www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson J-45 Rosewood Custom


xtremer
 Share

Recommended Posts

Multam!

Vreti sa trag niste sample-uri? Si eu sunt super curios cum suna trasa prin microfon, in schimb ma tot joc cu ea acum prin amp. Aer Compact 60 scoate tot ce-i mai bun din chitara asta. Loopingul este foarte clar chiar daca pun 3-4 chitari deasupra. Ma gandesc totusi sa-mi cumpar o pedala de preamp + notch filter. Chitara e echipata cu doza LR Baggs care are semnalul destul de slabut si trebuie sa dau din gain-ul ampului => feedback...Asta-i singurul downer...

 

Felicitari, o chitara foarte serioasa!

:respect:

 

Ce fel de doza are montata?

Eu am o chitara cu o configuratie asemanatoare (Dreadnought, sitka top, rosewood back & side, ebony fingerboard), i-am montat ulterior o doza LR Baggs I-Beam, si deseori am senzatia ca-i prea tare, o folosesc cu potentiometrul la minim... :)

Link to comment
Share on other sites

Am LR Baggs Element Active System. adica asta http://www.thomann.de/ie/lrbaggs_eas_element_aktive_system.htm

Acu, e okay ca ma tine o gramada bateria dar nu are preampul pe care il vreau. Am una din doua variante, fie schimb doza in septembrie cu un Ellipse Matrix de la Fishman, fie sa-i cumpar un preamp cu notch extern .

Ce chitara ai, apropo?

Link to comment
Share on other sites

Am una din doua variante, fie schimb doza in septembrie cu un Ellipse Matrix de la Fishman, fie sa-i cumpar un preamp cu notch extern .

 

Si eu ma gandesc sa schimb... inca nu am reusit sa gasesc o doza, la care sa nu simt efectul de piezo :D

De data asta o sa incerc un LR Baggs "Lyric Acoustic Guitar Microphone".

Link to comment
Share on other sites

sample strum.mp3sample finger.mp3sample loop prin amp.mp3

 

Disclaimer: e cu greseli and shit :) nu m-a interesat decat sa scot sunetul real al chitarii.Am tras totul in vreo 10 min.

Daca se aude incet inseamna ca imi ajungea la Peak si am vrut sa fiu sigur ca scot sunetul natural al chitarii, fara limiter...

 

 

Mic: Sure Beta 87A la (soundhole pt primele)

pt al 3-lea am folosit: Aer compact 60 amp, Boss rc30 Loop station, MXR distortion 3 .

 

Toate sunt trase RAW, fara nimic din calculator.

Edited by xtremer
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

:yay:

Un sunet decent, cum era de asteptat, e o placere sa asculti.

Cred, ca te bucuri pe masura :rock:

Iti dai seama ca sunt super fericit! Daca am scos atata din ea doar cu un eq de baza si un limiter la canalul de master, fara compresii, efecte sau alte jucarii de studio. Ma gandesc cum o suna cand va fi sa trag o piesa intr-un studio...

Link to comment
Share on other sites

Aceste inregistrari imi intaresc convingerea, ca un microfon de calitate si bine pozitionat, reproduce mult mai fidel soundul chitarii, decat orice doza. :)

Pai e si normal. Eu stiu cu siguranta ca pt inregistrari chitarile acustice se trag cu microfon iin fata. Dozele sunt pt live, nu?

Link to comment
Share on other sites

Uite ceva interesant. Mi-am bagat serial number-ul de la chitara pe un site care descifreaza serialele la gibson-uri ( http://www.guitardat...org/gibson.aspx ) si mi-a dat asta :

Guitar Info

 

Your guitar was made at the

Bozeman Plant , MA, USA

October 16th, 2012

Production Number: 52

 

Sa inteleg ca a mea e numarul 52 din 2012 ?

Edited by xtremer
Link to comment
Share on other sites

Your guitar was made at the Bozeman Plant , MA, USA, October 16th, 2012 Production Number: 52

Sa inteleg ca a mea e numarul 52 din 2012 ?

Nu, este nr. 52 din cele produse marti, 16 Octombrie 2012.

 

YDDDYRRR

YY- production year

DDD- the day of the year

RRR- the factory ranking/ plant designation number

Ranking numbers for Bozeman start each day at 001 and the electrics may start as low as the 300s.

Edited by Calimero
Link to comment
Share on other sites

Azi mi-am cumparat si montat o noua doza pe chitara, cea cu care a venit de la Gibson era mult prea slaba si nu o recomand nimanui(LR Baggs Element), deci am mai investit vreo 300 de coco si mi-am cumparat un Fishman Ellipse Matrix Blend.

 

 

 

O mai foloseste cineva de pe RGC? Sunt curios de review-uri...

post-1756-0-66388700-1377030827_thumb.jpg

Edited by xtremer
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.