www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

1959 Stassfurt Amp By Zkd - Opinii Si Sugestii


TheZKD
 Share

Recommended Posts

Tocmai am dat peste un radio de-ăsta vechi, la cineva, varianta românească. Sunt curios ce iese la tine să văd dacă mă apuc și eu de modificări. Spor! :beerchug:

 

Va dura o vreme , merg la lucru saptamani etc. acasa am treburi pe langa asta and so on , plus ca fac comanda dupa ce sunt sigur de ceea ce vreau :) . Pan' acum ma gandesc sa il fac negru lucios , cu piping auriu si grill cloth bluesbreaker . Difuzorul cred ca o sa fie de 10'', am un WGS Veteran nou , poate intra ala :D . Cred... :alcoolist:

Urmatorul ''raport'' cred ca o sa fie dupa ce termin de dat jos lacul vechi si refac partea inferioara

 

Pana atunci , cum sugereaza si titlul , astept opinii si sugestii ( fara injuraturi si certuri desigur ) .

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

1 nu spala pinza,intra la apa sau o speli intinsa pe o scindura,batuta in cuie pe margine sa stea intinsa

2 condensatorii recuperati din aparat sunt cam buni de aruncat,multi au pierderi mari

3 ce tuburi echipa radioul?

4 pentru AC4 poti folosi trafurile de alimentare si iesire,recuperate din aparatul de radio

5 poti folosi si soclurile

6 restul de piese sa fie noi

7 succes

:yay:

 

 

Pacat de aparat,avea si FM,multi alearga dupa asa ceva,eu am o colectie de aproape 300 de aparate de radio cu tuburi,daca stiam ca ai asa ceva...cumparam eu aparatul,am citeva asemanatoare au un sunet foarte bun.

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 nu spala pinza,intra la apa sau o speli intinsa pe o scindura,batuta in cuie pe margine sa stea intinsa

2 condensatorii recuperati din aparat sunt cam buni de aruncat,multi au pierderi mari

3 ce tuburi echipa radioul?

4 pentru AC4 poti folosi trafurile de alimentare si iesire,recuperate din aparatul de radio

5 poti folosi si soclurile

6 restul de piese sa fie noi

7 succes

:yay:

 

1. nu trebuie spalata , radioul a fost intotdeauna in casa ( sau garaj , sau pod ) deci nu are nimic

2. a ajuns deja un pumn in gunoi

3. Funkwerk : EABC80 , EL84 ,EF89 ,EZ80 , ECH81

RWN Neuhaus : 2x EC92 , EM80

Daca iti trebuie ceva sa imi spui pe PM , inca nu am verificat ce merge si ce nu , deci nu pot garanta pentru ele .

4. Majoritatea circuitului este gata , totul nou . As fi vrut sa pastrez cat mai mult din original dar totusi... Mai bine noi ceea ce tine de trafuri .

5. Am pastrat cateva , din pacate unele erau una cu sasiul ... Destul de ciudat , iar sasiul nu imi mai prezenta nici un folos .

6. Asa o sa fie :rock:

7.Multumesc !

 

:respect:

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

1. nu trebuie spalata , radioul a fost intotdeauna in casa ( sau garaj , sau pod ) deci nu are nimic

2. a ajuns deja un pumn in gunoi

3. Funkwerk : EABC80 , EL84 ,EF89 ,EZ80 , ECH81

RWN Neuhaus : 2x EC92 , EM80

Daca iti trebuie ceva sa imi spui pe PM , inca nu am verificat ce merge si ce nu , deci nu pot garanta pentru ele .

4. Majoritatea circuitului este gata , totul nou . As fi vrut sa pastrez cat mai mult din original dar totusi... Mai bine noi ceea ce tine de trafuri .

5. Am pastrat cateva , din pacate unele erau una cu sasiul ... Destul de ciudat , iar sasiul nu imi mai prezenta nici un folos .

6. Asa o sa fie :rock:

7.Multumesc !

 

:respect:

Sa pastrezi EC92 ,se poate construi o pedala cu ele,sunt triode cu 7 pini,au fost montate in partea de FM,sa nu le dai ca sunt RARE!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

fără tweed sau tolex,

 

Asa si este ideea ! Nu vreau tweed sau tolex , eu ma referam doar la grill cloth si piping .

 

Oricum, păcat de radio, dar mișto ideea de a face din el un amplificator!

 

Asta a spus si prietenul nostru restaurator de radiouri vechi , el l-a vrut tare. Dar am cazut de acord comun ca va fi de mult mai folos pentru mine ca un amp decat ca ''mobila'' in casa . :)

Link to comment
Share on other sites

Traful de iesire nu cred ca este prea potrivit pt ce vrei tu .

 

Cum am mai zis , am totul nou , aproape gata .

 

Arghhhhh....pacat de acest radio . Nu am fost pe faza . Iti dadeam un amplificator gata facut in schimbul acestui radio .

 

Degeaba . Are valoare sentimentala enorma pentru mine :) . Oricum mai am radiouri de genul , sau pot sa fac rost si o sa te anunt daca dau ceva .

Edited by TheZKD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

e cam murdar, asta e, sa-mi spui daca-l vrei, pana maine, daca nu, il arunc.

 

Nu multumesc , nu se potriveste gustului meu si nu l-as primi gratis fara sa ofer nimic . Eu zic sa nu il arunci , ar fi pacat , cu siguranta cineva are nevoie de el si nu isi poate permite sa isi cumpere unul nou .

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

pune niste poze cu ce ai facut pana acuma.

 

Am facut , doar cu telefonul si vreau sa fac niste poze de calitate cand termin . Am agatat in cui un pic treaba fiindca lucrez la studio , necesita mult timp si efort si a devenit o prioritate sa o termin pana in octombrie . Cum termin acolo termin si ampul si o sa pun o tona de poze .

 

si in timp ce faci pozele ampului fa niste poze si cu stratul, ala cu gat tigrat, vreau sa vad cum arata!

 

Yes sir.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.