www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Les Paul Special Ii


danchi
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

vreau sa-mi iau o chitara electrica un pic mai buna, si ma uitam la Epiphone Les Paul Special II. De exemplu,

 

http://www.guitarshop.ro/chitara-electrica-epiphone-les-paul-special-ii_p743.html

 

si alte oferte similare (pana in 600 RON). Aveti recomandari, contraindicatii, comentarii asupra modelului?

Link to comment
Share on other sites

Problema cu LP Special II e ca dupa ce ca o chitara foarte slaba, daca o cumperi noua vei pierde destul de mult atunci cand o vei vinde. Am vazut acum ceva timp una second cu 250 de ron la vanzare in stare destul de buna.

Oricum de pierdut pierzi la orice chitara cumparata de noua, eu m-as orienta catre ceva second la banii astia, sau as mai strange ceva bani. LP Special II chiar nu e o optiune dupa parerea mea.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, problema e ca am avut experiente proaste cu 2nd hand (avea probleme "mascate" de care nu am fost in stare sa-mi dau seama si care au iesit la iveala foarte curand dupa ce am cumparat). Acum nu mai am curaj sa judec o chitara, pana si inspectia vizuala daca e drept neck-ul imi da indoieli (ca doar putin curbat spre exterior oricum trebuie sa fie, din cauza truss rod-ului). Daca iau ceva 2nd hand, nu am nici un recurs.

Link to comment
Share on other sites

off-topic: Titlul de veteran nu are neaparat de-a face cu cunostintele intr-ale chitarei ci mai mult cu numarul de postari pe forum. Din punctul meu de vedere nu este un criteriu dupa care sa te iei.

 

on-topic: Tu ar trebui sa stii mai bine urmatoarele: doresti humbucker sau single coil (versatilitate), doresti tremolo sau nu (datorita bugetului, materiale mai bune sau mai proaste, posibilitatea de dezacordare mai mare sau mai mica), ce forma iti place (strat- style, les paul- style, etc.) Si cel mai indicat: probeaza. Poate lui Gică nu i-a placut o anume chitara si zice sa nu iti iei, fara sa argumenteze. Lui Gogu, aceeasi chitara i-a facut impresie buna si te sfatuieste sa o cumperi. Parerea celor doi nu ar trebui sa faca doi bani daca nu e argumentata. Just my 2 cents.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

vreau sa-mi iau o chitara electrica un pic mai buna, si ma uitam la Epiphone Les Paul Special II. De exemplu,

 

http://www.guitarsho...al-ii_p743.html

 

si alte oferte similare (pana in 600 RON). Aveti recomandari, contraindicatii, comentarii asupra modelului?

 

Da. Nu-l lua :)

 

Spune ce chitara ai, ce nu-ti place la ea, ce-ti place la ea, si din asta-ti faci o orientare catre ce vrei sa iei in buget.

 

Sau strangui bani si iti iei o chitara mai serioasa, de care nu o sa incerci sa scapi peste un an, doi...

Problema cu LP Special II e ca dupa ce ca o chitara foarte slaba, daca o cumperi noua vei pierde destul de mult atunci cand o vei vinde.

 

Yup. Cum zic colegii de mai sus ^^

Poate va trebui sa schimb titlul la thread. Voi ce ma sfatuiti sa iau in jur de 600 (hai 700) RON, ca mai mult nu ma pot intinde? Dintre utilizatorii veterani, mi-a sugerat @GuitarSilviu Jackson JS1R, la vreo 720 RON.

 

Ai ales gresit veteranul...

 

Bugetul ne-ai zis pe unde se invarte. Mai conteaza ce canti si pe ce scule. Dupa care, ce ziceam mai sus: ce ai, ce-ti place la chitara actuala, ce nu-ti place, ca sa iasa de o recomandare omeneasca.

 

Ca principiu, probabil ca cea mai buna afacere e piata second-hand, o chitara la pret corect, de la un vanzator cu rating bun, eventual si cu cineva care sa te ajute la verificat.

Link to comment
Share on other sites

vreau sa-mi iau o chitara electrica un pic mai buna, si ma uitam la Epiphone Les Paul Special II

 

Ce anume nu-ţi place la chitara actuală?

 

Dacă eşti începător, vrei să înveţi să cânţi sau dacă nu ţi-au trecut prea multe chitare prin mână pentru a-ţi putea face o impresie despre ce trebuie să iei, alege fix ce îţi place cum arată. Că vrei LP sau Strat, floyd, humbuckere, 24 de taste, fretwire jumbo, un anumit radius la fretboard, dacă nu ştii foarte bine cu ce se mănâncă fiecare, nu prea au de ce să-ţi influenţeze alegerea.

 

"Defecte ascunse" pe care să nu le poţi rezolva cu un setup, sunt destul de puţine. Unul ar fi o construcţie defectuoasă care nu ţi-ar permite să o acordezi ca lumea, "twisted neck", truss rod rupt. În rest, mai toate se rezolvă cu investiţie minimă.

 

Da, problema e ca am avut experiente proaste cu 2nd hand (avea probleme "mascate" de care nu am fost in stare sa-mi dau seama si care au iesit la iveala foarte curand dupa ce am cumparat). Acum nu mai am curaj sa judec o chitara, pana si inspectia vizuala daca e drept neck-ul imi da indoieli (ca doar putin curbat spre exterior oricum trebuie sa fie, din cauza truss rod-ului). Daca iau ceva 2nd hand, nu am nici un recurs.

 

Aici faci o greşeală. Începi să-ţi formezi un set de concluzii greşite, în necunoştinţă de cauză. Truss rod-ul tocmai de-asta există, să poţi curba gâtul chitarei cum îţi convine. Ai putea foarte bine să spui că nu iei nici o chitară care are switch-ul dat pe doza neck, pentru că tu nu foloseşti doza respectivă.

Link to comment
Share on other sites

Hei, multumesc pentru sfaturi. Nu stiu de ce nu m-a notificat forum-ul ca mai am reply-uri, abia acum am vazut.

 

In urma discutiilor cu voi am renuntat la Epiphone si am luat un Squier Affinity Stratocaster la mana a 2-a, cu foarte putini bani in plus. Imi place cum se simte si cum se aude.

 

@'mnezău: N-am spus ca am ceva cu truss rod-ul, ca ar fi absurd. Nu stiu cum a rezultat asta :) Am spus ca mi se pare greu sa inspectez vizual neck-ul de la o chitara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.