www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Abodean Skye - New Album Sample (Progressive Power Metal)


Metabog
 Share

Recommended Posts

A venit timpul pentru un nou album, la care lucram de aproape un an. De data asta am adaugat un membru nou in trupa, si am schimbat un pic stilul. Nu o sa intru in detaliu extraordinar de mult pentru ca probabil vom pregati un press release, dar vreau sa postez un scurt set de sample-uri de pe albumul nou.

 

And here it is:

 

Ne puteti urmari pe Facebook:

https://www.facebook.com/abodeanskye

 

Last.fm:

http://www.last.fm/music/Abodean+Skye

 

Sper sa va placa scurtele idei.

 

Bafta!

Edited by Metabog
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

suna incredibil de bine. E ceva foarte apropiat de ce imi doresc si eu sa fac. Un singur lucru il reprosez - clapa aia suna a nintendo si mi se pare ca strica .

 

Spor

 

Nu avem 'clape', si ai ghicit bine. Cam toate sunetele sunt sintetizate cu hardware si software din console si calculatoare vechi. Asta am vrut sa facem, si ne place la nebunie. Stiu ca nu le va pica bine tuturor, dar am primit si feedback bun (despre synths, ma refer), si asa va fi.

Edited by Metabog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Suna extraordinar. Am vazut sample-ul de cand l-a uploadat Will Shaw. Dupa parerea mea Will este un vocalist fenomenal, cu siguranta in primii 5 pentru mine, esti foarte norocos sa lucrezi cu el si el cu tine, pentru ca vad ca iese treaba foarte buna. Sintetizatorul este putin dubios, ca sunet, dar si original.

Singura problema este ca nu sunteti o trupa "fizic", mai mult "virtual" (din cate stiu), ceea ce pune probleme in privinta cantarilor. In orice caz, daca vor exista concerte in Ro (Bucuresti), eu o sa fiu pe acolo.

Va urez succes si va sustin!

Link to comment
Share on other sites

Suna extraordinar. Am vazut sample-ul de cand l-a uploadat Will Shaw. Dupa parerea mea Will este un vocalist fenomenal, cu siguranta in primii 5 pentru mine, esti foarte norocos sa lucrezi cu el si el cu tine, pentru ca vad ca iese treaba foarte buna. Sintetizatorul este putin dubios, ca sunet, dar si original.

Singura problema este ca nu sunteti o trupa "fizic", mai mult "virtual" (din cate stiu), ceea ce pune probleme in privinta cantarilor. In orice caz, daca vor exista concerte in Ro (Bucuresti), eu o sa fiu pe acolo.

Va urez succes si va sustin!

 

Nu zice nimeni ca nu vom canta niciodata live. Eu nu sunt impotriva, si nu este imposibil sa ne intalnim, sa repetam si sa cantam. Deocamdata ideea este sa gasim un label care sa ne ajute, si pe urma mai vedem. Este foarte putin probabil insa sa cantam in Romania, cu putin noroc am ajunge la diverse festivaluri, dar cel putin in UK am putea canta, pentru ca doi membri ai trupei sunt de aici. Eu sunt ocupat deocamdata cu doctoratul si lucrez tangential la album (doar production, chitara bass, chitara ici si colo, compunere, technical stuff). Dupa ce termin vor fi mult mai multe posibilitati. In campul apropriat de prieteni avem de unde sa alegem instrumentisti pentru o formatie.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.