www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Metropol (Reloaded)


Liviu.Pop
 Share

Recommended Posts

Metropol++Group.jpg

M-am gandit sa deschid acest topic cu specific "Metropol" atat pentru fanii acestei trupe, care a scris cateva pagini de istorie in rockul romanesc, avand chiar belele cu militia ceausista care le-a intrerupt concerte din cauza ca promovau o muzica "de anarhie, capitalista, de degradare umana, etc." cat si pentru cei care nu i-au prins sau nu au avut ocazia sa le asculte muzica.

Pun aici cateva melodii. Mai sunt pe youtube. Pe cei neinteresati ii rog sa treaca la topicul urmator, iar pe ceilalti sa discute cu bun simt (nu ca nu ar face-o, o spun doar preventiv). Multumesc. Respect tuturor :beerchug:

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Incep sa ma simt iar ca m-am nascut prea tarziu :(

Nu stiam de ei, decat vag de la taica-meu, si discul cu metropol 3... cand ajung la Galati il caut si il mai ascult o data.. de zece ori :)

 

Taica-meu era cu metropol, metrock, progresiv TM... si mereu se lua la cearta cu maica-mea de zicea ca-i zvarle discurile cu baniciu :)

 

Ehh... now.. where's that time machine ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Recent am dat peste profilul de facebook a lui Doru 'rocker' Ionescu ( o gasiti voi ..) si am vazut niste poze de la niste filmari in Canada. Presimt o emisiune TVR pe tema Metrock/Metropol (Luca "Bubu" Marius a infiintat Metrock dupa ce a plecat de la Metropol prin 81 si acum locuieste in Canada)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Nu, doar am trecut pe langa locatie, am vazut placa comemorativa si m-am gandit ca trebuie sa fie undeva pe net. Nu m-am inselat.

 

Traducerea din maghiara suna mai bine: "Aici a trait cantaretul de muzica rock al legendarului Metropol Group" (vreun coleg maghiar sa ma corecteze dca nu am tradus exact). Probabil ca nu le-a incaput sa scrie textul in romana.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.