www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Strap Button


bogdy_grecu
 Share

Recommended Posts

http://www.google.ro...Q9QEwAw&dur=192

Unde ar fi mai indicat sa-l montez? Pozitia 2, 4 sau 5?

parerea mea pozitia 3. cred ca o sa te incurce cel mai putin

3 Grecule :))

 

La ce anume? Mandolină, acustică, electrică? În orice caz, e imposibil să-ţi spună cineva "pune acolo". Poziţiile diferă în funcţie de construcţia chitarei. Unele au gâtul mai greu, anumite poziţii te avantajează faţă de altele. Depinde şi cum ţii tu chitara. Am avut o chitară în care avea şurubul la poziţia 1, puţin mai sus. Era excelent din punct de vedere al echilibrului, dar mă enerva că îl simţeam în coaste. Şi la poziţia respectivă am ajuns după ce am luat-o prin încercări. Efectiv am găurit chitara în 3-4 locuri pentru a găsi locul ideal. Nu spun să faci acelaşi lucru, însă, gândeşte problema, în funcţie de cum ţii chitara, echilibrul instrumentului şi vezi ce poziţie te-ar avantaja.

Link to comment
Share on other sites

Eu n-as gauri-o. Nu e o chitara de colectie dar chiar si asa, personal urasc modificarile ireversibile. Daca ulterior te vei hotari sa o vinzi si intamplator m-ai gasi pe mine ca si client, te-as cam evita pe chestia asta, fie si pentru o simpla gaura. Poate e doar o problema (psihica) personala, dar eu unul n-as pune bormasina pe ea...

 

Apropo de ce zicea 'mnezău, eu am o electrica (un Jackson Kelly) care din constructie e calculata prost la capitolul asta. In sensul ca ii cade capul in fata orice ai face. Nu e foarte relevant pentru problema ta pentru ca e electrica, alta forma, alta greutate, etc, dar ai mare grija daca totusi te hotarasti sa o gauresti unde ii dai gaura. Apropo de Jackson-ul meu, am vazut pe cineva pe net cu 4 gauri (ratate) si tot nu-i statea pe pozitie. E destul de important sa tii cont de centrul de greutate precum si de alti factori. Si nu in ultimul rand de grosimea lemnului in care infiletezi holzsurubul respectiv. Daca nu e suficient de gros si nu ai posibilitatea sa-l ranforsezi pe interior, s-ar putea sa-ti tina 3 cantari dupa care sa te trezesti cu o 'floare' in chitara...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Eu recomand cu incredere pozitia 5, nu degeaba e o alegere asa de populara. Am avut aceeasi problema cu chitara, nu imi statea deloc bine in mina cu strapul legat linga headstock. Am cumparat strap button, am gasit pe cineva sa dea gaura cu un burghiu destul de subtire exact unde am vrut (dai tu personal daca ai lucrat cit de cit cu lemnul), am folosit putina ceara si o "șaibă" de material ca sa nu faca contact metalul direct cu lacul de pe chitara. Echilibrul e mult mai bun acum, pozitia chitarei e alta si pozitia miinii stingi in timp ce cint e mai comoda. Mie imi convine mult mai mult asa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.