www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Ac240-Opn Sau Ibanez Aeg10E


Vlad :)
 Share

Recommended Posts

Servus ! Trebuie sa aleg intre cele doua chitare. Dupa multe intrebari si cercetari, m-am hotarat : AC240 sau Aeg10. Acum vreau si sfatul vostru, trebuie sa mentionez ca am avut un aeg8 care m-a dezamagit complet in sensul ca la rece se auze infundat eu cred ca din cauza corpului de Agathis, Aeg10 e din molid si mahon si ma gandesc ca e altceva, in fine ... dar ac240 e din mahon solid cu saddle din os dar nu o pot amplifica... voi ce sfat imi dati tin sa precizez ca nu am unde sa le testez inca, dar vreau sa imi fac o idee ca sa merg cu "temele facute" cad o voi achizitiona . Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Dintre cele doua, eu as alege AC240 fara ezitare pentru sunetul la rece. Chitarele din seria AEG oricum nu au un sunet foarte plin pentru ca sunt thinline (uita-te din lateral la cele 2 si fa o diferenta sau vezi specificatiile), plus ca AEG10 are topul laminat.

Pe scurt, AEG e o chitara facuta sa sune bine amplificat, pe cind AC240 e facuta sa sune bine la rece. Vezi care criteriu e mai important pentru tine.

P.S. Am avut AW28, care e in esenta varianta dreadnought a lui AC240; am facut de bine de rau un review aici: http://forums.rgc.ro...535#entry427535

P.P.S. Am gasit cel putin un site care da saddle de os la AC240, un bonus binevenit daca e adevarat.

Edited by andydufresne
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.