www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vind Guild F65Ce


Ulrich
 Share

Recommended Posts

Pret: 5300 RON


Localitate: Tg.Mures


Contact: satie_erik@hotmail.com


Link producator: http://westerlyguild...tars/f65ce.html


Stare: Uzura normala

Accept schimburi: Nu accept schimburi
Vind o ghitara electroacustica Guild F65ce, productie 1996 Westerly R.I. cu toc anatomic original.

Fotografii si infornatii gasiti pe :

 

http://westerlyguild...tars/f65ce.html

 

Ghitara este in stare buna are insa citeva fisuri in finisajul de lac din nitoceluloza pentru un + de caracter, dar structural nu are nici o problema, intonatzia este perfecta, actziunea este buna, nu are uzura avansata, mu are zgarieturi sau lovituri.

Griful la modelul acesta este foarte apropiat de griful de ghitara electrica si asta-i si motivul pentru care nu vreau s-o tzin, mai am din gama asta F47RCE pe care o prefer, griful ei fiind mai apropiat de unul de acustica. F65ce este "top of the line", AAA spruce top, ebony fretboard and bridge, intarsii frumoase, lucru de calitate, un instrument a carui valoare creste in timp.M-a costat 1500usd+shipping, adusa din state de curind.Vind cu 1500usd fara negocieri.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Dar de ce nu scrii toate specificatiile lemnului? Scrii AAA spruce top, ebony fretboard and bridge, dar la pretul cu care vinzi tu chitara ar trebui sa specifici si LAMINATED MAPLE back and sides ;) Nu prea cunosc persoane care sa dea banii aceia pe o chitara care nu e facuta din lemn solid, cu atat mai putin una care are fisuri in lac si uzura de 17 ani.

Fii cinstit pana la capat macar!

Link to comment
Share on other sites

Sint cinstit, doar tzi-am dat un link unde ai toate specificatziile de care ai nevoie. Imi pare rau dar se pare ca nu prea esti la curent cu pretzurile...N-am pretins niciodata ca-s ieftine, mai ales pentru puterea noastra de cumparare, dar asta este pretzul de piatza.F65ce este destul de rara acum ca nu s-a facut ca Taylor-ul in serie foarte mare si este virful de serie. Nu se mai face de vreo 13 ani iar noua costa 2300. Pentru un chilipir eu zic trebuie sa te straduiesti nitzel mai mult, nu zic ca nu se poate... se poate cum sa nu!Sint deschis si la oferte, dar de regula vind ghitarile care nu le tzin, la pretzul la care le-am achizitzionat si cum nu sint foarte nevoit, nu ma grabesc foarte tare. Este un risc considerabil sa aduci o ghitara din US. Eu mi l-am asumat, tu de ce nu vrei sa tzi-l asumi? Pai cam banuiesc de ce...Uite ieri mi-a adus un prieten un Washburn jumbo_ce. N-o tzin pentru ca comparativ cu un Guild n-are voce. M-a costat 570$ ca i-am luat si un toc ca sa poata calatori. A fost un experiment, dar pentru ca am ghitari mai bune mi se pare nasoala. Alta era situatzia daca era singura ghitara, cred ca m-as fi insurat cu ea...ca de frumoasa-i frumoasa. Poate aia este in plaja de pretz care te intereseaza . Vreau 600$ pe ea si nu ma potzi acuza de necinste pina la capat...ca asta-i capatul... 30$!Ca-n America ce mai...

 

La voi in Dublin ai lua 1800 euro pe un F65ce facut la Westerly R.I....si sa mai spui ca nu-i bine in Romania...

Link to comment
Share on other sites

In niciun loc din lumea asta n-as da nici, eu si nici alti oameni cu capul pe umeri, mai mult de 800 de euro pt o chitara care sa nu fie facuta din lemn solid. Nu ma intereseaza ca scrie GUILD pe ea. Nu conteaza ca la noi in Dubin costa nush cat. Eu cred ca e un motiv pt care au incetat productia la chitarile astea.

Apoi, a fost problema ta cand ai comandat-o din US, ai cumparat-o pt tine si ti-ai asumat in beneficiul tau riscul la vremea respectiva. Sunt sigur ca in '96 nu aveai website-ul magazinului de muzica Thomann sau ale altor magazine de gen. Din punctul meu de vedere, F65ce ar avea valoarea pe care o ceri tu doar unui colectionar impatimit de Guild-uri, dar, din nou, la banii aia ai o gramada de chitari din lemn solid.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut "extremistu"...m-am uitat un pic pe forum si am vazut ca tzi-ai luat o "virgina"...Felicitari! Ai dat insa o carutza de bani pe ea...deh virginitatea se plateste... Trebuia insa sa intrebi inainte un "batran" de-aici de la noi de pe forum, unu dintr-asta care sta rezemat in bota si tanjeste visind la toata frumusetzea din lumea asta si cugetind si intzelegind in teorie cum stau lucrurile... Ca-n practica deh...itzi trebe bani, asa ca noi in principiu sintem tari la teorie...

Ai grija de ghitara, nu te zgarci la un toc ca lumea si cind nu-i cintata sa doarma acolo in toc intr-o camera fara variatzii mari de temperatura si umiditate.Oricit de bine construita ar fi si Gibson face ghitari de legenda, variatzia brusca de temperatura si umiditate nu-i prieste si la cit ai dat tu pe ea trebuie sa va petrecetzi ceva timp impreuna.Ceva ulei de lamaie si ceva polish profesional si cirpa de bumbac moale o sa ai nevoie sa-i mai faci din cind in cind toaleta. In rest itzi doresc sa-tzi procure atita bucurie cit ne-ar putea procura si noua. Nu sintem gelosi sintem doar bucurosi pentru tine.

In alta ordine o sa postez ceva fotografii cu Guild F65 si Washburn Jumbo CE.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut "extremistu"...m-am uitat un pic pe forum si am vazut ca tzi-ai luat o "virgina"...Felicitari! Ai dat insa o carutza de bani pe ea...deh virginitatea se plateste... Trebuia insa sa intrebi inainte un "batran" de-aici de la noi de pe forum, unu dintr-asta care sta rezemat in bota si tanjeste visind la toata frumusetzea din lumea asta si cugetind si intzelegind in teorie cum stau lucrurile... Ca-n practica deh...itzi trebe bani, asa ca noi in principiu sintem tari la teorie...

Ai grija de ghitara, nu te zgarci la un toc ca lumea si cind nu-i cintata sa doarma acolo in toc intr-o camera fara variatzii mari de temperatura si umiditate.Oricit de bine construita ar fi si Gibson face ghitari de legenda, variatzia brusca de temperatura si umiditate nu-i prieste si la cit ai dat tu pe ea trebuie sa va petrecetzi ceva timp impreuna.Ceva ulei de lamaie si ceva polish profesional si cirpa de bumbac moale o sa ai nevoie sa-i mai faci din cind in cind toaleta. In rest itzi doresc sa-tzi procure atita bucurie cit ne-ar putea procura si noua. Nu sintem gelosi sintem doar bucurosi pentru tine.

In alta ordine o sa postez ceva fotografii cu Guild F65 si Washburn Jumbo CE.

Salut! Da , intr-adevar mi-am cumparat un Gibson recent. Am intrebat intr-adevar si pe forum pt ca a fost chestia cu depozitul nereturnabil si nu eram foarte sigur la ce sa ma astept de la chitara. Speram ca mai sunt pe-aici oameni care detin gibson acustice. Nu prea i-am gasit...Grijile insa mi-au fost justificate si deja am niste problemute de rezolvat cu ea, problemute care ma vor costa bani. Face foarte repede feedback, chiar si cu feedback buster-ul pus pe gaura, din cauza ca lemnul din care e facuta capteaza foarte repede sunetul si vibreaza imediat. Asta inseamna o alta investitie probabil intr-un tube preamp sau ceva...Toc are, a venit cu tot cu toc iar de avut grija de ea nu-ti face probleme, sunt foarte meticulos si nu e prima chitara mai scumpa pe care o detin.Am kit-ul de polish, curatat freturi si curatat corzi :P

Succes la vanzare!

Link to comment
Share on other sites

Stiu despre ce vorbesti. Am si eu problema asta cu JF55 si F50R care sint din solid si au doza pasiva instalata sub sha. Mai putzin la F47RCE care are un "blender" alimentat de la o baterie de 9V. Am cochetat cu ideea de-a cumpara un Gibson J185EC versiunea "rosewood" dar deocamdata am renuntzat .Acuma vinez un Taylor 815ce ca sa-mi consum o obsesie. Preferata mea ramine JF55 .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 6 months later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.