www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Game/tehnici/ritmuri/acorduri Pentru Muzicã Lãutãreascã/popularã?


Santal
 Share

Recommended Posts

  • 2 months later...

Salut.
Există cobzar, în Iaşi ... ne-auzim pe privat dacă mai eşti interesat

 

 

somewhat related:
am nevoie de un cobzar pentru un proiect serios si de lunga durata in iasi
imi dau seama ca nu gasesc, asa ca editez: caut chitarist in iasi capabil si interesat sa invete sa cante cu cobza acompaniament de muzica populara romaneasca veche.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Daca intrebati un profesor de folclor o sa va spuna ca aceste cadente de muzica populara sunt cantate diferit in functie de zona din care vine melodia. Binenteles ca sunt lautari care le fac praf . trebuie sa gasiti lautari autentici (nici eu nu i recunosc) dupa care sa copiati acompaniamentul. F rar o sa va explice cineva. ca un exemplu/ aveam un amic care cand ma acompania statea cu spatele sa nu vad ce acorduri face deoarece asa i spusese cel care i le-a predat. Ca idee /sper sa nu gresesc sa fiti atenti la acordul care se canta inainte de acordul tonicii . ala s ar canta diferit in functie de zona. oricum nu stiu multi sa explice din ce cauza fac asa ci nu altfel. daca le suna bine la ureche in functie de zona in care s-au nascut si muzica cu care au fost obisnuiti din frageda copilarie asa acompaniaza.

Edited by aliorneicev
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.