www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze Active/pasive


Guest banderas79
 Share

Recommended Posts

pe scurt dozele active nu necesita baterie in chitara cele active da . Daca ai o chitara cu doze pasive le poti inlocui usor cu doze active . in schimb daca ai o chitara cu doze active nu ii poti pune doze pasive decat daca esti dispus sa ii faci o gaura in care sa indesi o baterie de 9V . In materie de sunet/ ton nu exista mai bune sau mai proaste.

Edited by Radu.Sirbu
Link to comment
Share on other sites

pe scurt dozele active nu necesita baterie in chitara cele active da . Daca ai o chitara cu doze pasive le poti inlocui usor cu doze active . in schimb daca ai o chitara cu doze active nu ii poti pune doze pasive decat daca esti dispus sa ii faci o gaura in care sa indesi o baterie de 9V . In materie de sunet/ ton nu exista mai bune sau mai proaste.

 

lul

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sa clarificam: doze pasive-->fara baterie

doze active-->baterie

Nu trebuie neaparat sa dai gaura in chitara, de obicei incape bateria in cavitatea cu potentiometre si switch. Alta diferenta ar fi ca la dozele active se pune jack cu comutator (cand bagi cablu' in chitara incepe sa consume bateriA, ca la majoritatea pedalelor).

Ca sunet..., cum ii place fiecaruia, diferenta practica este ca dozele active au un preamp (ala trebuie alimentat cu baterie de 9v). In general au output mai mare. Mie, personal, imi plac mai mult dozele pasive, imi suna mai bine, mai ales pe clean, unde dozele active nu prea imi plac.

Edited by ValeChitara
Link to comment
Share on other sites

Guest banderas79

vreau sa-imi cumpar o epiphone cu doze active de la cineva de pe forum. realitatea e ca nu am cantat niciodata pe doze active. m-ar interesa daca exista vreo diferenta de sound fata de cele pasive(in mai bine?mai rau?). trebuie sa spun ca o folosesc mai mult pe clean pt blues. din ce am inteles mai sus, pt clean-uri ar fi indicate dozele pasive? trebuie sa ma decid cumva. multumesc tuturor pt sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Dozele active tind sa aiba a sound of their own , chitara ( lemnul lacul etc ) influenteaza mai putin . Sunt bune pt metal , la altceva nu prea . D.p.m.d.v e un upgrade pt chitarile mai slabe si cu lemn prost . Pe o chitara buna nu prea merita .

 

Sunt noisless ceea ce e bine , insa sunt foarte no life , ceea ce nu e !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

vreau sa-imi cumpar o epiphone cu doze active de la cineva de pe forum. realitatea e ca nu am cantat niciodata pe doze active. m-ar interesa daca exista vreo diferenta de sound fata de cele pasive(in mai bine?mai rau?). trebuie sa spun ca o folosesc mai mult pe clean pt blues. din ce am inteles mai sus, pt clean-uri ar fi indicate dozele pasive? trebuie sa ma decid cumva. multumesc tuturor pt sfaturi!

 

Pentru blues mergi pe doze pasive, se preteaza mai bine la asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Daca iti place asa mult chitara respectiva , incearca sa o cumperi fara doze , sau orienteaza-te spre altceva. Pentru blues sunt potrivite dozele pasive de tipul PAF-urilor cu un output mediu. fiecare model de doza are alte caracteristici , cel mai indicat ar fi sa probezi chitara pe sculele tale , inainte sa o cumperi.

Link to comment
Share on other sites

lul

Copiii spun lucruri trăsnite, partea a doua.

 

chitara ( lemnul lacul etc ) influenteaza mai putin

Complet fals, un alt mit chitaro-mistic. Am explicat de ce mai degrabă opusul se întâmplă.

http://forums.rgc.ro/topic/60323-pentru-7-corzi-tractoristi/page__st__30__p__580832#entry580832

 

daca exista vreo diferenta de sound fata de cele pasive

Fundamental, nu neapărat. Dar depinde de obiectivele producătorului. Apoi dacă percepi o diferență doar tu poți decide dacă e în "bine" sau nu.

 

din ce am inteles mai sus, pt clean-uri ar fi indicate dozele pasive?

Cum ai reușit să înțelegi asta?

Ca referință poți studia tonurile clean ale artiștilor de aici: http://www.emgpickups.com/artists/featuredArtist/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca lumea uita pentru ce s-au inventat emg-urile active.

S-au inventat pentru un clean curat si cu un output al dozei mai ridicat, pentru chitaristii de jazz.

Acum depinde ce tip de clean cauti, eu nu am avut active pana acum si nu pot sa fac o diferenta care sa fie relevanta.

Link to comment
Share on other sites

Mitul acesta legat de dozele active (sau humbuckere cu output ridicat), cum că sună bine doar pe metale a apărut fiindcă mulți sunt ferm convinși că potențiometrul de volum de pe chitară afectează DOAR "cât de tare se aude". Problema se găsește, ca de obicei, la utilizator și nu la echipament. Orice doză pentru chitară poate suna "curat", trebuie doar ca respectivul chitarist să știe să folosească ce are la dispoziție. Contează mult și mâna: dacă izbești tare în corzi, acestea vor genera un semnal mai puternic, care se va transforma într-un sunet mai "distorsionat". Alternând felul în care se lovesc corzile și utilizând corespunzător controlul de volum, se poate trece lejer de la "clean" la "crunch"/"drive" sau la accentuarea anumitor note.

EDIT: Pentru ton curat și headroom, ar trebui încercat EMG81 alimentat la 18V.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Guest banderas79

multumesc frumos tuturor celor care ati incercat sa ma ajutati. chiar mi-au fost de ajutor sfaturile voastre. nu stiu de ce nu am trecut si tipul dozelelor mai devreme. ca sa va dati seama mai bine este vorba despre o epiphone prophecy ex, cu doze emg 81/85(active), anuntul fiind postat chiar pe rgc. daca ma mai puteti ajuta cu ceva sfaturi, as aprecia foarte mult. vreau sa tineti cont de faptul ca urmeaza sa o folosesc mai mult pe clean-uri de blues-jazz. ma gandesc ca e totusi o epiphone cu doze emg, ceeace in umila mea parere cred ca n-ar suna ''rau'' in ceeace vreau sa fac. va multumesc inca o data tuturor si in speranta ca nu va zapacesc prea tare, inca mai astept parerile voastre.

 

multumesc frumos tuturor celor care ati incercat sa ma ajutati. chiar mi-au fost de ajutor sfaturile voastre. nu stiu de ce nu am trecut si tipul dozelelor mai devreme. ca sa va dati seama mai bine este vorba despre o epiphone prophecy ex, cu doze emg 81/85(active), anuntul fiind postat chiar pe rgc. daca ma mai puteti ajuta cu ceva sfaturi, as aprecia foarte mult. vreau sa tineti cont de faptul ca urmeaza sa o folosesc mai mult pe clean-uri de blues-jazz. ma gandesc ca e totusi o epiphone cu doze emg, ceeace in umila mea parere cred ca n-ar suna ''rau'' in ceeace vreau sa fac. va multumesc inca o data tuturor si in speranta ca nu va zapacesc prea tare, inca mai astept parerile voastre.

Link to comment
Share on other sites

Chitara o stiu, a avut un coleg dintr-o trupa acest model si sincer ti-l pot recomanda cu caldura. Noi am cantat un alternative mai modern, deci pe blues sincer nu stiu cum ar suna. Nu cunosc foarte bine ce se intampla in spatele dozelor active din pct de vedere electronic, dar ce am observat la sunet, este ca tinde sau cel putin pare ( repet, nu stiu cum functioneaza ) sa fie mai compresat decat cel al dozelor pasive si de aceea multi zic ca suna mai bine pe metale. Variantele Humbucker EMG au de obicei un sunet mai inchis si foarte bine conturat intre joase si inalte, dar pana la urma conteaza si chitara din ce e facuta, cum e facuta si ce piese are pe ea. A mai zis cineva aici si iti recomand acelasi lucru: Probeaza chitara pe setup-ul tau.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.