www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cat Dureaza Sa Invatati O Piesa?


Recommended Posts

Pseudo sondaj:

 

1. Cam cat va ia sa invatati un cantec? (masuri/saptamana)

 

Ma refer la piese mai 'grele': clasica, jazz, fusion. (E clar ca daca ai o experienta 'medie' inveti chestii cu acorduri normale si solouri in modurile gamei naturale/pentatonice in nu mai mult de o saptamana)

 

2. Cata experienta aveti?

 

Uneori nu este egala si cu 'de cati ani' cantati la chitara.

 

3.1 Cat timp acordati zilnic acestei piese?

3.2 Invatati mai multe cantece in acelasi timp? (x ore unul, y ore altul)

 

Optional: 4. Descrieti cum decurge procesul (de obicei; chiar daca nu este ideal. dar nu repetati ce s-a spus).

 

Merci

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

1. Maxim o saptamana sa-l invat, maxim o luna sa-l pot canta rezonabil.

2. Peste 20 ani. :facepalm:

3.1. Minim o ora, maxim trei.

3.2. Da, minim o ora fiecare.

4. Ascult foarte atent originalul, daca este vorba de clasica aleg o interpretare care-mi place si o ascult atent. Invat pe bucati, (numai dupa partitura) si numai dupe ce-mi iese pasajul respectiv trec mai departe. La inceput exersez peste pozitiv, (la piesele cu orchestratie) dupa ce stapanesc piesa o repet cu negativ si ma concentrez la feeling-ul piesei. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Depinde de piesa

 

1. Ultima piesa e 'Stelele care cad' de la Taxi. E simpla si mi-a luat mai putin de 10 minute sa-mi dau seama de acorduri si micile interventii la chitara

 

2. Cant (de fapt, invat) de cinci ani , dar primii trei ani i-am frecat pe acustica dupa care mi-am luat o electrica si in ultimul an m-am apucat de exercitii pt. tehnica si game, moduri

 

3.1. Nu prea mult timp. Ma concentrez mai mult pe tehnica, deocamdata

3.2. Da, invat mai multe; nu prea ma pot abtine sa nu invat mai multe deodata. Dar este bine, pentru ca de fiecare data cand ascult o piesa mai complicata, pot gasi lucruri noi, de exemplu: Hey Joe; unde apar tot felul de floricele la fiecare versiune

 

Pai, o ascult pe youtube. Ii dau pauza unde vreau sa scot ce se aude (alteori folosesc si transcribe). Daca e un stil complicat ma uit si pe tabulaturi sau urmaresc pe marty schwarz si altii ca el, sau din astia care fac cover

Edited by BraveJim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Te inteleg man, cam greu sa ai idei in ziua de azi. :)

 

Toata lumea face coveruri, mai simplu asa.

 

Totusi de ce nu ai pus un poll daca tot era pseudosondaj?

 

confunzi power ballad cu compozitie. idei cu originalitate relevanta. poll cu intrebari cu raspuns nedefinit dinainte.

 

am mai explicat de multe ori ca n-ai cum sa scrii carti daca nu citesti nimic.

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am invatat piesa asta intr-o saptamana. Am impartit-o in 7 bucati, invatand si exersand cate una pe fiecare zi.

Pentru mine e printre cele mai grele chestii ce le-am cantat so far.

Cant de 3 ani la chitara.

 

 

Piesa asta am invatat-o intr-o jumatate de ora, si laterz am si facut clipul :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=ltvwkFVgIFs

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu nu stiu daca procesez bine.. dar asa am vazut ca ma descurc:

 

Imi impart cantecul in sectiuni... 10-20 cate este nevoie.

Invat prima sau primele 2, uneori, sectiuni.. le cant cat de incet si calm este nevoie, si.. zilnic cand iau chitara in mana cant ce am invatat..

 

Dau un exemplu clar: Starway to heaven.. clasica melodie.. la inceput abia o cantam cu incetinitorul.. si am invat putin din intro si am ajuns sa il cant la viteza normala si tot asa.

 

Mentionez ca fac ce am scris mai sus pentru 3-4-5 melodii odata.

 

Din nou, nu stiu daca fac bine ceea ce fac, dar eu astfel reusesc sa cant un cantec la viteza normala.

 

Inca sunt incepator ... cant de 7-8 luni. Primele luni.. nefiind puse ca experienta .. tinand cont ca nu stiam sa exersez in adevaratul sens al cuvantului.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mă stresează golurile care apar pe parcurs şi mă încetinesc. Învăţ 30-40 măsuri în două săptămâni să zicem, apoi când încep să cânt cap coadă măsurile mi se opreşte mâna şi creieru că nu mai ştiu cum erau măsurile 10-15. Apoi le reînvăţ destul de greu că se strecoară şi multe greşeli... şi apoi apar alte goluri. şi tot aşa.

 

Material genetic naşpa? Needucaţie? Lipsă de concentrare? Alcoolul de sâmbătă seara?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.