www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doina_Concert Viobio Concept


Ezra
 Share

Recommended Posts

Buna tuturor,, ca nou posesor al ampului din acest link:

 

http://www.craiovaforum.ro/electronice-audio/amplificator-doina-concert-1312190.html

 

am apelat la Viobio si l-am rugat sa-l puna la punct. Initial ampul nu era functional, lampile se inroseau iar zgomotul de fond imens. M-am gandit ca am nevoie de cineva care sa cunoasca aceste ampuri nu doar tehnic ci si ca sunet, caracteristici. ..Vio din cateva propozitii m-a ajutat sa inteleg ca, acest amp nu a fost proiectat special pentru chitara. Tot ampul a fost refacut de la zero, partea de preamp fiind costruit dupa un marshall JCM800, Difuzorul a fost schimbat cu unul de 12" Blue marvel ( PEAVEY- EMINENCE) In final trebuie sa spun ca, investitia a meritat din plin, ampul suna peste asteptarile mele, dinamica mare, armonice din belsug , un sunet cald natural, suna a Marshall. In preamp pentru a marii gainul s-a mai adaugat "o jumatate de lampa" atat era disponibil, si s-a montat un master volum. Despre Viobio ca persona, ........, un om de mare caracter. Reparatia cu tot cu piese m-a ajuns la 350 +difuzorul. In final la 600 am un amp cu care pot canta fara proobleme. Atasez cateva imagini inainte si dupa:

post-575-0-73613000-1371499114_thumb.jpg

post-575-0-87789200-1371499120_thumb.jpg

post-575-0-84913200-1371499139_thumb.jpg

post-575-0-79614100-1371499150_thumb.jpg

post-575-0-83393400-1371499162_thumb.jpg

post-575-0-86124100-1371499170_thumb.jpg

post-575-0-31604500-1371499188_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Buna tuturor,, ca nou posesor al ampului din acest link:

 

http://www.craiovafo...rt-1312190.html

 

am apelat la Viobio si l-am rugat sa-l puna la punct. Initial ampul nu era functional, lampile se inroseau iar zgomotul de fond imens. M-am gandit ca am nevoie de cineva care sa cunoasca aceste ampuri nu doar tehnic ci si ca sunet, caracteristici. ..Vio din cateva propozitii m-a ajutat sa inteleg ca, acest amp nu a fost proiectat special pentru chitara. Tot ampul a fost refacut de la zero, partea de preamp fiind costruit dupa un marshall JCM800, Difuzorul a fost schimbat cu unul de 12" Blue marvel ( PEAVEY- EMINENCE) In final trebuie sa spun ca, investitia a meritat din plin, ampul suna peste asteptarile mele, dinamica mare, armonice din belsug , un sunet cald natural, suna a Marshall. In preamp pentru a marii gainul s-a mai adaugat "o jumatate de lampa" atat era disponibil, si s-a montat un master volum. Despre Viobio ca persona, ........, un om de mare caracter. Reparatia cu tot cu piese m-a ajuns la 350 +difuzorul. In final la 600 am un amp cu care pot canta fara proobleme. Atasez cateva imagini inainte si dupa:

 

ce difuzor a avut ?

 

daca a avut GOODMANS acela avea sound mai bun ...

 

Cel mai bine ar suna in lipsa difului orIginal .. cu difuri bulgaresti "SOLO" un fel de copii de GOODMANS .

 

Blue Marvel este un dif cu SPL mare camp magnetic puternic din care cauza soundul are de suferit ..

 

Este adevarat ca suna mult mai tare dar acum depinde ce doreste fiecare ...sound sau putere .

 

Dupa cate-mi amintesc aceste ultimele DOINA CONCERT nu mai aveau difuri GOODMANS ..probbil din considerente economice ..erau dotate unele cu difuri BEAG unguresti de 10" sau cu copii de RFT facbricate de ELECTRONICA ...ce nu prea aveau sound ...bun ptr chitare.

 

Oricum sa te bucuri de statie si sa canti frumos ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.