www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ovation : Frumoasa Sau Bestia ? :)


Vlad :)
 Share

Recommended Posts

Seara buna tuturor ! :) Cine poate sa imi spuna cate ceva despre chitarele acestea ? Am pus ochii pe un Ovation Celebrity cc24 si mi-as dori sa stiu cate ceva despre el de la voi. Spatele este facut din plastic din cate am vazut ... e resiztent sau la cel mai mic soc se face pulbere ? Dar sunetul la rece ? Ca amplificata am idee plus ca multi se plang de ea. tocmai de asta am spus "bestia" Multumesc ... Rog seriozitate :)

Link to comment
Share on other sites

Am pus si eu mana pe una. Nu pot sa bag mana in foc ca era CC24, dar cu siguranta era din seria Celebrity si semana foarte bine cu asta. Sound-ul e un pic ciudat, dar nu in sensul ca ar fi rau. Parca nu suna cum te-ai astepta, nu stiu cum sa-ti explic. Parca suna un pic nenatural la inceput, insa te obisnuiesti repede si incepe sa-ti placa. Cat despre forma, necesita un pic de acomodare intr-adevar, poate parea incomoda la inceput. N-am zdranganit-o decat 5 minute deci nu iti pot spune daca te obisnuiesti usor sa nu...

Cred ca e genul de chitara care ori iti place, ori nu-ti place. La modul love or hate :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

nu mi-au plaut nicodata genul aesta de chitar. dar recent m-am treyit cu o chtara asemanatoare. acustica suna impresionant de bine. acum daca iti iei ovation, ei din cate stiu sunt renumiti pentru electro acustice bune. amplificare foarte buna. la rece, depinde si dmensinulule orpului. sunt cre au corpu mai mare si atunci si acustica ii ceva mai bogata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Spatele este foarte rezistent. Mult mai solid decat daca ar fi din lemn. Nu este chiar un plastic. Rstr un compozit special imprumutat din industria aeronautica (Kaman proiecta elicoptere la inceput si avea ca hobby chitara acustica).

 

Suna foarte bine si este foarte comoda mai ales atunci cand iti trebuie amplificata live.

CC 24 este cam entry-level dar are si un pret corespunzator. Mergi linistit pe Ovation, nu te va dezamagi niciodata si nici nu va veti mai desparti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu am cantat pe Ovation si nu-mi place grifu e ingust ,subtirel incomod zic eu . Neamplificata cum zicea si un tip de mai sus suna putin ciudat nu are soundu ala care-l da o cutie normala fara de una deia bombata de ovation.

 

 

...eu unu am mers pe fender gdc 200 sce nat mult mai comod si cu sound de nota 1000 la rece si-n amplificator ;)

Link to comment
Share on other sites

O chitara de genul asta nu se potriveste oricarui om si oricarui gen de muzica . Ultima ta grija ar trebui sa fie cea cu spartul cutiei de rezonanta . Sunetu acestor chitari este oarecum spart si foarte rece , dar comoditatea in timp ce canti e incredibila . am un prieten care merge numai pe Ovation -

- sunetul amplificat este foarte bun insa daca ii pui si un pic de efect este incredibil .

Eu am probat cateva Ovation , am probat si multe alte chitari si am ajuns la concluzia ca Ovation nu este ceea ce caut ( nu ca mi-as fi cumparat una , deocamdata ) , sper doar ca daca tu vrei sa-ti cumper ceva sa te duci si sa probezi tot ce-ti este dat pe mana .

Toate cele bune \m/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu am cantat pe Ovation si nu-mi place grifu e ingust ,subtirel incomod zic eu . Neamplificata cum zicea si un tip de mai sus suna putin ciudat nu are soundu ala care-l da o cutie normala fara de una deia bombata de ovation.

 

 

...eu unu am mers pe fender gdc 200 sce nat mult mai comod si cu sound de nota 1000 la rece si-n amplificator ;)

 

E griful prea subtirel? da cum e griful la jackson dxmg? tot subtirel e,prin urmare e tot ingust si incomod?

Edited by Deenman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E griful prea subtirel? da cum e griful la jackson dxmg? tot subtirel e,prin urmare e tot ingust si incomod?

nu frate la dxmg e mult mai fain daca ar avea toate chitarile asa ar fi stas ! dar la ovation dupa ce ca are si 22 taste inghesuite( modelu pe care am cantat eu ) suna si ciudat fara amplificator ok

 

eu mi-am zis parerea ...omu ia tot ce vrea dar in bani astea gaseste takamine,epiphone si alte chitari faine ca sound

Link to comment
Share on other sites

Nu poti compara Takamine si Epiphone cu Ovation , sunt chitari , dar sunt concepute altfel nu poti compara lemnul , de orice tip , cu fibra de carbon din care e facut un Ovation . Totul tine de gustul fiecaruia .

Chiar nu stiu ce vrei sa spui in legatura cu griff-ul de pe Ovation , mie mi se pare foarte , foarte comod .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum au spus si altii, Ovation sunt chitare mai speciale, datorita constructiei. Un motiv in plus pentru a testa inainte de achizitie.

Am avut una si cel mai bine s-a simtit amplificata. La rece volumul mai mic poate sa ii avantajeze pe chitaristii de apartament. Chiar si la seria Celebrity constructia e peste medie si preamp-ul decent.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Problema e ca nu stau la apartament, ci la casa tocmai de aia ma gandeam ca are un sunet puternic datorita corpului special. Nu e vorba de acomodare cu ea si etc, ma adaptez repede, cel mai tare imi e teama de sunetul la rece constructie si mai ales grif, sa nu inceapa sa se curbeze dupa cateva luni ...

Link to comment
Share on other sites

lasand la o parte parerile marilor "cunoscatori" de care s-a umplut forumul in ultima vreme, in principiu ar trebui sa mergi si sa probezi modelul care te intereseaza, cel mai bine.

n-are nicio treaba griful, e foarte comod, nu e prea ingust, nu sunt tastele inghesuite :)))))))), nu se indoaie :)))))))) mai mult decat alte grifuri, in general e bine lucrat, frumos finisat, de obicei satin finish.

spatele chitarii e special proiectat pt a fi comod de cantat in picioare, e rotunjit pt a preveni feedback-ul etc. chitara e gandita pt a fi folosita amplificat, in conditii de concert. dozele sunt f ok. aici e chestie subiectiva, sunt multe tipuri de doze pe lumea asta, fiecare cu ce il coafeaza...doza e gandita pt a fi combinata cu preamp-ul care si el e ok...ca si sunet, daca nu ai cum sa incerci, imagineaza-ti ca e mai incet, dar nu cu mult, depinde ce cu ce comparam, decat o chitara acustica tipica, datorita felului cum e proiectat spatele si a plasarii/dimensiunilor gaurilor de pe fata corpului ( care sunt asa tot din motive de reducere a feedback-ului), parca (,) cu mai multe medii si mai putine inalte si joase. suna f ok unplugged. dar pt multe urechi merge cel mai bine cu anumite tipuri si marci de corzi. apoi, e mai putin predispusa la fenomenul wolf note, tot datorita felului in care este proiectat corpul.

plugged suna bine, are un sunet specific, exemple gasesti in baladele hard rock de la sfarsitul anilor 80 si inceputul anilor 90...multe s-au inregistrat cu ovation, de multe ori cu efecte gen chorus, reverb etc...

bafta

Edited by barbarossa
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

[quote name=Vlad :)' timestamp='1371535877' post='791611]

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Problema e ca nu stau la apartament, ci la casa tocmai de aia ma gandeam ca are un sunet puternic datorita corpului special. Nu e vorba de acomodare cu ea si etc, ma adaptez repede, cel mai tare imi e teama de sunetul la rece constructie si mai ales grif, sa nu inceapa sa se curbeze dupa cateva luni ...

 

In cei 7 ani cat am avut-o, chitara nu a avut nevoie de vreo ajustare a gatului, iar tastele s-au tocit destul de putin (adevarul e ca nici n-am cantat-o prea mult). La achizitie doar i-am ridicat putin cordarul pentru a elimina un usor fret buzz, dar tu poti evita asta atunci cand o vei proba.

Nu ai de ce sa te plangi de constructie, dupa cum am spus. Neck binding-ul e facut bine, gatul e solid, iar cheitele-s foarte ok.

Cele mai faine corzi pe care le-am avut puse pe ea au fost Dean Markley Vintage Bronze, sau cel putin asa mi s-a parut mie.

Link to comment
Share on other sites

Am cantat pe Celebrity si Balladeer, iar diferentele sunt mari. Daca vrei sa auzi tonul exact poti sa asculti orice album Urma, toate piesele fiind inregistrate cu Ovation. Parerea mea este ca sunt niste chitari aparte si ofera calitati tonale excelente, dar acum depinde ce cauti si ce vrei sa canti. Ele sunt foarte rezistente si bine facute ( pentru o chitara acustica ), asa ca nu ai de ce sa-ti faci probleme. La rece suna fad, nu se va compara niciodata cu o chitara Dreadnought solid-top sau chiar si laminata dar facuta bine. Intr-adevar, un Ovation este relativ mai scump decat modele de la alti producatori dar sunt niste chitari destinate scenei, suna excelent amplificate, dar cand le scoti din amplificator sunt foarte reci si fade, isi pierd prezenta. Eu zic sa nu te grabesti si sa te mai uiti pe ici pe colo in functie de bugetul tau si tonul pe care il cauti.

 

Daca vrei sa nu faci galagie poti sa-ti cumperi un Noise Supressor care vine peste rozeta si ai rezolvat problema.

Edited by lex
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.