www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Distanta dintre coarde........


Guest Distorsed
 Share

Recommended Posts

Guest Distorsed

care cica ar trebui sa fie distantza dintre coarde??? ca am auzit oameni care se plang ca s-au obisnuit cu chitara, ma precis cu distantza de la cea veche incat daca isi iau una noua au difficultate in a se obisnui cu ea

Link to comment
Share on other sites

E mit .. sau mai bine zis .. frica de incercare ... la o adica diferentele pot fi mai mici de 1mm . Ce naiba daca e griful cu 1mm mai lung sau lat nu mai putem canta la chitara.

 

Nu trebuie sa ne priponim in chestii asa de minore cum ar fi distanta intre corzi la o chitara .... mai bine ar fi sa ne intereseze lemnul , scale-ul , tipul de corzi, dozele ... nu nimicuri la care nici nu ar tebui sa ne gandim ....

 

Pe epi mi-am pus corzi ghs zakk wylde 0.10 - 0.60 , cand am scos coarda de 0.60 m-am speriat .. dar in 5 minute nu mai puteam sa ma despart de ea ... si diferenta de la 0.42 la 0.60 este enorma(vreau sa o simt pe aia de 0.70 .. dar imi e teama ca nu voi mai apuca .. >:) ).

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Acum, depinde, daca sunt coarde de centura distanta optima ar fi de 15-20 metri(cat sa incapa o masina si sa nu "deranjeze" coarda vecina), daca sunt coarde de local pot fi una in alta(cu cat mai multe cu atat mai bine). La coarde de lux situatia se schimba, ar fi bine sa fie mai dese/mp dar cum sunt scumpe nu prea "da bine" la buzunar. La neveste si una ii prea mult :)

Sanatate si daca am sarit calu' sa iertati :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

si diferenta de la 0.42 la 0.60 este enorma

 

Ei na... serios? o.O

 

Bine, glumesc. Are dreptate Ildest... in afara de momentu in care nu poti fizic sa canti pe o chitara (esti prea mic/mare etc.) nu exista decat in capu unora fazele de genu, nu imi iau alta chitara ca e cu juma de nanometru mai mare distanta si nu pot. Cunosc oameni cu mana mai mica decat a mea care canta pe 7 corzi. Si eu am mana mica.

Link to comment
Share on other sites

pt elecrica e foarte mica. cam cat sa vibreze coarda fara sa atinga tasta urmatoare(da un sunet naspa metalic).

Cam cat sa bagi un card de credit(sau de debit :) ).

Link to comment
Share on other sites

pt elecrica e foarte mica. cam cat sa vibreze coarda fara sa atinga tasta urmatoare(da un sunet naspa metalic).

Cam cat sa bagi un card de credit(sau de debit :) ).

mai baiatule, iar o iei de la capat. chiar n-ai inteles nici dupa postul lui @mircea 19, ca este vorba despre distanta intre cozi si nu despre distanta dintre corzi si taste? asa ca, cardul ala de credit baga-l in alta parte! :):)

Link to comment
Share on other sites

in postul #9 am scris despre distantele uzitate intre corzi, la chitarele electrice. la dimensiuni mai mici sau mai mari decat cele indicate, devine foarte dificil de cantat pe chitare electrice, asa ca fiecare chitara nu este chiar unica, din acest p.d.v. pentru confirmare, urmariti dimensiunile date "la nut" de catre fabricanti, in prospectele de prezentare. numai de bine!

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

care cica ar trebui sa fie distantza dintre coarde??? ca am auzit oameni care se plang ca s-au obisnuit cu chitara, ma precis cu distantza de la cea veche incat daca isi iau una noua au difficultate in a se obisnui cu ea

 

eu insist sa cred ca e vb de distanta dintre corzi :)

 

daca voi vreti sa vb de altceva ...( de distanta dintre constanta si neptun.... sau distanta de la umar pana la cordar.. ) eu n-am nimic impotriva :))

Link to comment
Share on other sites

distanta intre corzi este, in general, dictata de latimea gatului la nut, adica la pragus. in acest sens, dimensiunile folosite in general sunt: 41mm, 42mm si 43mm.

 

Mai ai si distanta dintre corzi la bridge. Pana la urma corzile sunt prinse la ambele capete. Deci nu cred ca poate fi vorba de o distanta constanta pe toata lungimea corzii. Ma insel?

 

Am citit despre SZ-ul meu ca la bridge are spacing de trem, drept pentru care trebuie folosite doze cu spacing de trem, desi chitara e cu bridge fix (spune-i tune-o-matic, de dragul unui exemplu). La pragus nu pare diferita de altele.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.