www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Copyright


Concordis
 Share

Recommended Posts

Mai depinde acum si ce faci cu negativul. Daca-l folosesti in scopuri personale (oricare ar fi alea) ma indoiesc ca iti va sari cineva in cap. Daca te apuci sa-l vinzi s-ar putea sa te intrebe de sanatate.

Ca idee legea dreptului de autor o gasesti aici insa situatia la tine inteleg ca e un pic mai imbarligata pentru ca nu te intereseaza ce zice autorul ci orchestratorul. Deci practic apare-n ecuatie si un tert care are sau n-are drepturi pentru piesa respectiva si tot asa.

Mai depinde si daca e vorba de Romania unde poate mai ai o sansa sa scapi nelegat, sau daca e vorba de piese si autori straini. In statele civilizate lucrurile sunt destul de clare in domeniul asta si se pedepsesc destul de aspru.

Link to comment
Share on other sites

Eu citeam pe net despre karaoke. Si zicea cineva ca nu e interzis negativul in sine ci sincronizarea negativului cu textul.

 

Tot in sensul asta vorbeam cu cineva care are un canal cu karaoke pe youtube. Spunea ca atata timp cat nu e negativul original (folosit fara acordul celui in drept) nimeni nu poate sa iti comenteze nimic. "E ca si cum mi-as lua eu instrumentele si as canta o piesa", zicea dansul.

 

Si foarte interesant, in lege scrie:

 

Fără a prejudicia drepturile autorilor operei originale, constituie, de asemenea, obiect al dreptului de autor operele derivate care au fost create plecând de la una sau mai multe opere preexistente, şi anume:

 

a) traducerile, adaptările, adnotările, lucrările documentare, aranjamentele muzicale şi orice alte transformări ale unei opere literare, artistice sau ştiinţifice care reprezintă o muncă intelectuală de creaţie;

 

 

Poate fi ,deci, legala toata treaba?

Link to comment
Share on other sites

Totul e sa nu faci profit. E evident ca daca tu castigi de pe urma pieselor altcuiva (chiar si cantate de tine) ceva nu e in regula. Daca treaba nu are iz comercial, nu cred sa ai vreo problema.

 

Pai asta inseamna ca fiecare trupa de coveruri (care castiga bani din interpretarea pieselor altor artisti) ar trebui sa ii plateasca din castiguri pe autorii pieselor pe care le canta. Si cum asta nu prea se intampla, inseamna ca toata lumea incalca legea...

 

Parerea mea e ca atata timp cat spui cine e autorul si cui apartin toate drepturile, esti safe, cel putin pt un karaoke amarat...

Edited by Xtazy
Link to comment
Share on other sites

Pai asta inseamna ca fiecare trupa de coveruri (care castiga bani din interpretarea pieselor altor artisti) ar trebui sa ii plateasca din castiguri pe autorii pieselor pe care le canta. Si cum asta nu prea se intampla, inseamna ca toata lumea incalca legea...

 

Parerea mea e ca atata timp cat spui cine e autorul si cui apartin toate drepturile, esti safe, cel putin pt un karaoke amarat...

 

Partea proastă e că nu merge cu "părerea mea".

 

Cât timp îţi scrie asta:

"Art. 13. Utilizarea unei opere da nastere la drepturi patrimoniale, distincte si exclusive, ale autorului de a autoriza sau de a interzice:

a) reproducerea operei;

B) distribuirea operei;

c) importul in vederea comercializarii pe piata interna a copiilor realizate, cu consimtamantul autorului, dupa opera;

d) inchirierea operei;

e) imprumutul operei;

f) comunicarea publica, direct sau indirect a operei, prin orice mijloace, inclusiv prin punerea operei la dispozitia publicului, astfel incat sa poata fi accesata in orice loc si in orice moment ales, in mod individual, de catre public;

g) radiodifuzarea operei;

h) retransmiterea prin cablu a operei;

i) realizarea de opere derivate."

 

"Art. 15. (1) Se considera comunicare publica orice comunicare a unei opere, direct sau prin orice mijloace tehnice, facuta intr-un loc deschis publicului sau in orice loc in care se aduna un numar de persoane care depaseste cercul normal al membrilor unei familii si al cunostintelor acesteia, inclusiv reprezentarea scenica, recitarea sau orice alta modalitate publica de executie ori de prezentare directa a operei, expunerea publica a operelor de arta plastica, de arta aplicata, fotografica si de arhitectura, proiectia publica a operelor cinematografice si a altor opere audiovizuale, inclusiv a operelor de arta digitala, prezentarea intr-un loc public, prin intermediul inregistrarilor sonore sau audiovizuale, precum si prezentarea intr-un loc public, prin intermediul oricaror mijloace, a unei opere radiodifuzate. De asemenea, se considera publica orice comunicare a unei opere, prin mijloace cu fir sau fara fir, prin punerea la dispozitie publicului, inclusiv prin Internet sau alte retele de calculatoare, astfel incat oricare dintre membrii publicului sa poata avea acces din orice loc sau in orice moment ales in mod individual.

(2) Dreptul de a autoriza sau de a interzice comunicarea publica sau punerea la dispozitia publicului a operelor nu se considera epuizat prin nici un act de comunicare publica sau de punere la dispozitia publicului."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Xtazy: Cand o trupa de cover-uri canta piesele altora intr-un bar e una. Pe cand daca s-ar apuca sa imprime si sa vanda albume cu piese care nu le apartin, fara acordul autorilor, asta deja e altceva. Eu la situatia asta ma refeream. Abia aici se pune problema de profituri serioase. D-aia cand se vorbeste de muzica/artisti se vorbeste de 'milioane de discuri vandute'. Aici e miza. N-or sa vina mostenitorii lui Michael Jackson sa te dea in judecata pentru un cover intr-un bar. Dar daca te apuci sa scoti CD-uri cu piesele lui, atunci fii sigur ca in secunda 2 vei fi chemat in instanta.

 

Ah, ca si trupele de cover-uri castiga te miri ce cantand in baruri, si asta e adevarat. Dar alea nu sunt considerate sume pentru industria muzicala adevarata (mai ales cea de afara). Si nici vreo amenintare. Plus ca la urma urmei un cover inseamna promovare gratuita a piesei/trupei originale si nu e nimeni nebun sa faca scandal pentru asta. Repet, atata timp cat nu se sare calul si nu ajungi sa faci bani de pe urma altora.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Da, tati, dar exact cum spuneam, daca e sa judecam asa, toata lumea incalca legea. Ai cantat vreodata un cover intr-un loc "in care se aduna un numar de persoane care depaseste cercul normal al membrilor unei familii si al cunostintelor acesteia" ?

 

Nu încalci nici o lege cât timp compozitorul original nu se sesizează în acest sens. Răspunsul la întrebarea pusă de Concordis nu poate fi "eu cred că...". E da sau nu. În cazul nostru, da. Că el alege s-o încalce, e fix problema lui.

Link to comment
Share on other sites

De obicei userii nu prea suferă consecinţele... N-au cum... Greul cade pe administratorii site-urilor de profil.

 

De ex, Soundcloud :

 

"Hi Calin,

 

Thanks for the submission. Unfortunately, I am not able to add Malmsteen

tracks to the site. A few months ago I received an angry letter from his

lawyers about the backing tracks on the site. If I did not remove them, they

would take me to court. Naturally, I don't want that so I have removed all

his tracks and cannot add any more from him.

 

Sorry !"

 

În schimb, băieţii de la AC/DC n-au nici o treabă :

 

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

eu auzisem ca poti schimba gama melodiei, cu un semiton (de exemplu) si nu mai au ce sa iti faca, ca nu mai e aceeasi piesa.

 

Eventual mai trancanesti ceva gen "toate drepturile apartin in exclusivitate trupei X" si ai scapat ...

 

In alta oridine de idei, cred ca ai voie sa faci ce vrei cu piesa originala, atat timp cat ii dai si artistului original o parte din profit.

 

Sa vina AXL Rose sa iti numere tie banii pe care ii faci la o cantare ! :fuckoff:

Link to comment
Share on other sites

[...]

In alta oridine de idei, cred ca ai voie sa faci ce vrei cu piesa originala, atat timp cat ii dai si artistului original o parte din profit.

[...]

 

Nu merge asa treaba :) Drepturile se cumpara. Intai dai banu' si dup-aia canti cat vrei, evident in limitele convenite.

 

Si mai e si treaba aia cu 25 de ani daca nu ma insel, dupa care orice piesa iese de sub incidenta drepturilor de autor si devine 'la liber'. O pot difuza si radiourile, o poate canta/remixa oricine, fara sa mai plateasca drepturi de autor. Sper sa nu gresesc dar parca asa retin...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Buna,

 

Daca faci un negativ pentru o piesa, incalci drepturile de autor ale celui care a realizat orchestratia originala?

 

Daca faci, nu. Daca te manifesti cu el public, da.

 

Totul e sa nu faci profit. E evident ca daca tu castigi de pe urma pieselor altcuiva (chiar si cantate de tine) ceva nu e in regula. Daca treaba nu are iz comercial, nu cred sa ai vreo problema.

 

Asta determina sansa s-o patesti, nu legalitatea :)

 

Pai asta inseamna ca fiecare trupa de coveruri (care castiga bani din interpretarea pieselor altor artisti) ar trebui sa ii plateasca din castiguri pe autorii pieselor pe care le canta. Si cum asta nu prea se intampla, inseamna ca toata lumea incalca legea...

 

Parerea mea e ca atata timp cat spui cine e autorul si cui apartin toate drepturile, esti safe, cel putin pt un karaoke amarat...

 

Coverul e situatie mai speciala. Iaca ce zic americanii: http://en.wikipedia.org/wiki/Cover_version#U.S._copyright_law

 

eu auzisem ca poti schimba gama melodiei, cu un semiton (de exemplu) si nu mai au ce sa iti faca, ca nu mai e aceeasi piesa.

 

 

Daca nu ma insel, citisem undeva ca o piesa e definita de cateva masuri (parca 8). Daca se mentin intervalele, nu cred ca scapi cu modificare de inaltime, timbru sau mai stiu eu ce.

 

Nu merge asa treaba :) Drepturile se cumpara. Intai dai banu' si dup-aia canti cat vrei, evident in limitele convenite.

 

Si mai e si treaba aia cu 25 de ani daca nu ma insel, dupa care orice piesa iese de sub incidenta drepturilor de autor si devine 'la liber'. O pot difuza si radiourile, o poate canta/remixa oricine, fara sa mai plateasca drepturi de autor. Sper sa nu gresesc dar parca asa retin...

 

Gresesti. Duratele sunt MULT mai mari. In principiu, durata vietii autorului + x ani + ce extindere mai obtine ultimul detinator de copyright.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries'_copyright_lengths

 

Asta legal. Practic, cata vreme nu te faci observat, ar trebui sa fii ok.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.