www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Orange Tiny Terror Combo, 15/7W, 1X12”


Guest Clearchannel
 Share

Recommended Posts

Guest Clearchannel

Un mic monstru. L-am luat sa-l folosesc in casa – reusesc sa stapanesc volumul, dar e pacat!

 

Trei butoane – Volume, Tone, Gain. Doua switch-uri: On/Off si 15W/Stand By/7W.

 

Amplificatorul e foarte robust (si greu). Se incalzeste pe masura ce cant (zdranganesc, ma rog…), si devine tot mai sensibil si mai rapid in raspuns. Difuzorul este imens si suporta foarte bine volumul dat pana la ora 12 (cand deja nu prea mai pot sta in casa…).

 

Comportamentul lui general este sa “racneasca” foarte repede, intra in “crunch” sau OD fara sa iti dai seama. E galagios daca nu esti atent cu volumul. Are o voce mai degraba inalta, si un difuzor care suna cumva folosit, putin nazal.

 

Pentru un ton clean tin gain-ul la ora 9 sau 10, tonul la ora 1, iar volumul cat se poate de sus, de regula la ora 1 sau ora 3 (depinde de chitara). Cat timp cant acorduri cu degetele sau cu volumul chitarei la cel mult ¾, totul e ok. Cand incep sa manevrez mai energic pana – ceva funk, de ex. – imediat intra in crunch. Dar e foarte placut! Cu greu poti sa il stapanesti pentru clean, dar cu rabdare se poate.

 

Pentru crunch sau dirty e simplu: gain intre ora 10 si 13, ton ora 1, volumul deja coboara catre ora 12 chiar 11. Cu un Les Paul cu HB ies o multime de sunete placute combinand dozele, volumul si chiar tonul chitarei. Doza bridge e oricum puternica si “raguseste” imediat. Doza neck intra delicios in drive subtil, iar notele mai sus de freturile 7-9 sunt foarte clare. Crunch-ul e si mai placut cu doze single-coil, chiar daca am impresia ca trebuie sa muncesc mai mult.

 

OD e un teritoriu in care rar am intrat. Pur si simplu dau gain la maximum, ton la ora 12, iar volumul J cel mult ora 9. Se aude foarte clar distorsia (pot sa spun asa ceva ??), pe care eu o numesc brutala. Nu stiu cum suna cu volumul dat normal de tare, nu am avut unde sa probez. Dar dupa 5 minute de gain maxim, carcasa literalmente frige.

 

Asadar: trei voci; suficiente nuante, definite de amplificator si de chitara si de utilizator; se poate folosi in casa, dar are suficiente rezerve de volum; ii place mult sa il impingi peste limita de OD, daca nu cumva o ia el inainte; nu te oboseste sa il asculti; statia e legata de difuzor cu un cablu cu jack mare, deci se poate cupla si la boxe mai mari.

 

Dar: e greu; nu are effects loop; nu stiu cum se foloseste switchul 15/7W, la volum mic nu schimba nimic.

 

Nu stiam ca mi-l doresc. Am cautat un amp care sa raspunda cu suflet la ce stiu eu sa fac (nu multe…) si pe care sa-l ascult cu placere. A fost scump, nu-mi pare rau. Vreau sa invat sa-l folosesc la maximum.

 

Nota 9.

 

http://www.orangeamp...y-terror-combo/

Link to comment
Share on other sites

Guest Clearchannel

L-am folosit mai degraba cu tonuri clean/crunch, dar chiar cu volumul la ora 10-11 nu se mai auzea conversatia... De asta si spuneam ca e pacat sa-l folosesti la volum mic :)

Link to comment
Share on other sites

Sa-l folosesti cu sanatate si sa canti frumos ..

 

Nu ne-ai spus dar presupun ca chitara avea volumul la ora 24 ..sau macar tipul dozei era interesante ..altfel intervalele tale orare nu sunt relevante .Oricum era ora unu noaptea sau dupamasa ?

Daca gain-ul la ora 21 duce in overdrie inseamna ca si cu un singlecoil vintage Strat p ela ora 24 ar trebui sa sune OK ..

Ptr 7W<>15W dai din buton ,,,si atat .Daca vrei ca la distorsie maxima sa ai volum sonor mai mic comuti pe 7W .In distorsie priobabil ajungi aproape de 15W ..

 

Probabil dinamica pe 7W este mai buna nefiind fortat blocul de alimentare din aceasta cauza nu simti mare diferenta intre cele doua wattaje in domeniul de "clean"

 

La 15W probabil ai compresie de putere ..deci sound mai fluid dar cu dinamica mai mica iar in distorsie ai wattaj mare catre 25W ..ce daca are dif bun duce lejer ..

 

Toate acestea luand de buna valoarea nominala de 15W sinus pe clean .

 

Sa auzim inregistrari ..cantari multe ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Clearchannel

Sa-l folosesti cu sanatate si sa canti frumos ..

 

Nu ne-ai spus dar presupun ca chitara avea volumul la ora 24 ..sau macar tipul dozei era interesante ..altfel intervalele tale orare nu sunt relevante .Oricum era ora unu noaptea sau dupamasa ?

Daca gain-ul la ora 21 duce in overdrie inseamna ca si cu un singlecoil vintage Strat p ela ora 24 ar trebui sa sune OK ..

Ptr 7W<>15W dai din buton ,,,si atat .Daca vrei ca la distorsie maxima sa ai volum sonor mai mic comuti pe 7W .In distorsie priobabil ajungi aproape de 15W ..

 

Probabil dinamica pe 7W este mai buna nefiind fortat blocul de alimentare din aceasta cauza nu simti mare diferenta intre cele doua wattaje in domeniul de "clean"

 

La 15W probabil ai compresie de putere ..deci sound mai fluid dar cu dinamica mai mica iar in distorsie ai wattaj mare catre 25W ..ce daca are dif bun duce lejer ..

 

Toate acestea luand de buna valoarea nominala de 15W sinus pe clean .

 

Sa auzim inregistrari ..cantari multe ..

 

Multumesc pentru lamuriri, chiar ma ajuta!

 

Cat despre ore ... :-) pozitia butoanelor corespunde orelor de pe un cadran de ceas mecanic obisnuit, nu cele speciale cu 24 de ore :-). Ai glumit, stiu, dar fac precizarea pentru eliminarea confuziei.

 

Descrierea e facuta cu o chitara cu HB, cum am uitat sa precizez.

 

All good

Link to comment
Share on other sites

Guest Clearchannel

Doctor X, excelenta idee! Multumesc ca mi-ai spus, o sa ma gandesc serios si apoi o sa caut ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.