www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cat Costa Cel Mai Ieftin Amp Pe Lampi?


Recommended Posts

Există pe tot youtube-ul un sample decent cu un amplificator de-ăsta mic? Pus în context, nu doar zdrăngăneli cu tonuri enervante? Sincer, n-am găsit nimic.

 

Mă refer la ceva de genul:

 

Daca pe un amplif multimedia PC ieftin simplu 2+1 bassul de 4-5" satelitii de 2,5" aprox ..cutiute mici ...si suna orice ...!!

 

L-am cumparat la talcioc acu trei ani ca nu am gasit ce cautam si sa cumpar totusi ceva ,,30 lei cu inca doua difuri de banda larga de la alt amplif asemanator ,,,bonus de la vanzator numa sa cumpar sa scape de scula ..sa faca un ban ,,

 

Asa deci nu-i destul ca suna orice din procesor ..pana si cu chitara bas suna frumos ..dar am bagat loper-ul cu BT ..sa cant peste ..suna orice ..

 

La un amplif de chitare combo poate este limtata frecventa sa nu distrugi diful si sa sune mai clar pe clean .

Daca e o scula de repeitii trebuie sa sune orice ...daca-i ti "Mesa" cu ton specific e nasol dar poate chiar ptr metale suna OK si nu suna cu procesor orice sound bine .

 

Dimensiunea difului daca este de instrument conteaza numai la randament ..* rezistenta de radiatie " ...daca-i facut sa redea basul bine il va reda ..chiar daca-i boxa mica si eventoial open back ....la wattaj mic cu radament slab va suna aprox bine ...

 

Nu ai ce sa folosesti asewmenea amp la altceva decat exersat acasa singur ...

Sound de metale . unele . ai nevoie de putere mare ca sa se auda pe scena ...din cauza timbrului ,,,

 

Multe combo-uri mici sunt facute ca Strat sau Gibson sa seauda pe medii bine tare si clean .....asa ca taie bassi si inaltele ..sa nu strice sunetul chitarei ...cu EQ mai reglezi si ramane soundul dorit ,,,pe asemenea scule suna un pic deschis distorsul ,...dar se poate regla ...cum am amintit pierzi din randament .caci fortezi scula in domeniu unde-i redusa anplificarea ..si nici diful nu-i ptr a reda acele frecvente la wattaj mare .....etc .

 

unde gasesc si eu amp pe lampi cu 100 ron ? :lol:

Cand se plictiseste unul de un amp ...sau il vinde pe a lu' tata .ce a stat 20 de ani in pod ...

Trebuie sa cauti am vazut anunturi ...deci

 

 

GOOGLE

http://www.olx.ro/q/combo/c-243

 

dar aici sunt mai mult "oamenii de afaceri" au cumparat ieftinn si vor castig 300% sau mai mult ... ....

 

Cauti sa cumperi direct de la proprietar si cumperi fara adausuriile comerciantului ..ce sunt cam piparate ...ca nu-i prost care cere ...nu ?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Nu ai ce sa folosesti asemenea amp la altceva decat exersat acasa singur ...

 

De acord, însă, în discuţiile de genul celei de faţă se vorbeşte mereu despre "calitatea sunetului". Pe care am auzit-o la amplificatoare gândite ca amplificatoare pentru exersat, de genul Fender Mustang, preluate cu microfon, dar n-am auzit-o niciunde la combo-urile care s-au recomandat pe prima pagină. Lucru care nu mă poate face să mă gândesc la altceva decât la ipocrizie, să recomanzi schimbarea unui amplificator cu unul mult mai puţin versatil şi care are performanţe îndoielnice, doar de dragul tehnologiei folosite...

 

Daca scot din Champ 600 sunete de Dimebag ? Fara pedale , doar chitara . Imi cumperi 2 EL84 EHX ? :)

 

De ce simţi nevoia de remuneraţie pentru a-ţi demonstra, incontestabil, un punct de vedere?

Link to comment
Share on other sites

Tu ai încercat?

 

Nu se poate pentru că tonurile respective pretind exact opusul a ce oferă un combo gen Champ sau AC4:

  • multă saturație de preamp cu un preamp buffer faci o saturatie de sta matza in coada eu si la Marshall folosesc ,,un preamp EQ buffer Ibanez ,,ptr overdrive ..preampul ..

  • controale de ton flexibile, post-distorsiune (preferabil cu medii semiparametrice) ptr ce ? nu canti concert cu asa ceva iar ptr inregistrare ai EQ postrecording ce este cel mai indicat ca sa potrivesti timbrul si dinamica la ambientul piesei
  • poweramp relativ liniar ..liniar in ce ?? in banda de frecvente ..in draspunsul dinamic ...
  • răspuns în frecvență larg al poweramp-ului dar mai ales al cab-ului (probabil cel mai important aspect, la care aceste combo-uri eșuează lamentabil) aici exista o limitare redarea joaselor dar ptr exersat poti sa sacrifici wattajul si sa fortezi un sound dorit ,, Dar nici alte boxe de chitara nu sunt de banda larga ...!! 100-4500Hz Soundul in partea de joase are varful undeva pe la 150-250Hz in functie de ...timbrul dorit ..si asa sufera definitia ..

  • alimentare cu impedanță cât mai mică, nu "saggy" dimpotriva ...rezistenta interna ( are o sursa) la amplif de chitara sa fie "mare" prieteni stiu de ce !

Dar tu n-ai avea de unde să știi asta. ???? nu cred ca nu stie ..

 

Esti rautacios !!!

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

De acord, însă, în discuţiile de genul celei de faţă se vorbeşte mereu despre "calitatea sunetului". Pe care am auzit-o la amplificatoare gândite ca amplificatoare pentru exersat, de genul Fender Mustang, preluate cu microfon, dar n-am auzit-o niciunde la combo-urile care s-au recomandat pe prima pagină. Lucru care nu mă poate face să mă gândesc la altceva decât la ipocrizie, să recomanzi schimbarea unui amplificator cu unul mult mai puţin versatil şi care are performanţe îndoielnice, doar de dragul tehnologiei folosite...

 

 

 

De ce simţi nevoia de remuneraţie pentru a-ţi demonstra, incontestabil, un punct de vedere?

 

Orice amp este OK ptr exersat ...tonul specific si comportamentul il ajuti cu o pedala de overdrive /preamp./.buffer eventual un reverb si un chorus in loc de" harmoniser " ca sa ai overtones si sa "fluiere " flagioleti peste tot ..

 

Daca vrei sa-l folosesti ptr inregistrari este important sa nu aiba zgomot de fond sa nu aiba bias reglat prost a aiba un difuzor convenabil ce are sau nu are "breacking point" in zona dorita ca sa intervina in formarea soundului ..

Ce culoare are soundul "de calitate " este o chestiune discutabila ...din moment ce dupa inregistrare trebuie sa-l potrivesti /integrezi ambientalului trupei ...

 

Soundul ce suna bine in mix nu este cel care suna bine singur singurel ...sunt doua sounduri diferite .

Asa ca se vorbeste aiurea despre calitate asa ca si despre calitatea berii sau al untului ..cu diferenta ca soundul nu are termen de garantie chiar daca poate este de conserva "pasteurizat" mp3 ..

 

Sunetul este altceva ..decat cred unii ...dar sub iunfluenta propagandei agresive oamenii cred tot felul de povesti ,retzete , ce au foarte putin comun cu realitatile ,

 

Poti sa-i dibui pe internet intre noi , amatori care punem testari si demouri cu sculele noi , pe cei care fac asta ptr bani si influenteaza cumparatorii

.

Am postat un demo cu un sune semnal dinte de fierestrau prelucrat cu efecte digitale ..sa vezi cum faci un sound de nici o culoare sa sune demential ..asa se poate si cu inregistrarile ..nu sti ce suna !

 

http://forums.rgc.ro/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=158424

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Orice amp este OK ptr exersat

Dar problema nu era "ce amp îmi trebuie pentru exersat" ci "ce amp îmi trebuie pentru 90's Metal". Sigur că se poate scoate din orice, cu suficiente artificii și post-procesări, însă eu am descris care sunt caracteristicile unei soluții plug'n'play.

 

Am postat un demo cu un sune semnal dinte de fierestrau prelucrat cu efecte digitale ..sa vezi cum faci un sound de nici o culoare sa sune demential

Ce treabă are chorus-ul și pseudostereo-ul tău cu metalul?! Fă un Fuzz Face să sune ca Metallica și atunci voi fi impresionat.

Link to comment
Share on other sites

Dar problema nu era "ce amp îmi trebuie pentru exersat" ci "ce amp îmi trebuie pentru 90's Metal". Sigur că se poate scoate din orice, cu suficiente artificii și post-procesări, însă eu am descris care sunt caracteristicile unei soluții plug'n'play.

 

 

Ce treabă are chorus-ul și pseudostereo-ul tău cu metalul?! Fă un Fuzz Face să sune ca Metallica și atunci voi fi impresionat.

 

Sa nu incepem sa categorisim si care-i '90's Metal .... nu-i chorus este harmoniser poly pe mai multe voci si alte efecte de detune si spred doar ca am dat full .

La sunetul de chitare la fel se face ,,,mai discret ca sa nu sune a DISCO si ElectroPop din 80's dar e full cu efecete "time" ,

 

Acest sound postat este doar un singur generator ca sa imit o singura chitara adica un singur semnal mono ...daca pun 3 generatoare si inca cateva "etaje voice" ajungem la un sunet de "Strings " ca lumea ,Deci ce am postat este cinstit cea mai simpla combinatie de generator si efecte ,ceva realizabil aprox si cu doua trei pedale loop paralel si serial ..ptr chitara .. sau un procesor .

 

 

Soundul si la metalica mai ales in studio trece prin absolut de toate pana ajunge pe master ...

 

Modelul postat este un exemplu sa auda poporul (cine poate) ce se intampla cu un sunet plat ....degeaba are armonice dintr-un FUZZ filtrat otzara post distors ...ca sa sune mai sunt necesare ceva artificii ..

Ce au baietii in RACK si unde-i RACK-ul este treaba lor dar 100% este pe acolo undeva in lantul acustic ...

 

Eu am exagerat cu reglajele ca sa se evidentieze puternic diferentele ..daca reglezi fin pare ca-i sunet direct ca apoi daca opresti efectele sa vezi ca e cer si pamant diferenta si numai un initiat aude ca a fost prelucrat semnalul .

.

Din pacate nu gasesc site-ul cu sfaturi si exemple de inregistrat chitara acustica si prelucrat dupa ,,,( sau in timp real ptr live ) ce am preparat eu la acest ton este o caricatura fata de ce prelucrari sufera un simplu ton de acustca ca sa sune doar "''clean"'" .. dar mai caut ,,,doar asa de coltora generalistica ca ce scule folosesc ei nu avem noi ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca n-ar fi mare diferenta intre Mustangul meu si un mini combo pe lampi de 5W la sunet.

Si da eu vreau ceva mai de Thrash/Groove/speed. Sunetul ala mai "metal" care nu-l pot obtine pe ampul meu.

Alt aspect e ar fi sa fie pe la 20-30W si sa nu coste 800$

E drept ca nu le am cu amplificatoarele si deaia am facut topicul asta asa ca nu atrebuie sa ma ia lumea la misto cum am fazut si mai sus.

 

Cateva sfaturi:

 

1. Cand il iei, te duci in magazin cu chitara si pedala ta. Si testezi TU amplificatorul.Nu lasi pe altcineva sa puna mana. Si vezi daca-ti rezolvi nemultumirea legata de sunet (*)

 

2. 20-30W sunt MULTI pentru acasa. Am 22 si n-am trecut cu volumul de ora 3 NICIODATA acasa. Poate daca vrei sa cureti cristalurile si vesela. Depinde, fireste, si de cabinet.

______________

 

(*) stiu multa lume, inclusiv eu, care, nemultumita de un parametru al sunetului, a decis ca o bucata de echipament e de vina, s-a dus la magazin, a zis "ooooau, ce scoate vanzatorul din scula asta", a cumparat, si-acasa problema a persistat. Dupa ce te prinzi care e de fapt problema, scoti de obicei sunetul dorit si din echipamentul vechi.

Link to comment
Share on other sites

Pai daca vanzatorul scoate mai mult din sculele tale inseamna ca problema nu-i la echipament. ;)

 

Exactly my point :)

 

In general, un tip cu 10-15-20 ani de cantat in spate scoate mai mult decat cineva care s-a apucat de cantat de cateva luni - un an. Nemaivorbind c-a pus probabil mana pe-o gramada de echipament si-a invatat sa-si faca un sunet cam in orice circumstante.

 

Treaba asta poate fi mare avantaj pentru incepator (se poate scoate asta din sculele pe care le cumperi), sau mare dezavantaj (ampu/chitara mea nu canta asa, deci le cumpar si pe astea pe care canta nenea). :)

 

Stiu pe cineva care-a fost asa convins sa-si ia o dracie minuscula cu efecte (un micro-cube parca) pe langa ampul foarte serios pe care-l avea acasa. Tot raul spre bine, daca ma duc in vizita, car doar chitara :)

Link to comment
Share on other sites

Discutii inutile pe un topic al carui initiator nu prea mai da pe aici...

Oricum eu din ce am incercat, orice amp cu dif mai mic de 8" mi se pare badog, doaga. probabil ca un amp chiar si de 1w ar suna bine cu un difuzor bun. Nu mai vorbesc ca iti fluiera dozele de te scot afara din casa, daca il dai mai tare. Cam asta e ideea.

Link to comment
Share on other sites

Discutii inutile pe un topic al carui initiator nu prea mai da pe aici...

Oricum eu din ce am incercat, orice amp cu dif mai mic de 8" mi se pare badog, doaga. probabil ca un amp chiar si de 1w ar suna bine cu un difuzor bun. Nu mai vorbesc ca iti fluiera dozele de te scot afara din casa, daca il dai mai tare. Cam asta e ideea.

 

Pai ..de fapt asta-i ideea ...

 

Nu stie ce sa ciumpere nu stie ce sa aleaga cu multitudinea de scule si rewiev-uri ce le gaseste pe net ..

Daca scriu o carte cu cate ampifuri si cate efecte am construit experimentat cumparat adunat doar ca sa am soundul pe care eu il doream sau credeam ca este "cel mai cel " apoi dup asa constat ca sau scul anu-i cea ce credeam sau soundul nu este ce-mi trebuie ...si iaca asa trece vremea ..si tot nu stiu care sound ar fi cel mai bun ....asa ca fiecere sound fiecare sytetie si chitara este buna ...

 

muzica trebuie ...adica ceva unde sa utilizezi soundul ceva in care sa-l integrezi ...

 

Tuburile cu culori si pensulele si o panza alba ..inca nu sunt o pictura sunt doar mijloace ptr realizarea unei picturi .

Trebuie sa stii sa-ti fabrici mijloacele sau macar daca l ecumperi sa le alegi,..dar numai mijloacele nu garanteaza ca vei picta o opera de arta ...

 

Nu am auzit inca nici un sound grozav nemaiintalnit exceptional uniic ..al vre-unui user de pe rgc.ro cu toate ca se tot schimba ,inlocuiesc dozele se upogradeaza chitarele ..efectele ,amplifurile ..difurile ...

 

Pierdut sound ...cine gaseste soundul sa-l posteze aici pe rgc.ro /....RECOMPENSA !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

În sfârşit, ceva ce se apropie de adevăr şi anume [ citez din descrierea videoului de mai sus ] :

 

"so yeah, peolpe keep buying amps and talk about amps like they would change everything....

well let me tell you something: The cab makes a MUCH bigger difference!"

 

:yay:

 

PS : "You can't handle the truth !"

:P

 

.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.