www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tobe și Alte Instrumente Virtuale Pe Mac


Recommended Posts

Salutare!

 

Cînt la chitarã și înregistrez de cîțiva ani, dar nu m-am preocupat niciodatã pentru calitate, am încercat sã pãstrez stilul cît mai simplu și rapid.

 

De ceva timp zic "Hai sã mã implic mai mult, cã parcã prea sunã bine alte înregistrãri «de dormitor», dar fãcute mai cu simț de rãspundere!" :)

 

Mi-am cumpãrat un MacBook (nu [numai] pentru asta) și m-am obișnuit cît de cît cu GarageBand, adicã mi-am fãcut niște tonuri bune de chitarã. Acum aș trece la înregistrãri/compoziții. Întrebãri:

 

- Instrumentele virtuale, în GarageBand, se pot face numai "cîntînd" din mouse/tastaturã în timp ce e pe record? Cã e ciudat sã trebuiascã sã cînt gen "live" din tastaturã :) Nu pot face un aranjament, sã pun eu sunetele unde vreau, pe baza timing-ului, în GB? Varianta simplã pe care am descoperit-o e sã fac un tab în GuitarPro, îl export MIDI și-l import în GB, pe fiecare instrument virtual separat. Alternative? Prefer software gratuit și eventual, fãrã controller-e MIDI de cumpãrat...

 

- Ce fac cu celebrele VST plugins? Nu le-am folosit nicicînd. Sînt doar ca sã sune mai realist, "tonuri" de instrumente virtuale care sã sune cît mai apropiat de cele reale? Cum pot sã folosesc așa ceva în GB?

 

- Cu tobele, altfel decît varianta via GuitarPro amintitã mai sus, cum pot sã fac? Repet, caut software gratuit. Am descãrcat Hydrogen, dar pare cam primitiv.. Știu de EZDrummer și Addictive Drums, dar caut întîi ceva gratuit.

 

- Recomandã cineva un alt DAW mai bun decît GB, dar gratuit?

 

Nu am cine știe ce pretenții, vreau doar pentru acasã și mai mult pentru genul metal. Rock Kit-ul din GB pare cam simpluț, de aceea cer alternative.

 

Știu cã sînt multe resurse pe net, dar trebuie sã știu și ce sã caut și sã mai și înțeleg :) De aceea apelez la rãbdarea voastrã sã-mi explicați ca unui neinițiat (la aproape primul contact cu instrumentele virtuale). Sau sã mã trimiteți la surse de informații, dar, repet, fãrã prea multe tehnicalitãți pentru început :)

 

Mulțumesc.

Link to comment
Share on other sites

- Instrumentele virtuale, în GarageBand, se pot face numai "cîntînd" din mouse/tastatură în timp ce e pe record? Că e ciudat să trebuiască să cînt gen "live" din tastatură :) Nu pot face un aranjament, să pun eu sunetele unde vreau, pe baza timing-ului, în GB? Varianta simplă pe care am descoperit-o e să fac un tab în GuitarPro, îl export MIDI și-l import în GB, pe fiecare instrument virtual separat. Alternative? Prefer software gratuit și eventual, fără controller-e MIDI de cumpărat...

 

Teoretic, n-ar trebui sa fie neparat nevoie sa "canti live" la tastatura sau la mouse ca sa poti folosi un instrument virtual. Eu personal nu stiu cum e cu Garage Band, n-am avut niciodata de-a face cu el, insa folosesc REAPER ca DAW (mda, nu e free, dar trialul ala tine si mai mult de 60 de zile si te poti bucura de toate beneficiile lui fara sa cumperi versiunea full. Si din cate am citit, ar trebui sa fie compatibil si cu Mac, au installer separat pentru asa ceva). Ei bine, treaba e ca in REAPER poti face exact ce ai spus tu - exista un MIDI Editor in care poti sa-ti pui tu fiecare sunet unde vrei tu. Eu exact asa fac, imi scriu liniile de toba nota cu nota direct in REAPER, fara Guitar Pro ;). Altfel, sa ma apuc sa cant tobele la tastatura, ar fi jale mare :lol:.

 

Legat de calitatea audio pe care o poti obtine cu VSTi-uri, eu una sunt destul de multumita de ce folosesc in prezent (si ma refer aici strict la tobe). Eu am ramas setata de ceva vreme pe EZDrummer, care zic eu ca scoate sunete de toba realistice, si e marfa ca fiind poti seta si velocity la fiecare nota (cat de tare sa fie "lovita" respectiva toba). Stiu ca nici asta nu e freeware, dar sincer habar n-am daca ai putea gasi ceva mai bun decat Superior Drummer, EZDrummer sau Addictive Drums, pe care le-ai mentionat si tu. Am gasit inclusiv un VSTi de tobe care nu e freeware - Cakewalk, si suna ca niste tobe de jucarie... in rest, am cautat si eu la un moment dat VSTi-uri de tobe free, insa la fel de rudimentare mi s-au parut si mie (un kick, un snare, un hihat si un cinel, maxim 2 :P), plus ca nici calitatea audio nu m-a dat pe spate. Or, la metale iti trebuie tobe serioase :)...

 

Sper ca te ajuta cat de cat ce am scris, chiar daca am fost semi-offtopic...

Edited by mike_KidLazy
Link to comment
Share on other sites

MDrummer 4 Small este versiunea FREE ...cred ca nu poti sa salvezi si multe altele nu se pot face dar ai acces la efecte ..

apoi poti sa salvezi inregistrand direct prin placa de sunet ..

 

http://www.meldaproduction.com/

EZdrummer suna bine dar trebuie sa folosesti efecte ..si efecte gasesti FREE VST effect doar ca poate nu stii ce ai nevoie .....

 

in primul rand ..compresor , expansor , EQ , gate , si multe altele ...o sa vezi in MDrummer ce de efecte sunt care fac soundul de ramai masca ...din sunete de nici un fel ...

 

 

.ca sa inveti cam ce ai nevoie poti sa experimentezi cu MDrummer apoi gasesti multe VST effect pe net ...si FREE .

 

post-902-0-58287600-1369743380_thumb.jpg.

 

post-902-0-90206000-1369743505_thumb.jpg

 

 

La fiecere " effect folder" are mai multe setari sau tipuri de efect cum se vede in a doua imagine

 

Bineinteles ar trebui versiunea PRO respectiv si drummset-uri . mai multe ca sa alegi ..

 

Ast afree are doua drumset-uri ..cu efecte suna bine ...

 

Nu am experimantat prea multe sunt in lucru cu altele.....

In principal ..problema este in a cunoaste cum sa prelucrezi sunetul cu efectele ..experimentand ajungi sa te lamuresti ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

De VST-uri pentru Mac nu stu ce sa spun dar ceea ce cauti tu in materie de editare MIDI e un DAW cu Piano Roll, unde introduci aranjamentul intr-o interfata destul de buna(pentru ritm e grozava pentru restul GP sau alt soft de editare partituri ar functiona mai bine).

Cat despre DAW-uri gratuite vezi Rosegarden, Reaper sau Ardour. Ultimele doua nu sunt chiar gratuite dar sunt optiuni bune.

Despre VSTi-uri incearca Komplete Player 8 de la Native Instruments. Nu contine sample-uri prea grozave dar e gratuit si mult mai bun decat samplerele default.

Link to comment
Share on other sites

Teoretic, n-ar trebui sa fie neparat nevoie sa "canti live" la tastatura sau la mouse ca sa poti folosi un instrument virtual. Eu personal nu stiu cum e cu Garage Band, n-am avut niciodata de-a face cu el, insa folosesc REAPER ca DAW (mda, nu e free, dar trialul ala tine si mai mult de 60 de zile si te poti bucura de toate beneficiile lui fara sa cumperi versiunea full. Si din cate am citit, ar trebui sa fie compatibil si cu Mac, au installer separat pentru asa ceva). Ei bine, treaba e ca in REAPER poti face exact ce ai spus tu - exista un MIDI Editor in care poti sa-ti pui tu fiecare sunet unde vrei tu. Eu exact asa fac, imi scriu liniile de toba nota cu nota direct in REAPER, fara Guitar Pro ;). Altfel, sa ma apuc sa cant tobele la tastatura, ar fi jale mare :lol:.

 

Legat de calitatea audio pe care o poti obtine cu VSTi-uri, eu una sunt destul de multumita de ce folosesc in prezent (si ma refer aici strict la tobe). Eu am ramas setata de ceva vreme pe EZDrummer, care zic eu ca scoate sunete de toba realistice, si e marfa ca fiind poti seta si velocity la fiecare nota (cat de tare sa fie "lovita" respectiva toba). Stiu ca nici asta nu e freeware, dar sincer habar n-am daca ai putea gasi ceva mai bun decat Superior Drummer, EZDrummer sau Addictive Drums, pe care le-ai mentionat si tu. Am gasit inclusiv un VSTi de tobe care nu e freeware - Cakewalk, si suna ca niste tobe de jucarie... in rest, am cautat si eu la un moment dat VSTi-uri de tobe free, insa la fel de rudimentare mi s-au parut si mie (un kick, un snare, un hihat si un cinel, maxim 2 :P), plus ca nici calitatea audio nu m-a dat pe spate. Or, la metale iti trebuie tobe serioase :)...

 

Sper ca te ajuta cat de cat ce am scris, chiar daca am fost semi-offtopic...

 

Mulțumesc! Între timp, m-am mai documentat și despre GarageBand și am mai descărcat niște pachete de instrumente virtuale. Ce să zic, cu ceva atenție la efecte (egalizare, în principal), parcă-parcă ar suna binișor :) Reaper, Cakewalk și EZDrummer nu sînt gratuite, deci (deocamdată) nu le iau în calcul.

 

MDrummer 4 Small este versiunea FREE ...cred ca nu poti sa salvezi si multe altele nu se pot face dar ai acces la efecte ..

apoi poti sa salvezi inregistrand direct prin placa de sunet ..

 

http://www.meldaproduction.com/

EZdrummer suna bine dar trebuie sa folosesti efecte ..si efecte gasesti FREE VST effect doar ca poate nu stii ce ai nevoie .....

 

in primul rand ..compresor , expansor , EQ , gate , si multe altele ...o sa vezi in MDrummer ce de efecte sunt care fac soundul de ramai masca ...din sunete de nici un fel ...

 

 

.ca sa inveti cam ce ai nevoie poti sa experimentezi cu MDrummer apoi gasesti multe VST effect pe net ...si FREE .

 

post-902-0-58287600-1369743380_thumb.jpg.

 

post-902-0-90206000-1369743505_thumb.jpg

 

 

La fiecere " effect folder" are mai multe setari sau tipuri de efect cum se vede in a doua imagine

 

Bineinteles ar trebui versiunea PRO respectiv si drummset-uri . mai multe ca sa alegi ..

 

Ast afree are doua drumset-uri ..cu efecte suna bine ...

 

Nu am experimantat prea multe sunt in lucru cu altele.....

In principal ..problema este in a cunoaste cum sa prelucrezi sunetul cu efectele ..experimentand ajungi sa te lamuresti ..

 

Mulțumesc pentru răspunsul detaliat. Am descărcat acum MDrummer Small și mai luasem ieri încă un pachet de instrumente virtuale și efecte de la aceiași producători. Am să încerc să experimentez cu ele.

 

De VST-uri pentru Mac nu stu ce sa spun dar ceea ce cauti tu in materie de editare MIDI e un DAW cu Piano Roll, unde introduci aranjamentul intr-o interfata destul de buna(pentru ritm e grozava pentru restul GP sau alt soft de editare partituri ar functiona mai bine).

Cat despre DAW-uri gratuite vezi Rosegarden, Reaper sau Ardour. Ultimele doua nu sunt chiar gratuite dar sunt optiuni bune.

Despre VSTi-uri incearca Komplete Player 8 de la Native Instruments. Nu contine sample-uri prea grozave dar e gratuit si mult mai bun decat samplerele default.

 

Rosegarden nu găsesc pentru Mac... Pe site-ul lor e doar varianta de Linux și varianta de cod de compilat (la care nu mă pricep). Descarc acum și Komplete Player, să-l probez.

 

Oricum, una peste alta, am să încerc să experimentez la maxim cu ce am, să-mi dau seama dacă într-adevăr mă simt limitat. Am început să mai învăț cîte ceva din GarageBand, să-l fac să comunice cu efectele descărcate separat (de la Amplitube, de exemplu) și-mi place

 

Mulțumesc tuturor pentr răspunsuri și cum ziceam, am să frec astea pe care le-am luat (ce aveam + ce ați recomandat voi) pînă nu mai pot, că dacă mă apuc să descarc prea multe, n-apuc să probez atent nici unul.

Link to comment
Share on other sites

SF2 player de la "rgc" sound font player "sfz+" se gaseste FREE este VST functioneaza in Cubase

 

NaturalStudio pe net NS_Kit 6 Bigkit .SF2 dinamik soundfont ...ca si ezdrummer

http://www.natural-s...kit6_BIGKIT.zip

 

mai sunt aici trebuie cautat ... NaturalStudio/NS_Kit6/n a t u r a l s t u d i o _ sf2 caci sunt si altele dar Bigkit are mai multe seturi de tobe ...

 

http://www.natural-studio.co.uk/

 

 

de exemplu si aici gasesti sf2 soundfonts de toate felurile si linkuri la tot felul de siteuri ...

http://soundfonts.ho...ble_soundfonts/

 

tot in siteul de mai de sus sa downloadezi SfArk ce decoprima fisierele Ark in care sunt impachetate SF2 ...

si sau SFPack

 

http://www.personalcopy.com/sfpack.htm

 

PC Freeware sequencers & Editors

http://www.soundonso...sician_0907.htm

 

mai cauti la http://www.freebyte.com/ in sectiunea de Music Soft

 

Buzz Machine gasesi pe Freebyte ...are de toate dar trebe invatat sa folosesti ,,,cu Help te descurci ca nu-i rocket sience asta este FREE

http://www.buzzmachi...com/getbuzz.php

 

de aici downloadezi" Massive Buzz Pack " instalezi dai klickuri sa se intsaleze si Overloader-ul ....ca sa mearga si VST in

 

Jeskola Tracker ce se gasestte la Generators apoi se leaga generatoarele si sintetizatoare si plugin VST si efecte .. in fereastra respectiva ...se seteaza tracker-ul ce este ceva asemanator cu Fruitty loops dar muult mai complex si mai usor de lucrat ..dupa ce inveti ...comenzile .

 

dar rebuie ceva rabdare ..

A ,,si tracker-ul functioneaza si cu wave ,,ce se incarca ,,si faci ce combinatie de sunete vrei ..din diferite sounduri ...eu chiar am inregistrat cu microfon tot felu de zgomote si batai in cutii in cana de tabla , in pahare etc ...apoi prelucrezi cu efecte de suna bestial ...

 

Daca ai Cubase este mai simpla situatia este un soft mai comun si faci in pianoroll .....VST selectezi VST Instrument "sfz+" si incarci in el garnitura de tobe SF2 care vrei ,,care o ai ...sunt ,multe SF2 facute de muzicanti amatori ...

 

pcsBullet.gifAccording to its developers, Buzz (www.buzzmachines.com) is not a sequencer, nor a soft synth, nor a tracker, but all these things and more. You can route its Machines (Buzz objects which either create or modify sound — there are already over 100 available) in real time in the Machine Editor, which is a free-form graphic patchbay where you can connect together synths and effect chains. You can then create songs by chaining together Patterns in the Sequence Editor. Although Buzz itself is no longer being further developed, there's still a thriving community of Buzz users and Machine creators.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

SF2 player de la "rgc" sound font player "sfz+" se gaseste FREE este VST functioneaza in Cubase

 

NaturalStudio pe net NS_Kit 6 Bigkit .SF2 dinamik soundfont ...ca si ezdrummer

http://www.natural-s...kit6_BIGKIT.zip

 

mai sunt aici trebuie cautat ... NaturalStudio/NS_Kit6/n a t u r a l s t u d i o _ sf2 caci sunt si altele dar Bigkit are mai multe seturi de tobe ...

 

http://www.natural-studio.co.uk/

 

 

 

Doar la mine nu merge linkurile de mai sus?

 

Cred ca domeniul este expirat

 

Daca are cineva ns_kit6_BIGKIT.zip sa pune pe un filesharing site.

Edited by karcsika
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.