reflector ca sa concentreze caldura ,) cam atat ar trebui sa poata si difurile daca ar fi 700W .gandeste-te ca randamentul unui dif este de maxim ! 5 % daca e un dif bun !cu SPL mare .

 

in cel mai bun caz are cam 70W probabil ...

 

TOTAL (500+200 ?????) cea ce nu exista ...puterea inalte +joase NU se aduna ...

 

cat are woofer-ul se ia in considerare atat ar fi puterea ..deci vre-o 50-60W .cea ce cu un dif bun SPL mare suna tare !

 

zice ca SPL 130 ????? o fi .Ar trebui sa sune foarte tare daca este adevarat ...

 

RCF e o firma cu traditie ...o fi OK ....dar nu visa la 700 W ..hai maxim 100 in varfuri ,

 

Ptr trupa ar trebui doua coloane de voce ..cate 4 difuri 70- 100 W de voce cu con dublu ca SPL cat mai ridicat

 

ceva Eminence TL12 asa ceva sau LT ...113 dB pe inalte ..asa ar suna vocea ..si mai poti amplifica ceva din acompaniament ..

apoi mai tarziu un woofer serios sau doua in lazi adecvate ..ptr bass si toba mare la concerte in sala ceva mai mare .

 

Cu dou amplifuri de cate 200W RMS ..cate una ptr fiecare parte cu cate 4 difuri pe o parte ai +6dB pe fiecare parte ..deci ajungi la 120dB /1w/1m pe oparte L sau R .

 

Precis suna muult mai bine si mai clar decat minunile de woofer+tweeter inca nu am auzit nici una sa sune bine si frumos ...se aud ...dar .....

 

din 31 milioane(3100 Ron) ies boxele si poate un etaj final de 200W ptr o parte ,, ,,deci mai ramane bani 31 milioane ptr inca un amplif de 200W si poate ptr (sub)woofere luand in calcul ca dpoua RCF va costa 6200 Ron .

 

dar este poate mai greu cu transportul , deci undeva tot pierzi ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

salut, deci tu zici ca de banii astia mai bine sa mi le faca cineva care se pricepe? na, acuma iti dai seama ca eu caut solutia cea mai optima si calitativa... probabil ca as prefera sa-mi recomanzi ceva de pe piata tot in banii astia pana in 60-70 de milioane perechea de boxe, care ti se pare ca ar face fara la liveuri pt formatie. Dar da ce, ai zis tu s-ar merita probabil undeva in 3-5 ani (cand imi rezolv si cu o masina maricica) merci mult!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.