www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mihai Margineanu - Cu Fotografia Ta


Sympthom
 Share

Recommended Posts

Nu stiu piesa si nici n-am chitara aici sa incerc. Insa nu pare a fi in acordaj standard Takamine-ul. Oricum nu bag mana-n foc...

 

Asa e, nu e in standard, ci un ton mai jos.

 

Din ce am incercat acum rapid, acordurile par sa fie ceva de genul asta:

 

- intro: Am F E

- strofa 1: Am E Dm Am Dm Am E Am F E

- refrene: Am E Am F E

- strofele 2 si 3: Am E Dm Am Dm Am A# E (nu sunt sigura de asta) Am F E

- bridge: Am Am F E Am Dm Am F E

- outro: aici imi suna ceva a septacorduri, nu pot sa-mi dau seama exact, insa poti sa il canti asa: F E Am.

 

Ma rog, sunt bucati care se repeta pe-acolo, nu le-am pus si pe alea, eu ti-am scris numai ordinea in care apar acordurile, cred ca te poti descurca de aici ;). Cu siguranta nu e 100% accurate, dar cred ca e totusi un punct de plecare. Hope it helps.

Edited by mike_KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asa e, nu e in standard, ci un ton mai jos.

 

Din ce am incercat acum rapid, acordurile par sa fie ceva de genul asta:

 

- intro: Am F E

- strofa 1: Am E Dm Am Dm Am E Am F E

- refrene: Am E Am F E

- strofele 2 si 3: Am E Dm Am Dm Am A# E (nu sunt sigura de asta) Am F E

- bridge: Am Am F E Am Dm Am F E

- outro: aici imi suna ceva a septacorduri, nu pot sa-mi dau seama exact, insa poti sa il canti asa: F E Am.

 

Ma rog, sunt bucati care se repeta pe-acolo, nu le-am pus si pe alea, eu ti-am scris numai ordinea in care apar acordurile, cred ca te poti descurca de aici ;). Cu siguranta nu e 100% accurate, dar cred ca e totusi un punct de plecare. Hope it helps.

Margineanu zice sol minor la inceput :) adica mura-n gura.Si e cu siguranta sol minor (de unde la minor?)

Link to comment
Share on other sites

@mariusteicu:

 

Daca e acordat cu un ton mai jos , ca sa sune Sol minor trebuie sa faci La minor ...

 

Exact. M.am prins si eu de faza cu Sol minor, insa eu am scris acordurile raportandu.ma la acordajul Re standard, sa.i fie omului mai usor sa stie ce acorduri sa ia :).

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ce ai scris tu mike_KidLazy ( si eu cand multe melodii acustice in standard cand ele original sunt drop )

, nu-ti fa griji - oricum.. sunt destul de bune acordurile ;)

 

Stiu, raspunsul meu ii era adresat insa lui mariusteicu, si folosisem postul tau ca argument pentru a sustine ideea mea :). Multumesc pentru apreciere!

Edited by mike_KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.