www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bc Rich Bronze Warlock - Merita?


ERX
 Share

Recommended Posts

Salut! In viitorul apropiat imi voi lua prima chitara electrica si am deja in vizor un BC Rich Bronze Warlock. In ultimele zile am citit review-uri pe diferite site-uri si unii spuneau ca nu e o chitara de calitate si nu o recomanda. Un prieten de-al meu are una identica si mie personal mi s-a parut ok sunetul, numai bun pentru stilurile mele preferate.

Imi puteti spune parerea voasta, daca ati avut ocazia sa cantati pe una, si daca e o alegere buna sau ar trebui sa ma reorientez?

Link to comment
Share on other sites

Ce stiluri canti ?!

Ca un posesor al variantei Revenge(care e identica cu Bronze-ul doar cu stoptail bridge), pot spune ca e o chitara mai mult decat decenta pentru banii pe care ii dai pe ea. Doza de neck suna foarte frumos pe clean. Cand vine vorba de bridge, acolo cam scartaie. Suna prea infundat. Eu personal am pus un Seymour Duncan SH4 in neck si am obtinut o chitara de invidiat pentru oricine canta la nivel incepator spre mediu. Nu a cantat nimeni melodii de la Steve Ray Vaughn sau BB King pe ea, dar riffuri a la Steve Vai(fara prea mult distors) sau Slayer(la capatul opus al potentiometrului de gain) suna surprinzator de bine in urechile celor care s-au jucat cu ea.

Acuma pot sa bat campii mult si bine, dar revin tot la vesnicul sfat ca pana nu pui tu mana pe una nu poti sa te bazezi prea mult pe opiniile altora. Daca vrei si ajungi prin zona Bucuresti - Ploiesti (eu nu trec prin Asgard prea curand), o pun la dispozitie pe a mea sa o incerci. http://forums.rgc.ro...k-revenge-husa/

Edited by Capitanul_Nam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mersi pentru raspuns. Vreau sa cant heavy/thrash/death metal pe ea(cover-uri de la Motorhead, Iron Maiden, Slayer, Kreator, Death etc). Am vazut chitara ta, la un moment dat chiar vroiam sa-ti fac o oferta, poate o s-o fac cand o sa am banii necesari. Din pacate n-am ocazia sa trec prin zona ta sa o incerc, eu fiind din Arad.

Link to comment
Share on other sites

In China sunt facute toate chitarile de incepatori sau in gama de preturi la care ne uitam(care presupun ca este sub 1000-1200 RON). Doar ca cele de la BC Rich sufera cel mai mult la doze, care pot fi schimbate, nu si la lemn. De aici si sugestia ca sunt decente si ofera marele bonus al unui posibil upgrade ulterior.

Edited by Capitanul_Nam
Link to comment
Share on other sites

1. Daca e asa buna chitara , de ce o mai vinzi? se preteaza la multe genuri din vorbele tale.

2. La 1000-1200 vorbim de Jackson made in Japan seria Dinky gen Jackson dxmg sau jackson dk2 ( sunt pe la 1400) fara case. Preturile afisate de mine sunt pentru modele second hand, evident!.

3. Pentru blues, studiu, hard rock si chestii de genul as merge oricand pe un les paul gen Epiphone Les paul standard (care are avantaje printre care Chei groover/ finisaje acceptabile/ set neck) sau vintage v 100 ( care are dezavantage cheitele de acordaj ( in rest atentie la finisaje si probeaza).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.