www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help, Chitara "no Name"...


Guest Nakata
 Share

Recommended Posts

Guest Nakata

Am dat de curand de un anunt (nu de pe acest site) in care un baiat vrea sa vanda o "chitara bass". Chitara nu contine niciun nume de firma pe ea. Cand l-am intrebat de firma, model si cat cere pe ea, am primit mesajul urmator:

 

"salut, nu stiu sa iti zic ce firma e , nu stiu unde sa ma uit la firma. Ca pret nu stiu ce sa zic ca nu ma pricep sincer , facem unul ."

 

Ce pareri aveti? Se merita sa o incerc? Ce pret ar merita? Tipu' a mai precizat si ca are o coarda rupta.

Cer sfaturi pentru ca nu am cantat niciodata pe o chitara bass.

post-27802-0-72503700-1371329771_thumb.jpg

post-27802-0-09005900-1371329772_thumb.jpg

post-27802-0-48725600-1371329772_thumb.jpg

post-27802-0-82873500-1371329772_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Este o chitara fabricata de " Reghin ",,,foarte buna ,,este sa zicem 3/4 ..mai usor de cantat ptr cei cu mana mica .

Fiind scurta corzile ce pe alta chitara bas cu lungimea mare sunt tensiomnate pe aceasta sunt mai moi ..si canti mai lejer ..

Am si eu una din aceasta ..am turnat ceara in doze ca sunau la atingere/ lovire usoara in timpul cantatului ca niste clopotzei ..

Materialul lemnos este OK ..gatul OK .....copii vand chitarele vintage ale parintilor pe nimic ..

Link to comment
Share on other sites

Cat de vintage e strapul ala. E un bass, si dupa cum spune un coleg chitarist de trupa :

 

 

Oricum nu se aude

 

 

Daca dai 100-150 de lei pe el e ok, ai zis ca n-ai mai cantat pe bass, deci merge daca vrei numai sa vezi daca-ti place sau nu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai ia s-o luam pe bucati

 

Chei bas ..aprox ..................................................28 $ cele mai ieftine

 

Lemn .......................................Corp +gat ... ........50 $

 

taste aprox ...........................................................25$

 

cordar +calus +suruburi si placa fixat gatul ..........15$

 

Doze ..potmetre ..jack ...strap buttons .................20$

 

Total aprox 150 $.....aprox 300- 500 RON merita chitara ...daca ar fi noia probabil si mai mult ..

 

Preturi aprox se pot gasi pe net preturile cele mai ieftine ale partilor componente .ale ..unei chitare

 

De corzi nu mai zicem ca nu are corzi noi ... face rost cel care cumpara de la prieteni garnitura folosita si este OK ptr invatat ...

Daca negociezi la 150 RON este super OK ( un cartus de tigarete )

Cu cat o da posesorul ...este treaba lui .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Nakata

Multumesc tuturor pentru sfaturi si commnent-uri. Am decis sa incerc sa o iau pana in 50 lei. El singur a zis "Ca pret nu stiu ce sa zic ca nu ma pricep sincer , facem unul ." asa ca imi incerc norocu.

Link to comment
Share on other sites

Nu e imposibil sa gresesc, nu am mai luat corzi de bass de 7-8 ani [poate elixir sa coste atat ?]

 

Oricum, ideea principala e ca un set de corzi de bass e semnificativ mai scump decat unul pentru chitara.

 

Ah si inca ceva, am avut si eu un bass ca ala. Am dat 150 [lei] pe el, dar arata MULT mai bine si avea corzi aproximativ noi. Peste un an l-am dat cu 100.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.