www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze Telecaster Cv


skunky
 Share

Recommended Posts

Salut.

As vrea sa incerc alte doze pe Squire-ul Telecaster CV 50's pe care-l am. De principiu dozele stock sunt ok, insa parca as vrea un sunet un pic mai dulce, mai plin si bineinteles sa ramana si twang-ul specific.

Din ce am mai citit pe ici pe colo, cele de pe 60's ar fi ceea ce caut, nu sunt sigur insa. (asta daca aleg tot Fender, insa sunt deschis si catre alti producatori)

Ale mele sunt cu Alnico 3... pb. ca ar trebui ceva cu Alnico 5 ?

Are cineva vreo recomandare ?

Link to comment
Share on other sites

Scuze, am ajuns iar pe Forumul Schimbătorilor de Doze, Mirositorilor de Lămpi și Colecționarilor de Videoclipuri.

Corect, schimba strada. Sau zona. Sau galaxia.

 

 

Ia-ti prima data (daca nu ai) un preamp bun, care sa aiba boost, compressor, EQ, si apoi mai vezi... eventual imprumuta de la cineva si cauta niste tonuri. Daca nu ai amplif si formator de ton bun, schimbi dozele cam degeaba...

 

Posibil sa ai dreptate... Mai incerc un pic sa vaz ce iese. Multumesc.

Edited by skunky
Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa zic ca sunt mereu de acord cu metodele "pedagogice" ale lui 57, dar nimeni nu poate nega ca de cele mai multe ori are drepate (poate doar ggg, dar asta este alta poveste).

Problema voastra cu 57 nu este ca el spune prostii, din contra, problema este ca el, tocmai, va da voua peste mana cand "mancati c..." (cu citat). Adevarul este ca e naspa cand te ia cineva peste picior cand folosesti dascrieri de genul "doze agresive" (de parca a ramas cineva fara vr-un deget cantand la chitara, din cauza dozelor). Totusi, nu trebuie sa fie toti experti in fizica si electronica, dar cand iti zice cineva ceva, cu scopul de a te invata ceva, mai mult sau mai putin (tineti minte ca "scopul scuza mijloacele"), asculta-l, nu trece-ti pa langa, nu ganditi ca nu aveti nevoie, orice informatie suplimentara este un plus si nu este degeaba.

Evident, o sa imi atrag multe comentarii negative, dar imi asum acest lucru.

Va invit sa imi spuneti ca sunt prost sau ca sunt naspa etc., pentru ca este mult mai usor sa faci o greseala de argumentare (in cazul asta, atac la persoana) intr-o discutie pe care nu poti sa o continui cu argumente valabile.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Problema voastra cu 57 nu este ca el spune prostii, din contra, problema este ca el, tocmai, va da voua peste mana cand "mancati c..." (cu citat....Totusi, nu trebuie sa fie toti experti in fizica si electronica, dar cand iti zice cineva ceva, cu scopul de a te invata ceva, mai mult sau mai putin (tineti minte ca "scopul scuza mijloacele"), asculta-l, nu trece-ti pa langa, nu ganditi ca nu aveti nevoie, orice informatie suplimentara este un plus si nu este degeaba.

Vale , nu te supara (chiar te rog) dar este un pic deplasat sa discutam despre cine si pe cine vrea sa invete . Spre exemplu si pt ca mi-ai citat nick-ul aici, eu nu-mi permit sa invat pe nimeni . Daor imi spun niste opinii care provin dintr-o oarecare experienta legata de chitara.

Fiecare utilizator din acest forum are o experienta de a canta , de a face ceva cu instrumentul denumit chitara . Nu ai cum sa pretinzi ca cineva doreste sa invete pe altcineva, cand nu are experienta instrumentului . Ce sa invete ??? La chitara nu se canta nici cu electronica si nici cu fizica .

Ca si chitarist cu oarecare experienta , iti spun ca sfaturile lui 57 le-am urmarit numai cand a fost vorba de software si home recording....in rest, am considerat ca isi exprima propria intelegere asupra fenomenului .

Dar revenind la doze pot sa spun cu certitudine un lucru. Dozele nu sunt toate la fel si din acest motiv , nici nu suna la fel . Si aici iti spun un singur cuvant si iti poate explica Vio ce inseamna si ce efect are acesta ,asupra sunetului unei chitari .... inductanta.

Edited by ggg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Foarte adevarat ce zici . Problema este ca pe masura ce un individ studieaza intens, incepe sa-si dea seama ce ii lipseste ca sa cante cum doreste .

Este adevarat ca o asemenea decizie poate fi temporara. Poate sa-si schimbe dozele, chitarile, amplificatoarele si toate procesoarele, ca sa-si dea seama ca problema se afla in alta parte . Dar Skunky ,cel care este initiatorul topicului, spune ce ar prefera . Stie ce doreste sa obtina. Dubiul care-l are este doar asupra dozelor.Chiar spune ca doreste "sa incerce". Pt el este o certitudine ca dozele trebuiesc schimbate .

Edited by ggg
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Poate am exagerat putin si termenul de "a invata" nu este cel mai potrivit. Eu ma refeream la genul asta de raspuns, cand cineva ironizeaza niste descrieri care nu au legatura cu sunetul chitarei. Si nu doar la descrieri. De multe ori apar termeni care nu au legatura cu chitara sau "credinte chitaristice" (ex: wattul de lampa sau tranzistor).

Oricum, eu am "intervenit" in momentul in care am vazut ca incepe sirul criticilor. Zice unu' ceva de rau altcuiva si dupa aia mai vin inca 10, care nu au nici o treaba, sa zica si ei ceva si... avand in vedere ca de rau se zice..., zic si ei de rau, ca e gratis (cum s-a intamplat cu Vlahopol :tomato: ). Cu asta am eu o problema si cu atitudinea suficienta. Orice informatie primita trebuie analizata, nu evitata.

Edited by ValeChitara
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze ca am iscat o discutie de genul asta care nu stiu daca ar putea genera concluzii.

Personal m-am lamurit, voi mai umbla un pic la setarile amp-ului. Ceva preset-uri pt. Les Paul, si cateva separat pt. Tele.

Problema atitudinii (si chiar o consider o problema) in cadrul oricarui topic va ramane indiferend de edificarea finala si personala a initiatorului - adica a omului care pur si simplu pune intrebari prin prisma lucrurilor vazute de el.

El care nu cunoaste electronica, watti, volti, ohmi, amperi sau greaca veche. Daca trebuie sa vina cu un bagaj de cunostinte pe forum inainte de a posta o intrebare vis-a-vis de parerea generala cu privire la schimbatul unor doze, ar trebui sa dea cu subsemnatul in regulament.

Nu vreau sa ma scuz, nici nu stiu daca am de ce, insa am senzatia ca uneori doar scriem cuvinte. Din nou, este o parere personala complet offtopic (asta ca sa fiu si eu in trend). Personal nu vin aici pe un camp de lupta si masurare a nivelului de cultura / cunostiinte specifice, ci intr-un loc unde am ocazia si mai ales onoarea de a cere sfaturi unor oameni cu experienta ce te pot indrepta intr-o directie corecta.

 

Continui offtopic:

Orice informatie primita trebuie analizata, nu evitata.

Vale, de principiu ai dreptate. Insa exista tipuri de date, clasificate pe baza structurii lor. Daca le recunosti ca fiind "garbage" , nu le mai analizezi si le trimiti la tomberon. Altfel, consumi timp si energie (nervi ?) de prisos.

Edited by skunky
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.