www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator De 15W,doua Canale,proiect S.c. Electromagnetica S.a.


viobio
 Share

Recommended Posts

Azi am terminat lucrul pentru un nou proiect,un amp de chitara cu doua canale ,cu puterea de 15w,acest amp o sa fie produs de S.C. ELECTROMARNETICA S.A. ,este un proiect realizat la cererea fabricii.

AMPLIFICATORUL NU O SA FIE PRODUS DE MINE,O SA FIE PRODUS DE S.C.ELECTROMAGNETICA S.A,TOT CE TINE DE MARKETING ,DISIGN,TINE DE ELECTROMAGNETICA,am scris cu rosu sa nu se mai faca aceleasi confuzii ca la ampul de 5W.

Ampul o sa arate la fel ca cel de 5W,o sa se foloseasca aceasi carcasa,vor fi schimbate doar "scrierile" de pe masti.

Descriere amplificator:

Putere de iesire 15W 4/8/16ohmi

Doua canale,clean/lead,comutabile cu footswitch

Reglaje de gain&master volume independente pentru fiecare canal in parte.

Corector de ton comun pentru ambele canale,cu bas/medii/inalte

Iesire lineout

Loop serie,reglat pentru 0 dB- send

Posibilitate de a comuta traful de iesire pe ultraliniar.

Posibilitate de a comuta tuburile finale ,trioda/pentoda.

S.C. ELECTROMAGNETICA S.A. continua colaborarea cu Petra - Iasi,pentru realizarea transformatoarelor de alimentare si iesire,toroidale.

 

Tuburi folosite :3X12AX7(ECC83) & 2X EL84(6P14P)

Miine fac primele probe.Ampul din imagini este un prototip si trebuie tratat ca atare.

 

Cine este doritor de probe este asteptat in incinta fabricii,probele se fac in sala de repetitii Studio37,parerea fiecaruia conteaza,va astept, telefonul meu este 0724156363.

post-7787-0-14480500-1373910503_thumb.jpg

post-7787-0-74210300-1373910503_thumb.jpg

post-7787-0-48046700-1373910504_thumb.jpg

post-7787-0-04055500-1373910505_thumb.jpg

Edited by viobio
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

"Nu stiu altii cum sunt", dar eu daca nu am si un master volume parca ampul nu e complet. Adica, in ceea ce ma priveste, mi-ar placea ca, daca vreau sa modific volumul per ansamblu, sa o pot face dintr-o singura miscare, fara sa fiu nevoit sa echilibrez volumele a doua canale. E doar o opinie personala, dar poate si altii prefera la fel.

Ma gandesc ca poate ar fi util un volum general, nu ar fi multa investitie in plus. Sau deja proiectul e "batut in cuie"?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Nu stiu altii cum sunt", dar eu daca nu am si un master volume parca ampul nu e complet. Adica, in ceea ce ma priveste, mi-ar placea ca, daca vreau sa modific volumul per ansamblu, sa o pot face dintr-o singura miscare, fara sa fiu nevoit sa echilibrez volumele a doua canale. E doar o opinie personala, dar poate si altii prefera la fel.

Ma gandesc ca poate ar fi util un volum general, nu ar fi multa investitie in plus. Sau deja proiectul e "batut in cuie"?

Reglajele sunt cele descrise in primul post,nu am cum sa mai adaug ceva,ampul de 15W o sa foloseasca aceasi platforma mecanica identica cu a celui de 5W.Si eu sunt adeptul unui master general,ai observat ca mai toate ampurile construite la comanda au aceasta facilitate,la asta de 15w nu pot sa fac acel master,nu ma lasa carcasa,mai aveam nevoie de o gaura pe fata.

Link to comment
Share on other sites

mai aveam nevoie de o gaura pe fata.

Food for thought: volumul per canal îl reglezi în general mai rar, doar pentru a egaliza "balansul" între canale, deci controalele ar putea fi mai degrabă mutate în spate sau puse potențiometre mai mici sau semireglabile. O altă variantă, doar pentru amplificatoare cu două canale/două "bus-uri" ar fi exact un control de balans, care setează raportul dintre volumele canalelor + un master volume (general).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum ii spune si numele"STUDIO"proiectul de 5w si-a propus

mai mult domeniul inregistrarilor,el fiind deja utilizat in acest

sens.De asemenea s-a pus foarte mult accentul pe calitatea sunetului

si pe posibilitatile de reglaj fin al sunetului necesare acestui

gen de aplicatii.Nu in ultimul rind la aceasta putere se poate cinta

la volum maxim in regimul de limitare pe etajul final.Se obtine un

ton cu totul altfel decit din gain-ul preamplificatorului.

S-a cintat cu el si in club si a facut fata cu succes.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.