www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pozitionarea dozelor?


Guest daemon
 Share

Recommended Posts

cand cauti ceva gen pickup positioning, pe toate paginile gasesti sfatul de a pune sub tasta 24 pentru doza de neck... ala fiind nod de harmonici sau ceva... ar fi bune niste sfaturi in legatura cu ce ar trebui facut in caz ca sweet spot'ul asta e luat(eu am in plan 27 de taste) dar un "sweet spot" pentru doza middle sau bridge? la bass, de exemplu, am mai aflat ca doza precision are si ea un loc anume unde se pune, doza de music man la fel, pe pagina bartolini iar am gasit ceva in legatura cu plasarea dozelor la un fender jazz bass, dar nimic clar... nimic clar in sensul ca nu gasesc o ecuatie, ceva, in care sa inlocuiasca fiecare... poate unii care au chef de experimente si'or face chitare pe alte scale'uri sau or avea in gand anumite elemente de design care ar face imposibila copierea pur si simplu a setupului unui bas cunoscut... n'as vrea sa o zbarcesc la asta in proiectul meu, pare destul de important... si ar fi si o resursa buna pentru altii, ca pe'aici pe forum am vazut ca'si mai face lumea chitare/basuri, iar despre plasarea dozelor n'am gasit mai mult decat sfatul cu tasta 24...

Link to comment
Share on other sites

cand cauti ceva gen pickup positioning, pe toate paginile gasesti sfatul de a pune sub tasta 24 pentru doza de neck... ala fiind nod de harmonici sau ceva... ar fi bune niste sfaturi in legatura cu ce ar trebui facut in caz ca sweet spot'ul asta e luat(eu am in plan 27 de taste) dar un "sweet spot" pentru doza middle sau bridge? la bass, de exemplu, am mai aflat ca doza precision are si ea un loc anume unde se pune, doza de music man la fel, pe pagina bartolini iar am gasit ceva in legatura cu plasarea dozelor la un fender jazz bass, dar nimic clar... nimic clar in sensul ca nu gasesc o ecuatie, ceva, in care sa inlocuiasca fiecare... poate unii care au chef de experimente si'or face chitare pe alte scale'uri sau or avea in gand anumite elemente de design care ar face imposibila copierea pur si simplu a setupului unui bas cunoscut... n'as vrea sa o zbarcesc la asta in proiectul meu, pare destul de important... si ar fi si o resursa buna pentru altii, ca pe'aici pe forum am vazut ca'si mai face lumea chitare/basuri, iar despre plasarea dozelor n'am gasit mai mult decat sfatul cu tasta 24...

Daca construiesti o chitara poti incrca tonul dozei , si locul unde ar suna , inainte de a monta dozele , si inainte de a freza locul in corp . pe chitara " semi terminata " pui o corzi si tii doza de asupra si asculti cum suna , daca crezi ca doza preia si din vibratia corpului atuncea montezi curzile pe ceva , un prag , mai ridicat si pui doza pe corp, provizoriu.

 

si poti sa si copiezi pozitia de pe chit care are tonul ce-l vrei , si masa lemnului chitarei trebuie sa fie apropiat cu " modelul" .

 

Acele noduri de aronice se refera la coarda libera , cvarta , cvinta , octava ...daca prinzi altceva nu mai corespunde caci "urca " nodul catre bridge !! logic, nu ?

Link to comment
Share on other sites

 

 

e foarte bun simulatorul si eu am vrut sa pun linkul dar din pacate nu simuleaza si sound-ul.

 

In mare vezi diagrama Bode si intuiesti cate ceva din schimbarile mari la capetelor benzi

dar culoarea tonului nu o stii mcare depinde de mai multi factori pe langa pozitie.

 

nodurile sunt valabile numai la unele lungimi de coarda ce rezulta in timpul cantatului.

 

De exemplu pun un capodastru pe pozitia 4 , nodul de armonice va cadea intre doze...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

pai daca se schimba lungimea care vibreaza a corzii de fiecare data cand tii o nota si toate nodurile alea vin altundeva, inseamna ca pot sa pun dozele oriunde? tinand desigur cont de zonele bridge/neck...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.