www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Opinii Chitara Hondo Ii + Poze ?


SpiritCrusher
 Share

Recommended Posts

Salut, am gasit si eu o chitara la un prieten mai veche, un Hondo II, habar n-am nimic despre chitara, am ceva poze cu ea, daca cineva stie sa imi spuna ceva despre chitara (model, revizie - buna, proasta, un pret si daca merita sa o cumpar). Nici macar nu stiu ce doze are. Chitara e din lemn solid, destul de grea, doar atat stiu.

Poze:

post-11291-0-95998200-1372870154_thumb.jpg

post-11291-0-83947700-1372870175_thumb.jpg

post-11291-0-31714300-1372870212_thumb.jpg

post-11291-0-29817500-1372870229_thumb.jpg

post-11291-0-93773700-1372870257_thumb.jpg

post-11291-0-93960400-1372870304_thumb.jpg

post-11291-0-14477100-1372870334_thumb.jpg

post-11291-0-72123800-1372870353_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Vezi daca e lemnul solid sau plywood. Baietii de la Hondo aveau prostul obicei sa fac chitari din plywood in loc de hardwood. Oricum, dupa atatia ani, nu cred ca mai are asa mare relevanta faptul ca nu e din lemn solid.

 

Dozele ar trebui sa le schimbi. Mi-a trecut un hondo prin mana, ba chiar un model superior celui prezentat de tine, si avea doar o singura bobina "humbuckerul".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vezi daca e lemnul solid sau plywood. Baietii de la Hondo aveau prostul obicei sa fac chitari din plywood in loc de hardwood. Oricum, dupa atatia ani, nu cred ca mai are asa mare relevanta faptul ca nu e din lemn solid.

 

Dozele ar trebui sa le schimbi. Mi-a trecut un hondo prin mana, ba chiar un model superior celui prezentat de tine, si avea doar o singura bobina "humbuckerul".

Pai si cum pot sa aflu ce tip de lemn e ? Oricum cam cat ar valora o chitara de-asta ? Eu trebuie sa ii fac o oferta...:-??

Link to comment
Share on other sites

realistic, daca nu are probeme, mai mult de 200-250 ron nu face, ai avea alternative mai bune, dar, este o chitara ceva mai rara in RO, din cate stiu made in Japan, asta daca o fi facand vreo diferenta fiind un model entry/cheap/lowend.

Eu o voiam defapt doar pentru corp chiar daca e mai grea si sa mi-o conditionez singur de acolo in sus, asta daca chiar e din lemn. Mi-a placut mie ceva la ea nu stiu exact :)). Oricum atat voiam sai eu sa ii ofer maxim. Merci de ajutor !

Link to comment
Share on other sites

Salut, am gasit si eu o chitara la un prieten mai veche, un Hondo II, habar n-am nimic despre chitara, am ceva poze cu ea, daca cineva stie sa imi spuna ceva despre chitara (model, revizie - buna, proasta, un pret si daca merita sa o cumpar). Nici macar nu stiu ce doze are. Chitara e din lemn solid, destul de grea, doar atat stiu.

Poze:

post-11291-0-95998200-1372870154_thumb.jpg

post-11291-0-83947700-1372870175_thumb.jpg

post-11291-0-31714300-1372870212_thumb.jpg

post-11291-0-29817500-1372870229_thumb.jpg

post-11291-0-93773700-1372870257_thumb.jpg

post-11291-0-93960400-1372870304_thumb.jpg

post-11291-0-14477100-1372870334_thumb.jpg

post-11291-0-72123800-1372870353_thumb.jpg

 

Pare OPk ..nu ttrebuie schimbata nici o doza , doar eventual daca nu functioneaza ...

 

Lemnul pare-se ca-i din mai multe bucati lipite cu insertia de ceva lemn de culoare inchisa ..prin anii '80 se faceau chitare din acestea ..cand a fost la moda si Plankeck ce aveau lipite "aripile " de scandura de baza din mijloc ce era gat --pana in capat la calus ca sa aiba sustain in nestiire...ma rog ...

Asa ca toti faceau chitare ce sa semene cu cele scumpe ..

 

trebuie curatata si sa canti la ea asa cum este cu soundul ei ..cu nici o doza si nici o alta smecherie nu schimbi soundul unei chitare .

Link to comment
Share on other sites

Pare OPk ..nu ttrebuie schimbata nici o doza , doar eventual daca nu functioneaza ...

 

Lemnul pare-se ca-i din mai multe bucati lipite cu insertia de ceva lemn de culoare inchisa ..prin anii '80 se faceau chitare din acestea ..cand a fost la moda si Plankeck ce aveau lipite "aripile " de scandura de baza din mijloc ce era gat --pana in capat la calus ca sa aiba sustain in nestiire...ma rog ...

Asa ca toti faceau chitare ce sa semene cu cele scumpe ..

 

trebuie curatata si sa canti la ea asa cum este cu soundul ei ..cu nici o doza si nici o alta smecherie nu schimbi soundul unei chitare .

M-am uitat la ea foarte bine si e lemn dar sunt bucati lipite intre ele tot de lemn. Vad ca dozele nu merg, chiar nu pot sa cumpar alte doze ? N-as vrea sa cant la toata viata pe "uscat". :( Si e destul de grea.

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat la ea foarte bine si e lemn dar sunt bucati lipite intre ele tot de lemn. Vad ca dozele nu merg, chiar nu pot sa cumpar alte doze ? N-as vrea sa cant la toata viata pe "uscat". :( Si e destul de grea.

 

Trebuie sa duci chitara la un electronist care se pricepe la chitare sa-ti controleze ce nu functioneaza ...se poate sa fie ceva

banal .

Doze daca caumperi incearca sa faci rost de cele ce le scot de pe chitara cei care upgradeaza ..sunt mai ieftine si nu-i aproape nici o diferenta intre ele ...sau este nresemnificativa .

 

Doze la magazin au preturi de pici ..platesti firma .

 

Primul pas controlarea instalatiei ..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Karpi, nu vreau sa te contrazic, iti respect opinia si experienta, dar o doza buna nu platesti doar firma.

 

Ca experienta proprie, pe o lopata made in china, cu doze originale, timbrul era ok, dar notele nu erau clare, feedback in prostie si nu numai.

 

Dupa un upgrade la un set de doze active, nu conteaza ca erau active sau nu, si nici de firma renumita nu era, un set Ibanez CapLZ activ cu preamp si midscoop integrat, vocea chitarii amplificate s-a curatat, notele se aud clar atat singure cat si adunate intr-un acord sau un pasaj cu note disonante (dar pe felie).

 

In orice caz, dozele tale sunt de proasta calitate, am avut, si iti recomand sa-ti iei chiar ceva stoc, dar moderne. Dozele stoc care vin pe lopeti made in china, in ziua de azi, is mult mai calitative ca cele din trecut.

 

Chiar si cele Shadow, vandute sub marca Harley Benton (Thomann) is decente pentru un set stock. Am avut si au fost acceptabile.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.