www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tabulaturi Romanesti - Site Nou


no name
 Share

Recommended Posts

Salut tuturor!

Am inceput sa lucram la un site de tabulaturi 100% romanesc - Vibrato.ro

Tabulaturile vor fi dinamice, nu doar text sau acorduri si vor fi doar ale pieselor romanesti.

 

 

Deocamdata avem un mic demo, dar ne-ar ajuta foarte mult opiniile voastre.

Daca ai putin timp, intra aici www.vibrato.ro/focus-group/ si spuneti parerea. Sunt cativa pasi de urmat si la final un chestionar scurt.

 

Ne poti ajuta sa constuim o baza de date de piese cat mai mare trimitandu-ne tabulaturi facute de tine pe adresa tabulaturi@vibrato.ro

Merci!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Interesanta initiativa insa n-am inteles prea bine daca va fi alcatuit pe baza contributiilor utilizatorilor sau va veti ocupa doar voi de tab-uri. Pentru ca daca-l veti lasa de izbeliste sau la voia utilizatorilor, clar va fi un mare haos si se va alege praful. Dupa parerea mea, chiar daca tabulaturile sunt trimise de useri, trebuie atent verificate si 'montate' de voi sau ma rog, de cineva care mananca muzica pe paine.

 

Din ce-am navigat prin piesele existente in versiunea beta, m-a deranjat ca nu pot selecta doar anumite track-uri (mute/solo, gen Guitar Pro) si ca nu pot opri piesa originala. O ok ca e sincronizata cu tab-ul dar trebuie sa existe si o optiune care sa ma lase sa o opresc. Cam atat la o prima vedere... Bravo!

 

Edit: Ciocanel are dreptate, cu clipul de pe youtube. La mine se incarca bine, insa am o conexiune destul de tapana la net. Insa prezenta videoclipului nu stiu daca chiar e necesara. Doar track-ul audio ar fi suficient. Presupun insa ca ati apelat la youtube ca sa aveti resurse free, insa asta e cu dus si-ntors. Daca cineva sterge clip-ul, ramaneti fara piesa :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

@sam Da, vor fi monitorizate de catre mine in prima faza, iar apoi sper ca voi avea ajutoare pricepute.

Ideea e ca primei piesa din voturile saptamanale - o sa-i fac eu tabul.

Selectia nu e posibila fiindca e piesa originala, doar intr-o varianta midi ar fi posibila.

 

@CiocanaleBloodyClocanel Politica Youtube nu ne permite sa scoatem videoul din pagina.

 

Ne-ar ajuta mult daca ati completa chestionarul. Mersi :D

Link to comment
Share on other sites

[...] Selectia nu e posibila fiindca e piesa originala, doar intr-o varianta midi ar fi posibila. [...]

 

Evident ca n-ai cum sa selectezi track-urile dintr-un mix gata facut. Iti spuneam doar ca idee ce mi-a trecut prin minte cand am deschis site-ul tau, lasand la o parte limitarile de natura tehnica. La ce ma gandeam era ceva gen songsterr, cu piese midi normal. Bineinteles, sunt concepte diferite...

 

Totusi, daca tab-urile si masurile sunt deja facute, ai putea sa implementezi poate si un 'play midi' doar al track-ului respectiv, fara legatura cu piesa de pe youtube. Un fel de 'play all' care sa cante cu piesa originala si 'play track'. La ceva de genul asta ma refeream initial.

 

Edit: Am sa fac si chestionarul dar nu am chitara aici. Chiar sunt curios cat de usor/greu e de urmarit al tau. Songsterr-ul de exemplu il stiu si nu mi-a placut niciodata...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

nu prea e necesar deloc clipul/backing track - pentru ca un bt poate ingreuna intelegerea partiturii...*

 

si apropo de partitura - pentru cele disponibile si in format midi/gp, cum vor fi multe, presupun, puteti pune (macar) optiunea de a afisa si notele deasupra. (alea normale adica, e aiurea sa estimezi cat dureaza nota dupa liniuta aia - plus ca vor fi si partituri pe doua voci apoi.

 

*LE - aah, deci e doar... j'ai compris...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Hehe, tare. Sfatul meu este sa pui la dispozitie o interfata sau un tool cu care daca cineva vrea, sa poata lucra o tabulatura. Ideea ar fi sa nu muncesti de unul singur ca e greu.

 

Da, avem un tool, se numeste Guitar Pro :D

Playerul nostru deschide fisiere .GPX, dar exista si o particica speciala care le sincronizeaza cu youtube.

 

Ideea este ca ne puteti trimite tabulaturi in orice format, Guitar Pro ar fi cel mai bun.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.