www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Trupa De Black Metal (Not Exactly What You Think)


Guest Anubis211
 Share

Recommended Posts

Guest Anubis211

Salut ! Ma numesc Andrei , am 18 ani si cant de 3 ani jumate la chitara . Sunt decis sa intemeiez o trupa de Black Metal , una destul de originala (nu vreau sa aud de clone Darkthrone sau alte jeguri) . Vreau ca aceasta trupa sa fie destul de serioasa , sa ajungem sus de tot in sfera BM . Am nevoie de un al doilea chitarist , un basist si un tobar , eventual si de un vocal .

In legatura cu tobarul , trebuie sa stie sa bata blast beat-uri la 160-180 bpm si sa foloseasca pedala dubla .!

 

Am cateva piese urcate pe canalul meu de youtube pentru a va face o idee cum ar trebuii sa sune :

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=er7Zy79DReg

 

If you want to keep the Black Flame burning , join me .

Link to comment
Share on other sites

Chitara suna infiorator. La propriu.(N-am rezistat numai la jumatate din primul clip).

 

Defineste infiorator:

1. Inspaimantator (te-ai speriat si te-ai pitit intr-un colt cu perna pe cap)

2. Atat de rau incat ai cedat si i-ai dat stop.

 

:sarcasm:

 

Oricare ar fi raspunsul, daca asta vrea omu' sa cante... Mai mult decat atat, a zis chiar in titlu "Not Exactly What You Think".

 

P.S. Recunosc ca la piesa 3 (fara sa le ascult integral pe primele 2) i-am dat si eu stop pe la minutul 4 ca deja era prea mult. Dar ma rog, asta nu-i un argument :) Spor la gasit colegi de trupa!

 

Edit: Intre timp am dat play si la piesa 4 care ghici ce, seamana binisor cu piesa 3 (minutul 1:10 de la piesa 4 cu 3:40 de la piesa 3)

 

Edit2: Le-am dat din greseala drumul impreuna. Atunci sa vezi...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Guest Anubis211

Hah , fac pe mine de ras ! Daca nu stiti cu ce se mananca genul asta nu mai vorbiti tampenii . Si fyi , chitara e trecuta prin procesor , n-are nici o treaba cu amp-ul meu de 10 w .

Link to comment
Share on other sites

Eu recunosc ca nu sunt un impatimit al genului dar cu toate astea, ascult, imi plac inovatiile si sunt deschis la 'sunete' noi. Insa disonanta in muzica e universala. E doar o parere, nu trebuie sa o iei de buna... Ce ma fac ca in playlist acum am

. Halal armonie, hah? ;)

 

Sa stii ca pe de alta parte am vorbit foarte serios, nu te lua dupa gura lumii, daca asta iti place, gasesti 2, 3, 5, 7 oameni sa faci o trupa si inca 50 sa va asculte si go for it, nu te uita in jur...

Link to comment
Share on other sites

eq-ul e prea mainstream.

 

mie imi place ce-a facut baiatul asta. Stii care-i chestia, e un gust dobandit, nu vii de la roxette si Guns'n'Roses cu pretentia sa-ti placa din prima.

 

Oricum, mai trebuie lucrat, cel putin tobele is groaznice, parca fosneste o plasa in vant. Cat despre originalitate, ori am ascultat mai mult black metal ca tine, ceea ce ma indoiesc, dar nu-mi pare nimic original, ci o reteta veche, rasuflata de black metal norvegian cu tente dark ambiental pe fundal, o reteta Burzum.

 

.....

Daca vrei sa fii cu adevarat original, incearca sa vii cu un black metal care se poate asculta la un gratar..la o bere, cu prietenii..

 

sau deja s-a inventat? parca se chema black... somethin... black.. lautareasca... a da, muzica black rromanian aka manea

 

......

 

mult succes. chitara e buna, se potriveste.

 

 

in alta ordine de idei, cand eram mai tanar, incercau baietii sa faca prin zona o trupa de black. Conditia principala: sa ai plete si "sa fii satanist" w/e the fuck that means.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Guest Anubis211

Adevarul e ca piesele nu au cea mai grozava productie ...but what the hell , e black metal nu pop . Sunt puse ca sa va faceti o idee cum ar suna riffurile , nu sa stati sa studiati productia !

Link to comment
Share on other sites

Guest Anubis211

Immortal, Burzum si Emperor asa au sunat cand au iesit pe piata. apreciez sfatul, dar nu mai posta in threaduri despre muzica pe care nu o cunosti. mersi

Link to comment
Share on other sites

Nu te contrazic, ai perfecta dreptate, dar astea sunt trupe fondate prin '90 daca nu ma inseala memoria. Au trecut vreo 20 de ani de atunci. Daca negi 2 decenii de 'evolutie tehnologica' e problema ta. Daca asta ai inteles tu din Black Metal si din muzica in general si daca la momentul asta tu te prezinti ASA si nici nu accepti critici, sa fii sanatos. Eu ma retrag oricum din discutie.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Ce nu intelegi este ca nu poti sa te prezinti in 2013 cu o inregistrare atat de proasta si sa nu accepti critici sau sfaturi.

 

Black metal is an extreme subgenre of heavy metal music. Common traits include fast tempos, shrieked vocals, highly distorted guitars played with tremolo picking, blast beat drumming, raw (lo-fi) recording and unconventional song structures
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bai fratilor, reveniti-va!

Fara legutara cu Black Metal-ul, ma gandeam la o trupa super longeviva (fondata prin 60-70): Black Sabbath. Si-au pastrat fara doar si poate sound-ul pana in zilele noastre, doar ca atunci inregistratu pe banda magnetica si acum pe digital (ma rog, cu exagerarile de rigoare). Despre asta e vorba, nimic altceva. Nu va cere nimeni sa renuntati la sound-ul care a consacrat genul, dar faceti-l sa sune contemporan si cat mai bine. Nu veti avea decat de castigat.

 

Demo sau nu, mie unul mi se pare ca suna ca dracu'. Ce-i drept n-ai postat piesele ca sa ceri recenzii, dar ma gandesc ca nici nu-ti strica. Ia-l ca pe un comentariu constructiv, nu te mai infoia ca paunul

 

Edit: Ah, de ce am pomenit de Black Sabbath? Pentru ca sunau ca dracu' cand s-au lansat. Doar ca au inteles asta destul de repede...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Ce nu intelegi este ca nu poti sa te prezinti in 2013 cu o inregistrare atat de proasta si sa nu accepti critici sau sfaturi.

Pe langa faptul ca e demo Black metalu ca la mama lui asa ar trebui sa sune ... sa fie genu ala de melodie care cand o asculti sa nu dormi noaptea (trv kvlt ) . Cand te duci intr-un bar la care se pune black metal asculti o trupa cu un nume gen jhadkjkdnvkmdnOTH si stai acolo nu dai din cap nu bei o bere ci doar stai si asculti muzica menita sa iti deprime sufletul.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gorlan

Daca erai din pitesti faceam eu vocalul, oricum sper sa reusesti sa faci ceea ce vrei. Suna super chitara :rock:

Link to comment
Share on other sites

Guest Anubis211

@Gorlan : Mersi ca imi apreciezi munca ! Nu ca toti ..aham... talentatii de pe aici !

Erati voi mai "smecheri" la 18 ani cumva ? Va place , bine , nu va place , va carati .

N-am nevoie de parerea unor indivizi paraleli cu ceea ce reprezinta blackul !

Link to comment
Share on other sites

Anubis are dreptate intr-un loc : ~voi la 18 ani erati mai smecheri?~ .pe de alta parte acum exista post black metal (gen Fen , Anglia) . Anubis e la varsta cand merita sa-si traisca fantasma de muzician (mare star in devenire) si voi la varsta la care ati aflat ca nu vi s-a intamplat sa fiti (un mare star). Marile vedete nu s-au nascut din calitatea chitarii, a amplificatoarelor , sau mai stiu io ce `scula` de studio sau sala de repetitii. Vedetele se nasc doar din intamplare .Pur si simplu o alaturare de note ,gadila auzul unei multimi semnificative la un moment dat iar niste baieti `cu bani` se gandesc in acel moment ca e inca o ocazie sa faca si mai multi bani , si iaca ~VEDETA~ rock , pop , black metal , alexandra stan :)))) etc... Tonul se da (dar mai ales s-a dat) departe de aceste meleaguri . Noua ne ramane in cel mai bun caz , sa ne bucuram ca suntem un fel de familie care ne adunam prin beciuri si garaje si care la un moment dat (probabil) , o sa cante pe o podea mai inalta in fata a 15- 30 de oameni ,care daca o sa aiba destul alcool in sange o sa zica da: e cool .

Edited by allshallfall
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.