www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Squier Bullet Strat, 3-Tone Sunburst, Rosewood Fretboard


Guest Clearchannel
 Share

Recommended Posts

Guest Clearchannel

Off. Nu e chiar asa de rea chitara.

 

E buna pentru o prima chitara electrica: are un corp confortabil, gat decent, toate sunt bine montate pe ea, inaltimea corzilor si intonatia se pot regla (sau poti exersa reglajul…), la fel si inaltimea dozelor. Finisajul a rezistat foarte bine.

 

Dar: suna “subtire” si incet, se dezacordeaza rapid, switch-ul si butoanele incep in cateva saptamani sa dea rateuri (asta se repara cu spray de contacte).

 

Nu m-a obosit, nu m-a frustrat, nu m-a incurcat. Hei, costa 99 Euro! Poti sa inveti mai mult decat sa canti pe ea: sa schimbi corzi, sa reglezi corzi si intonatie (sau sa te inveti minte sa nu te atingi, daca mai mult strici), sa intelegi “vocile” dozelor.

 

Esential: trebuie un cablu de foarte buna calitate, caci electronicele din ea culeg toate undele radio din jur, televizorul si masina de spalat a vecinului.

 

Si nu e buna pentru metal.

 

Nota 6.

Link to comment
Share on other sites

de dezacordat nu se dezacordeaza nici de la o saptamana la alta, daca ii blochezi cum trebuie puntea. Iar daca "invatarea" inseamna a invata sa nu te atingi ca strici, nu-i problema, de aia ajung unii domni sa ceara 25 de ron pe o schimbare de corzi sau 70-100 ron pe un amarat de reglaj de actiune + intonatie. Iar daca iti iei un cablu de supermega calitate nu faci nimic, zgomotul odata captat de electronica chitarei nu va fi "anihilat" in mod miraculos de calitatea cablului, pur si simplu il vei transmite spre amp cat se poate de fidel :) asa ca la o electronica proasta (atentie, si amp-ul in sine are zgomot foarte mare indus), poti canta lejer cu cabluri home-made.

 

Other than that, chitara e chiar bunicica daca stai cateva ore sa o setezi A-Z (ma refer inclusiv sa-i dai jos gatul).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest Clearchannel

Acum pot sa zic: mi-ar fi placut sa citesc post-ul tau mai demult! Nu am incercat sa blochez puntea, recunosc.Si mi-a placut sa inteleg cum functioneaza reglajul, si sa stric corzi schimbandu-le.

 

Dar cablul de buna calitate, trebuie sa te contrazic, a eliminat un bazait urias. Doua cabluri - diferite - faceau amplificatorul sa bazaie, al treilea a facut liniste... si a stricat farmecul unui single coil :-).

 

Multumesc pentru raspuns!

Link to comment
Share on other sites

Guest Clearchannel

Ideea era că un cablu inadecvat ecranat poate adăuga interferențe suplimentare, dar nici un cablu, oricâți solzi de unicorn ar avea, nu poate reduce hum-ul odată ce a fost captat de doze.

 

Exact! Exact asta am descoperit singur, dupa ce am schimbat mai multe cabluri.

 

Acum, probabil ca nu aud hum-ul foarte clar pentru ca nu exagerez cu volumul statiei si nici cu gain-ul. Dar un cablu nepotrivit, cum ai zis, strica tot.

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu una de-asta. De mesterit, am mesterit-o, de la schimbat de corzi, actiune, intonatie pana la a da griful jos, pickguardul si toate cele. Outputul ei, cum ai zis mai sus, nu e extraordinar si prinde zgomot mult (imi amintesc ca bazaia ca o albina cand aveam telefonul in buzunarul drept, chiar langa doze), insa in pozitiile 2-4 sa zicem ca merge (desi pt un brightness mai bun doza bridge ar trebui folosita si deci, consecintele trebuie suportate). Gatul a fost ok, nu m-am plans. Am facut din tremolo unul "floating" care tinea acordajul standard chiar bine (btw in alte acordaje, gen drop C sau B e cam jalnica). E ok pt pretul ei insa nu pentru solistica (you're going to have a bad time). Am avut ocazia sa incerc si un Affinity, si dupa opinie strict personala, parca tot Bullet-ul m-a prins mai mult.

Link to comment
Share on other sites

pai la asta m-am referit cand am zis de cablu :) logic ca daca zgomotul este captat de cablu, atunci unul bun va diminua efectul, insa eu am specificat clar, referindu-ma strict la ce ai spus tu, si anume la zgomotul captat de electronica chitarei, nu de cablu :) oricum, feel free to ask around here, it will save u lots of buck, but cause anger and dispute :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.