www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Trupa De Black Metal (Not Exactly What You Think)


Guest Anubis211
 Share

Recommended Posts

(...)

Vedetele se nasc doar din intamplare .Pur si simplu o alaturare de note ,gadila auzul unei multimi semnificative la un moment dat iar niste baieti `cu bani` se gandesc in acel moment ca e inca o ocazie sa faca si mai multi bani , si iaca ~VEDETA~ rock , pop , black metal , alexandra stan :)))) etc...

(...)

 

Nu a atentat nimeni la fantasma lui. Pot adauga, chiar, ca a cantat foarte bine, conform rigorilor stilului muzical pe care l-a ales. Pe de alta parte, in stilul pe care l-a ales, notiunile de bine si frumos sunt puse la grea incercare. La fel si notiunea de vedeta.

Link to comment
Share on other sites

imi dau si eu cu parerea ca si eu ascult asa ceva, si mai incerc si eu sa trag cate o piesa (

:), imi fac reclama acuma pe topicul omului)), si nici nu ma pricep grozav la productie: io zic ca suna fain; chiar daca productia ar putea fi mai buna, nu-i elementul principal la muzica asta, mai ales in stadiul la care e anubis la ora actuala; in plus mi se pare ca multi ascultatori de gen ar cam vrea ca darkthrone, dimmu sau burzum sa sune ca pe vremuri...asa ca foarte bine..eu iti doresc succes!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cand citesti unele poezii moderne si vezi o gramada de greseli gramaticale si unele versuri care nu au rime, o profesoara de romana ti-ar spune ca fiecare greseala e sugestiva, exprima/sugereaza ceva anume. La fel este si productia/calitatea sunetului in black metal, sugereaza mizerie, haos, ceva urat ce este tipic si oarecum obligatoriu in UNELE trupe de black metal.

 

Acuma spre deosebire de altii, la majoritatea oameniilor nu le prea plac poeziile fara rime, la fel si black metal-ul, nu e pentru toata lumea, e doar pentru o anumita audienta care cand asculta aceste creeatii, patrunde in spatele calitatii audio.

 

Desigur ca sunt multe trupe de black metal (a mea de exemplu :rcain: ) care nu vor neaparat aceasta caracteristica inclusa in proiectele lor, dar asta pentru ca fiecare canta despre altceva, si acele chitari inregistrate "ampulea" nu ar avea nici o legatura, nu ar sugera nimic in concordanta cu tema lirica a fiecarei creeatii. Black Metal-ul a fost facut in asa fel incat sa fie conceptual.

 

Mie sincer imi plac piesele si ii urez mult noroc sa-si caute membrii potriviti si de incredere. :respect:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cand citesti unele poezii moderne si vezi o gramada de greseli gramaticale si unele versuri care nu au rime, o profesoara de romana ti-ar spune ca fiecare greseala e sugestiva, exprima/sugereaza ceva anume. La fel este si productia/calitatea sunetului in black metal, sugereaza mizerie, haos, ceva urat ce este tipic si oarecum obligatoriu in UNELE trupe de black metal.

 

Acuma spre deosebire de altii, la majoritatea oameniilor nu le prea plac poeziile fara rime, la fel si black metal-ul, nu e pentru toata lumea, e doar pentru o anumita audienta care cand asculta aceste creeatii, patrunde in spatele calitatii audio.

 

Desigur ca sunt multe trupe de black metal (a mea de exemplu :rcain: ) care nu vor neaparat aceasta caracteristica inclusa in proiectele lor, dar asta pentru ca fiecare canta despre altceva, si acele chitari inregistrate "ampulea" nu ar avea nici o legatura, nu ar sugera nimic in concordanta cu tema lirica a fiecarei creeatii. Black Metal-ul a fost facut in asa fel incat sa fie conceptual.

 

Mie sincer imi plac piesele si ii urez mult noroc sa-si caute membrii potriviti si de incredere. :respect:

 

Sa intelegem ca si textul tau de mai sus este tot o creatie artistica de actualitate, prevazuta cu greseli gramaticale intentionate ? :) E, asta-i despre forma, dar continutul textului cred ca e o descriere destul de exacta pentru stilul respectiv... which still doesn't make it suck less.

Link to comment
Share on other sites

Anubis are dreptate intr-un loc : ~voi la 18 ani erati mai smecheri?~ .

 

Eu unul eram. Făcusem cover black metal după Râpa, aia cu marginea pantei... Chitara folosită era una acustică, înregistrată cu microfonul de PC, de-ăla de 5 lei, băgat în cutia de rezonanţă şi trecută prin GuitarFX. Vocea la fel, era trasă prin acelaşi microfon. Din păcate, s-a pierdut înregistrarea prin analele internetului.

 

Acum, piesele sunt interesante. Totuşi, aşa cum a remarcat şi Cryptopsy, nu sunt prea originale. E vechea reţetă folosită de Burzum, Satyricon, Gorgoroth, Marduk, Limbonic Art şi mulţi alţii. Chitara sună cam dubios. Cu siguranţă se poate lucra acest aspect.

 

Ce nu intelegi este ca nu poti sa te prezinti in 2013 cu o inregistrare atat de proasta si sa nu accepti critici sau sfaturi.

 

Mayhem did it!

Link to comment
Share on other sites

Raventale. Darkestrah. Drudkh. etc.

Si tu vii cu inregistrarile alea ? Depune si tu ceva efort inainte, macar sa ne arati ca incerci. FZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ nu inseamna trv kvlt.

 

Anubis are dreptate intr-un loc : ~voi la 18 ani erati mai smecheri?~

 

Fuck yes, in liceu faceam coveruri "black" dupa piese manowar. Si ne si distram facand asta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

chiar ca erati jmecheri si vanjosi daca faceati coveruri la 18 ani, de apreciat...fata de baiatu asta care incearca sa compuna ceva..pfff

 

La gradinita, primeai o bomboana pentru o compunere de 3 propozitii. La sfarsitul liceului poti sa primesti maxim o parere de rau.

 

Vrea sa faca ceva ? Foarte bine. Posteaza, isi insuseste critica, primeste cateva sfaturi, le asculta sau nu dar macar incearca sa le inteleaga, evolueaza -> repeat until success.

 

Din pacate nu suntem in SUA, sa fim obligati sa menajam sentimentele altora. OMG CE TARE ! TRV KVLT BLECH METUHL !!! Bullsh*t.

 

A incercat ceva, nu i-a iesit prea bine. Ghinion. Are 2 variante : incearca iar, mai bine sau fuge si plange sub masa.

 

Cat despre format trupa, cu asa sampleuri nu va gasi decat altii ca el, si dupa 3 luni se plictisesc si pleaca,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Anubis211

Daca nu iti place nu inseamna ca e de rahat .... totul e subiectiv la urma urmei .

Ce ai vrut sa zici cu "Raventale. Darkestrah. Drudkh. etc." ? Crezi ca magariile alea m-au inspirat sau ce ?

Si inca o chestie .... nu suna FZZZZZZZ TRV BLK MTL doar de dragul de a fi trve kvlt , suna asa din cauza echipamentului prost . Crezi ca n-as vrea sa sune mai bine ? Asta e , ma descurc cum pot.

 

P.S. : @ 'mnezau n-am zis ca piesele respective sunt extrem de originale in materie de riffuri... Prin original m-am referit la faptul ca exista acel trademark al tau, al trupei , whatever... Si crede-ma , nu reinventezi black-ul peste noapte .

Edited by Anubis211
Link to comment
Share on other sites

Guest Anubis211

24fret , sunt perfect de acord cu afirmatia ta . Nesimtire crasa din partea unora care comenteaza total aiurea , vorbesc de productie proasta cand ei au scule de zeci de milioane

Link to comment
Share on other sites

Frate, dar ce e aia "Orthodox Black Metal"?

Biserica stie de asta? :D

 

In alta ordine de idei, desi apreciez ce vrei sa faci la varsta ta, imi permit sa iti atrag politicos atentia asupra a doua aspecte:

- Este absolut aiurea sa ii faci nesimtiti pe niste oameni care nu te-au jignit, ci doar au comentat vizavi de calitatea inregistrarilor, mostly. Asta te descalifica pe tine;

- Am vazut cel putin 2 posturi ale tale in care faceai "mizerii" niste trupe mai mult sau mai putin celebre. Iarasi, esti pe aratura.

 

In esenta, aplici o dubla masura - daca te critica altii sunt boi, in schimb tu poti sa trimiti la gunoi alte trupe.

 

Daca vrei sa ai succes, trebuie sa inveti un pic ce inseamna sa fii modest si sa ii asculti si pe altii, pentru ca nu toate sfaturile sunt date cu rea vointa. Asa cum ai interpretat tu.

Edited by decebal popescu
Link to comment
Share on other sites

1. Daca nu iti place nu inseamna ca e de rahat .... totul e subiectiv la urma urmei .

2. Ce ai vrut sa zici cu "Raventale. Darkestrah. Drudkh. etc." ? Crezi ca magariile alea m-au inspirat sau ce ?

3. Si inca o chestie .... nu suna FZZZZZZZ TRV BLK MTL doar de dragul de a fi trve kvlt , suna asa din cauza echipamentului prost . Crezi ca n-as vrea sa sune mai bine ? Asta e , ma descurc cum pot.

 

1. Nu ai inteles de loc ce am vrut sa zic.

2. Magariile alea sunt niste trupe [uKR, Kirgistan, UKR respectiv] care au inceput cu semnificativ mai putine resurse ca tine, si suna ... semnificativ mai bine, nu crezi ? Dar ... nah, sunt magarii, ca nu e FZZRT TRV KVLT BLEH METUHL

3. Echipament prost nu e o scuza. Cauta-ma cand o sa intelegi asta.

 

Why do i bother anyway ? Fii fericit in intunecimea ta trv.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Anubis211

@decebal :

Asta inseamna orthodox black metal .

 

Eu cred ca voi ati interpretat prost , le-am facut magarii pentru ca nu sunt relevante cu subiectul asta , n-am zis ca sunt proaste !

Esti asa sigur ca nu suna ca ultimul jeg din cauza echipamentului ? Sa iti reamintesc ca detin un behringer la 7 milioane (cu amp inclus evident) ?

Link to comment
Share on other sites

In zilele de azi nu conteaza absolut deloc echipamentul.(Atata numa' sa ai macar 3 gb de rami xD) Momentan tehnologia permite oricarui cacanar (NU ma refer la tine Anubis) sa sune bine. Incearca multe vst-uri care le gasesti moca pe Google, [warez]. Cauta pe Youtube cum sa faci: Mix&Master, cum sa faci un ton de chitara, is tutoriale in prostie pe net, te ajuta foarte mult, chiar daca nu se refera strict la black metal, sau chiar metal, dar iti faci o imagine de ansamblu; invata sa folosesti fiecare stock plugin de la DAW, si sa inveti la ce se foloseste, sa stii cum sa-ti faci Master

 

Uite o lista de downloadari care ar trebui sa iti faci:

 

 

- pentru Chitara : [warez]

- [warez] (obligatoriu daca vrei black, si o sugestie foarte importanta ca tot mi-am adus aminte: La blast-beat, pune forta (velocity) la snare/premier mai mica, sa fie un pic de tot mai incet decat toba mare/bass-drum.

- invata sa folosesti fiecare stock plugin de la DAW, si sa inveti la ce se foloseste, sa stii cum sa-ti faci Master

 

O sa te ajute pe viitor cu trupa, chiar daca nu vrei sa fi solo mai departe. Iti garantez ca ti-ar conveni sa faci tu un demo cu trupa decat sa te duci la studio sa lasi niste sute/mii de euro acolo.

Link to comment
Share on other sites

Salut ! Ma numesc Andrei , am 18 ani .....

 

Am ascultat cu placere compozitiile; mi se par comparabile cu productiile Burzum chiar mai noi (de ex. Belus, 2010), mai ales avnd in vedere ca Burzum lucreaza in studio-uri, cu amp-uri, etc, in timp ce tu nu ai avut posibilitatea. Chitara imi place foarte mult, mai ales riff-urile de pe Unholy (dar in toate cele patru compozitii chiar exemplifica black metal-ul). Te rog daca vei inchega proiectul si concertati in Cluj sa ma chemati si pe mine.

 

In ce ai facut tobele?

 

Cristi

Link to comment
Share on other sites

Man, compozitiile sunt faine, dar inteleg de ce se plange lumea de calitatea inregistrarilor. Si nu tonul de chitara mi se pare aiurea, ci faptul ca este dat foarte in fata.

 

Daca ai nevoie de ajutor/sfaturi cu piesele ma poti contacta pe privat.

 

@vektor: man, esti power moderator... nu crezi ca topicul asta ar trebui curatat? e totusi o postare la cautarea de instrumentisti... daca aparea la 'Inregistrarile noastre' mai ziceam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Excelent! In ciuda criticilor aspre primite, da, se poate lucra la sunet putin, desi black metalul suna mai bine raw, si da, nu sunt chiar cele mai originale piese, dar au reusit sa-mi faca pielea de gaina, si cam asta e si scopul black metalului.

 

Eu iti urez success in continuare si sper sa gasesti oameni seriosi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

/facepalm

Prima daca am citit comenturile si dupa aceea am ascultat :))

 

1. Productia Lo-Fi e o caracteristica a genului!

2. Piesele astea nu sunt Lo-Fi

 

Sunt n trupe care dpdv al productiei suna mult mai low si oamenii aia au turnee prin europa, mai vand si CD-uri pe deasupra, sunt curios cati dintre ce-i care au postat au vandut macar un material propriu.

 

Tobele suna rau, chitara e prea in fata? asta daca ai vrea sa suni ca pantera sau n-am inteles. Tobele sloppy (desi nu sunt) si chitara in fata e specific genului.

 

Muzica rock in general e o forma de protest, daca ar trebuii sa sune bine, s-a dus dracu toata idea! Multi habar n-au de ce poarta plete si barba.

 

Suna bine, imi place tot, sper sa gasesti ceea ce cauti!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.