www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sm Pro Audio V-Machine. Good Or Bad?


Recommended Posts

Când spui "redare" eu mă gândesc la playback, și pentru asta e suficient un MP3 player la 20 lei, sau CD player etc.. Dar bănuiesc că te referi la altceva, la capacitatea de a folosi sintetizatorul live, în timp real, nu de a reda sunete pre-randate (renderizate?!).

Deci dă mai multe detalii despre ce vrei să faci: playback, sampling sau sintetizare cu un controller extern?

Link to comment
Share on other sites

Scuze pentru ambiguitate. Vreau sa inlocuiesc Mac-ul (cu DAW-ul aferent: Logic Pro) in concerte live. Deci sa am un device hardware unde pot salva VST-urile pe care apoi sa le folosesc printr-o conexiune simpla Controller---->host--->mixer.

 

In special sunt interesat de VST-urie suportate de V-machine, Omnisphere fiind prioritar pentru mine.

Link to comment
Share on other sites

v-machine este extrem de underpowered. Am avut "privilegiul" de a ma juca mai demult cu asa ceva, si mi-a displacut complet.

Nici sa nu te gandesti sa rulezi Omnisphere pe el. Eu imi amintesc ca dupa ce am incarcat cateva instante de VST-uri (Massive, FM8, Absynth), a inceput sa tuseasca.

 

Alta chestie foarte nasoala : dupa ce faci mai multe scene si le salvezi (ca sa le folosesti cum folosesti combi-urile pe sintetizatoarele conventionale), cand treci dintr-o scena in alta, nu numai ca iti "taie" sunetul, dar ai si o pauza de pana la 3 secunde, timp in care astepti sa se incarce scena urmatoare...foarte "util" intr-o situatie de live, unde ai nevoie sa treci cat mai repede dintr-un patch in altul.

 

Prin urmare, sfatul meu e sa nu dai banii pe asa ceva, ca te complici de pomana. Mai mult, nu iti incarca VST-urile nativ - trebuie sa iei fisierele .dll de unde le ai instalate pe computer, si sa le convertesti cu softul lor (care cred ca e un wrapper, sau asa ceva);

 

Si Muse Receptor e la fel; acolo e si mai nasol, ca nici nu-ti merg VST-urile deja cumparate - daca vrei sa le incarci pe Receptor, trebuie sa cumperi versiunea compilata pentru Receptor.

 

Si in incheiere : daca chiar vrei sa mergi pe calea asta, iti sugerez sa te orientezi catre un Macbook, sau Mac Mini (tot ziceai ca folosesti Mac, deci nu ti-ar fi greu sa faci tranzitia), si sa folosesti Mainstage 2, care vine la "pachet" cu Logic Pro. Eu asa as face.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos pentru raspuns:). Motivul pentru care incercam sa scap de Macbook este ca dura foarte mult proba de sunet pana trimiteam si metronomul de acolo in sistemul de monitorizare, se incurcau canalele etc. dar clar astea-s probleme minore comparate cu ce ai descris tu.

 

Multumesc din nou si o seara faina;)

Link to comment
Share on other sites

Deacord, am avut si eu unul in ideea de a il folosi ca procesor de efecte pentru chitara. Procesorul de sub capota este extrem de slab, incepe sa clacheze dupa ce incarci doua instante de Guitar Rig.

 

Daca ai bani poti sa iti cumperi un Muse Receptor, am avut placerea de a proba unul acum vreun an si este fenomenal.

Link to comment
Share on other sites

Muse receptor-ul ar fi ok..dar la pretul lui cred ca mai indicat ar fi achizitionarea unui Workstation. Korg Krome-ul pare o varianta teribil de buna. In fine..scopul final este simplificarea procesului...cat timp nu a existat cantare fara probleme (chiar daca majoritatea au fost la proba de sunet) si nu a fost niciodata aceeasi problema de 2 ori, ceva elemente din rig-ul clapei trebuie sa fie upgradate, eliminate ori inlocuite.

 

Multumesc pentru sfat :yay:

Link to comment
Share on other sites

problema canalelor incurcate o rezolvi usor, cumparand o interfata de sunet care sa aiba patru iesiri (adica doua perechi stereo).

In mainstage poti incarca un click track, si il trimiti catre iesirea 3+4 (de ex.), si synthurile in 1+2. Dupa asta, e doar problema celui de la mixer, si ma gandesc ca nu ar trebui sa-l incurce asa de rau sa aiba doua canale pentru clape, in loc de unul...evident, asta inseamna ca nu mai poti folosi un mini-mixer din care tu sa trimiti o "suma" catre mixerul FoH (front of house), ci va trebui ca fiecare iesire separata sa se duca intr-un Di-Box, si de acolo sa plece individual catre mixerul FoH.

 

AAA, inca ceva : iti recomand puternic Mainstage in loc de Receptor : din ce stiu, Receptorul ruleaza o distributie proprietara de Linux, si toate pluginurile se incarca emulate folosind Wine. Asta nu ar fi o problema foarte mare, numai ca nu vei putea folosi pluginuri care folosesc protectii hardware (iLok, Syncrosoft, etc), pentru ca wine nu emuleaza decat software, nu si hardware calls. Si nici macar sa zicem ca le iei pe cai "neoficiale", si in loc sa vina cu protectia hardware, vin cu un emulator software, vei avea aceeasi problema - nu se vor putea autentifica, si nu vor rula.

 

Si motivul pentru care recomand Mainstage inaintea oricarei alternative : in momentul in care schimbi o scena (cum am zis, e combi-ul de pe clapele normale), Mainstage NU iti taie sunetul anterior; si atunci, poti de exemplu sa ai un ton de pad, sau arpegiator, sau ce vrei tu pe care il tii cu pedala de sustain, schimbi tonul intr-un ton de lead (scena urmatoare), iar padul ramane tinut pana dai drumul pedalei de sustain. Receptor nu face asta - iti taie tonurile cand le schimbi; si orice alt program de windows face la fel, cu exceptia unuia de la Open Labs : Music OS - dar ala costa 150 de dolari, si este plin de bug-uri (noroc ca ofera trial functional de 2 saptamani, ca sa testezi inainte...). Iar la clape, pana de curand doar Kurzweil erau capabile de "seamless patch transition", cele Roland au incercat ceva dar fara succes, iar de la Korg, doar Kronos "pupa" asa ceva..

 

 

P.S. - cei e la Open Labs te invita dupa cele doua saptamani de trial sa faci un review al softului folosit (Music OS); asa ca am facut un review amanuntit, in care am scris ce mi-a placut si ce nu la softul cu pricina (evident, mai multe lucruri care nu mi-au placut), dupa care cand am apasat "send", mi s-a zis ca toate review-urile trebuiesc aprobate inainte :)...si evident ca nu a fost aprobat...iar pagina lor de review-uri este goala, ceea ce ma face sa cred ca nu au primit decat feed-back negativ, si nu au aprobat nici un review de la utilizatori :)

Edited by Pontius Pillates
Link to comment
Share on other sites

Noi pana acu foloseam un M-Audio Fast track Pro care are 2 iesiri (cred :blush: ) dar tot erau cazuri in care metronomul intra pe canalul de clapa. Acu...cu metronomul o rezolvam altfel...un boss-db 90 si 2 footswitch-uri la picoarele mele..si gata. :D. O sa se testeze maine si niste workstation-uri sa vedem cum merge.

Deci mainstage-ul ramane varianta preferata de cei mai experimentati. Multumesc! Ma voi documenta mai in profunzime.

 

PS: Da...am observat faza asta cu netaiatul sunetelor si clar merita luata in considerare.

 

PS2: Pai in general pe site-urile oficiale nu prea vezi review-uri negative la produsele lor. Toate-s state of the art, inovative si unice. :lol: . Dar oricum nici n-as fi vrut sa schimb softul. In cele din urma scopul final este fie sa reduc riscul problemelor cu fonduri putine fie sa schimb tot procesul. Daca ramanem cu Macbook-ul, sigur VST-ul va fi Omnisphere si host-ul Logic Pro/Mainstage.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.