www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Traf-Uri Intrare Si Iesire


alex212
 Share

Recommended Posts

As dori sa incep asamblarea unui amp pe lampi si am ales ca proiect de inceput o schema de AX84 P1(as dori cu un kt66 in finala dar o sa vad de ce lampi reusesc sa fac rost). dar nu reusesc sa gasesc pe piata romaneasca traf-urile necesare(chestii gen traf-uri hammond sunt mult peste bugetul meu).

 

Stie cineva de unde as putea face rost de doua traf-uri cu specificatiile:

 

 

 

-traf cu specificatiile unui hammond 269ex(evident pe 220V)

 

 

 

43VA,

Primary: 220VAC 50hz

Secondaries: 190-0-190 (65ma DC)

6.3 V@2.5 A

 

 

 

-traf cu specificatiile unui hammond 125dse(iarasi varianta europeana)

 

 

 

Single-ended

 

4-5Kohm in primar

70mADC

4/8 ohm in secundar(difuzorul pe care il am eu are 8Ohm)

intre 8-10W

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Pentru alimentare poți face la Petra. Dar nu știu dacă se pretează toroidale pentru OT, va trebui să te lămurească cei cu mai multă experiență în construirea amplificatoarelor de acest gen.

Pentru traf-ul intrare pare o varianta foarte buna. Pentru cel de iesire nu cred ca se preteaza un traf toroidal.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

As dori sa incep asamblarea unui amp pe lampi si am ales ca proiect de inceput o schema de AX84 P1(as dori cu un kt66 in finala dar o sa vad de ce lampi reusesc sa fac rost). dar nu reusesc sa gasesc pe piata romaneasca traf-urile necesare(chestii gen traf-uri hammond sunt mult peste bugetul meu).

 

Stie cineva de unde as putea face rost de doua traf-uri cu specificatiile:

 

 

 

-traf cu specificatiile unui hammond 269ex(evident pe 220V)

 

 

 

43VA,

Primary: 220VAC 50hz

Secondaries: 190-0-190 (65ma DC)

6.3 V@2.5 A

 

 

 

-traf cu specificatiile unui hammond 125dse(iarasi varianta europeana)

 

 

 

Single-ended

 

4-5Kohm in primar

70mADC

4/8 ohm in secundar(difuzorul pe care il am eu are 8Ohm)

intre 8-10W

 

Multumesc anticipat.

 

1 Expresia "traf de intrare " este gresita,corect este traf de alimentare,un "traf de intrare " face cu totul altceva.

2,Hammond 125SE e o jucarie,buna pentru repunerea in functiune a unor aparate care au final pe tub,nu e ce trebuie.

3 http://frank.pocnet..../086/k/KT66.pdf pentru KT66 ai nevoie de un traf de iesire cu Ra de 2,7..4K ,in functie de tensiunea de alimentare disponibila,dupa datele 190-0-190 ,ai nevoie de un traf cu Ra 2k7

4 KT66 e o lampa scumpa,obtii aproape aceasi putere cu EL84/6P14P ,daca nu-ti permiti unele componente nu o sa-ti permiti nici KT66 http://www.tube-town...-XMatching.html

5 ca traf de alimentare(intrare cum zici tu) poti folosi un traf de alimentare de la un aparat de radio cu tuburi.

6 Pentru un asemenea amp trebuie sa ai un buget de minim 400lei!!!!! daca vrei sa sune ceva.

7 Dupa ce criterii ai ales KT66 ca finala???? e pacat de ea,mai bine mai cumperi una si faci un PP cu care poti darima peretii

 

SUCCESURI :yay:

 

Pentru alimentare poți face la Petra. Dar nu știu dacă se pretează toroidale pentru OT, va trebui să te lămurească cei cu mai multă experiență în construirea amplificatoarelor de acest gen.

Petra face OT toroidale,dar..... nu la toata lumea

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ viobio

KT66 deoarece as dori sa folosesc o lampa cu 8 pini dar cred ca asta o sa depinda mai mult de ce traf de iesire o sa iau.

Specificatiile traf-urilor sunt luate de pe ax84 - e primul amp si nu ma avant atat de tare la partea de experimente traznite.

5 ca traf de alimentare(intrare cum zici tu) poti folosi un traf de alimentare de la un aparat de radio cu tuburi.

Din pacate nu am asa ceva si in plus cei mai multi dintre cei care vand astfel de traf-uri nu stiu ce specificatii au.

 

Still looking for an OT.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.