www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Amplificator Sa-Mi Iau?!


Guest Darius_TM
 Share

Recommended Posts

Guest Darius_TM

Salut,luna trecuta mi-am luat un Epiphone Special II (set) si nu sunt multumit de amplificator si aici ajungem la intrebarea mea : Ce amplificator imi recomandati , sa fie bun , sa se auda foarte bine.Bugetul este de 450 de lei si ma gandeam la un amp. Orange Pix CR20L.

 

PS : Sunt din Timisoara si vreau sa cand Rock,Metall

PSS : Cu amp-u care vreau sa-l cumpar vreau sa repet si in casa,dar si sa pot canta pe scena si sa se auda bine si tare.(puterea nu este o problema)

Link to comment
Share on other sites

Guest Darius_TM

Stai calm ca nu este un Repost.La el este adevarat ca e vorba de Amp. dar nu e acelas lucru.El se incadreaza intr-o suma de bani eu in alta + ca eu am si intrebat "DACA E BUN ORANGEU PIX CR20L PENTRU METAL/ROCK" sooo ?

Link to comment
Share on other sites

Merge la tara:

 

http://www.senia.ro/...-kustom-26289-3

 

Nu stiu cat gain are totusi, iar 20 W nu ajung sa faci fata unui tobar. Tu cu 450 ron vrei cam multe.

 

Daca puterea nu este o problema atunci peavey valveking 212 combo, imi place sa-i zic amplificatorul saracilor , pentru metal. Doar ca pentru asta iti mai trebuie niste bani, mai exact inca 750 ron sa-ti permiti unul second hand.

Edited by Deenman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pustiu ia arata tu ce poti sa faci ca sa nu vorbim prostii... ca de recomandat este multe dar daca esti incepator... un procesor cu pedala si drum shit conectate la niste casti ar fi alegerea perfecta... cel putin astfel as alege eu de inceput...

Si asa poti sa te joci si sa exersezi pana iti iese "hendrixu din tine" ... Apoi mai compari idei muzicale... mai o parere ceva bere pe forum si apoi vezi ce si cum... asta daca esti incepator... Daca deja esti un fel de Angus Malmshit sau ce vrei tu ... apai nu stiu... tu cauti... tu descoperi si tu decizi...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei un sunet bun de rock si metal ia-ti o pedala de distors buna de banii astia. si daca vrei sa canti live baga-te in ampul clubului , pentru ca nu iti ajung 450 de lei sa iti iei un amp puternic , care mai suna si bine :) sau mai fa rost de 50 de lei si ia-l pe asta http://forums.rgc.ro...88625-procesor/

Edited by Radu.Sirbu
Link to comment
Share on other sites

Vorbind de procesor...Am avut un korg ax1500g ...l-am cumparat cu vreo 300 lei sh si am fost super multumit de el, deci se poate.

 

sau mai fa rost de 50 de lei si ia-l pe asta http://forums.rgc.ro...88625-procesor/

 

Ce naiba v-a venit cu procesoare care existau înaintea voastră? :huh:

E şi la astea treaba cu "sculă vintigi, deci sună..."?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce naiba v-a venit cu procesoare care existau înaintea voastră? :huh:

E şi la astea treaba cu "sculă vintigi, deci sună..."?

Nu merg pe ideea de '' scula vintage care suna '' ( desi cred cu fermitate in treaba asta pentru instrumente acustice ) dar nu prea ai multe alternative la banii astia . am ascultat odata un korg ax 1500 gt conectat la un amp fender de 15w si suna surprinzator de bine.

Link to comment
Share on other sites

Nu și pentru metal.

 

 

Nu, nu sunt.

Vă rog nu mai aburiți începătorii. Combo-urile ăstea cu difuzor de 8" și incinte de 5 l sunt jucării.

 

Un chitarist talentat(Ola Englund) poate face ca jucariile astea astea cu difuzor de 8'' si incinte de 5 sa sune demential de bine..

 

Tu personal daca ai aveau un buget de 450de lei ce amp ai cumpara??

Link to comment
Share on other sites

Un chitarist talentat(Ola Englund) poate face ca jucariile astea astea cu difuzor de 8'' si incinte de 5 sa sune demential de bine..

Cu close miking și double tracking, și la ce volum? Am spus-o de mai multe ori, orice difuzor poate reproduce orice frecvență, e doar o problemă de eficiență.

 

Tu personal daca ai aveau un buget de 450de lei ce amp ai cumpara??

Întreg sistemul meu (pedalier + încă câteva pedale + boxe 2.1) a costat mai puțin.

Link to comment
Share on other sites

am ascultat odata un korg ax 1500 gt conectat la un amp fender de 15w si suna surprinzator de bine.

 

Şi mie mi-au plăcut Zoom 505 şi Korg AX100G când nu prea existau alternative. Le-aş mai recomanda acum? Desigur că nu. Când există procesoare ca Zoom MS-50, MS-70, MS-100, G3, Zoom G2.1u, G2Nu, Digitech RP155, 255, Line6 Pod, Behringer V-amp2, ce ar avea în plus o tehnologie peste care au trecut mai bine de 10 ani de şi-ar justifica preţul, situat în zona celor enumerate de mine?

 

Întreg sistemul meu (pedalier + încă câteva pedale + boxe 2.1) a costat mai puțin.

 

Şi "se aude bine si tare"? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Şi mie mi-au plăcut Zoom 505 şi Korg AX100G când nu prea existau alternative. Le-aş mai recomanda acum? Desigur că nu. Când există procesoare ca Zoom MS-50, MS-70, MS-100, G3, Zoom G2.1u, G2Nu, Digitech RP155, 255, Line6 Pod, Behringer V-amp2, ce ar avea în plus o tehnologie peste care au trecut mai bine de 10 ani de şi-ar justifica preţul, situat în zona celor enumerate de mine?

 

 

digitech RP155 e groznic ( parerea mea ) .Celelalte nu am avut ocazia sa le ascult eu doar recomand ce am ascultat . Asta nu inseamna ca omul trebuie sa mearga pe mana mea , tre sa se uite la tot ce am scris noi pe aici si sa traga o concluzie. Poate el vrea doar un clean si un distors , iar cele de pe korg i-au placut mai mult decat celelalte efecte de care dispun procesoarele enumerate de tine. Soundul e o chestie subiectiva fiecare suna (sau ar trebui sa sune ) cum ii place lui. Ca procesorul are o tehnologie veche sunt de acord cu tine dar poate pentru urechea lui suna mai bine decat orice alta varianta.

Edited by Radu.Sirbu
Link to comment
Share on other sites

M-ai facut curios...Chiar as vrea sa aud cum suna..

 

Cu close miking și double tracking, și la ce volum? Am spus-o de mai multe ori, orice difuzor poate reproduce orice frecvență, e doar o problemă de eficiență.

 

 

Întreg sistemul meu (pedalier + încă câteva pedale + boxe 2.1) a costat mai puțin.

M-ai facut curios...Chiar as vrea sa aud cum suna..

Link to comment
Share on other sites

+1 Pentru Line 6 Spider IV 15 w!

 

am detinut unul timp de 2 ani de zile. genial pentru metale, dar si pentru bluesereli sau hard rock.

scoate inaltele bine bine de tot, squealuri la fel, si eu sunt extrem de pretentios la asa ceva.

e un amplificator genial!

 

aa, si e foarte puternic pt 15w, dat la volum maxim face ferestrele sa zbarnaie intr-o camera de 15 mp, fara sa piarda din claritate.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.