www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Eurovision 2013


karpi
 Share

Recommended Posts

OK... daca e sa imi dau cu parerea cat de cat in "limitele" lui Karpi ... ok ... ummm ce pot sa zic... A iesit o struto-camila.... o voce ca asta se preteaza la opera... nu la eurovision... chimia intre "backing track" si voce ... pe alocuri ar merge dar e praf per total... nu stiu daca si pe alt pitch pe alocuri... nu vreau sa dau pe repeat... nu pot... sau nu mai pot!

 

Apoi... text... mesaj... uhhhh... Pai it's my life e titlu... si cam asta a zis in toata melodia ... restu munti ... diamante in lumina... frectie ... Nu are un mesaj, nu transmite nimic... acu ascultam un Molly Hatchet ... cum dracu se numea... ah...

http://youtu.be/Go-ZoxMpTMM

inteleg ca el e miss dracula da sa-si scoata ... din gura si sa pronunte cuvintele cum trebuie daca tot incearca sa cante intr-o limba straina... Asta daca nu cumva toti artistii americani, la care nu intampin nici cel mai mic obstacol la capitolu fonetica, nu pronunta cuvintele si legaturile dintre ele intr-o fraza cum tre'... da...

 

Ummm... cel mai misto... daca exista sau daca se poate aplica termenul de "misto" la nivelul asta a fost ... partea care tine de efecte de lumina...

 

P.S....pentru muierea care tinea flexu.... femeie!!!... cin' pasti pe mata te-a invatat sa tai asa cu flexu... strici discu fa!... daca o trimiti la dedeman sa cumpere discuri pentru metal o sa vina cu d-alea de lemn...

 

 

In schimb zic eu sa-l votam pentru concursul Miss Dracula... cred ca rupe ratingu la emisiunile gay...

Long story short... avem... aveam multe alternative ... Mai bine-l puneam pe fernando de la caras ... sau de unde e el...

Nu... cel mai bine ar fi fost ca oricine de pe rgc sa participe in locu lu "morticia"... Bat la pariu ca orice membru cu trupa de la noi daca ar fi avut echipa de sonorizare ok si timp sa se pregateasca ar fi scos ceva muuuuuuuuuult mai misto decat liliacu asta parfumat... si as fi aplaudat si eu!

 

Daca Karpo zice sa invatam ... macar sa invatam sa le luam gatu la astia... direct sau indirect pana sa nu fie prea tarziu... Si aici depasesc sfera eurovision da asta e doar un vis...

Gata, eu imi torn ultimu pahar si ma culc ca na... cred ca-s beat de m-am luat la discutii despre eurovision... Ptiu in pasti pe ma-sa!

Link to comment
Share on other sites

Pai ....Cezar saracu nu este cel adevarat

 

Ezista de ceva vreme sopranul

 

Vitas [crazy amazing voice ]

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=6bbmybLeCeU

 

Are siguranta in voce nu "cauta" .poate sa atace notele direct ...

Vitas o fi fost inspiratia ...

 

Cu compozitia ..e una stil "Dragostea din tei " ca nu se stie niciodata ce "gangnam style " ajunge votat de multime ...ca ne place nu ne place publicul asculta ce-i place ..ce prinde ...

Link to comment
Share on other sites

Astia au facut un concurs de o asemenea amestecatura kitschioasa incat nu poti sa separi calitatea de prost gust datorita generalizarii kitschului. E impusa chestia la toti participantii. Chiar daca in preselectiile nationale mai scapa la auditie cate o piesa care are sens, de castigat etapa nationala tot o varza d-asta o sa castige. Faza nu e impusa cu forta ci, vezi bine, prin "selectie".

 

Apoi la faza finala, internationala, inainte de verdict, stiind care sunt piesele intrate, daca vrei sa le analizezi si sa le judeci ca sa vezi cine are sorti de izbanda iti dai seama in sec 2 ca e loterie. In felul asta e treaba aranjata: nu exista criterii de selectie; in felul asta votantul este determinat sa reactioneze doar, adica sa actioneze instinctiv.

 

Evident ca speri de fiecare data si urmaresti concursul si poate chiar crezi, patimesti in sinea ta, fiindca totdeauna a fost, este si va fi un talmes balmes programat dpdv al compozitiei. Lucreaza instinctul national, nicidecum ratiunea muzicala.

 

Iar daca in preselectie ai auzit si piese bine inchegate, trecerea lor prin concurs nu este altceva decat umplutura menita sa justifice prin eliminare prezenta grotesca a kitschul final.

Link to comment
Share on other sites

io n-am avut curajul sa ma uit la eurovision, dar ouatul asta al nostru a facut-o lata, zic eu. tipu e penibil. hai, garderoba si look-ul de "miss dracula" sau "liliac parfumat" nu cred ca au fost alegerea lui expres, dar schelalaitul ala de veverita strangulata, ala m-a dat pe spate.

fratilor, nu trebuie sa sustineti concurentul Romaniei doar pentru ca e concurentul Romaniei, si mnah, tre' sa ne mandrim si noi cu ceva! daca il trimitea pe salam acolo sau pe dragul nostru consatean adi de la valcea? imi imaginez ca juma de forum era cu covorasul de rugaciune in fata tv-ului, facand temenele sfantului reprezentant al rromanicii.

haai dati-o incolo, tipu e penibil. mai era un pustiulica acu ceva timp la stiri, Narcis Iustin Ianău, a aparut la "romanii au talente" sau ceva. la fel: schieuna ca veverita mai-sus-mentionata, si vezi doamne, unde era talentul. pff.

ouatul asta mi se pare la fel de penibil pentru eurovision cum e king diamond pentru muzica metal. bleah.

Edited by fixxxer_metalhead
Link to comment
Share on other sites

A observat cineva dintre rgc.-isti

 

Gangnam Style ?

 

Are MILIARDE de auditii / vizionari !!!

 

Asta-ui publicul asta-i nivelul general asta se cere asta trebuie .

 

Ca este greu sa faci la comanda muzica populara de valoare este clar ..asa ca ne putem astepta numai la imitatii mai bune sau mai rele sau la kitch-uri unele par parodii pana nu cvezi ca treaba de fapt este serioasa .

 

In fiecare tara ar trebui sa fie cate un concurs national cu compozitii originale trimise de amatori sau ma rog de trupe din care un juriu serios sa aleaga cea mai buna piesa ..dar far aaranjamente ...nu dupa cunostinte si pile cum se intampla de fapt ( altfel nu se explica de unde atatea piese "plate . lalaite si de nici o culoare " ..est e nevoie de energie serioasa sa poti alege asemenea piese fara nici un continut ..cum sa le gasesti asa gramada ..hehe ..necesita o munca de cercetare serioasa !.

 

Daca ne gandim logic ..

Un compozitor face cate O ( una bucata ) capodopera pe an ce o baga la selectie ptr Eurovision.....nu este votat /ales...poate peste 6 ani ajunge cu o piesa .

(mai mult din cauza ca devine deja cunoscut de juriu de public si ajunge cumva ales/votat )

 

Si! Are o pieasa de cacao ! Adica in 5-6 ani NU a fost in stare sa compuna o piesa de doamne ajuta ce sa poata concura serios la EUROVIZION ...

 

Asta inseamna ca sunt compozitori vai si amar fara talent fara har .. doar prin pile si cunostinte ajung sa fie alesi ..

 

Altfel nu se explica asemenea nivel scazut ..

 

 

.ce ziceti de posibilul plagiat din piesa castigatoare

 

C asa vezi cat poate un 'compozitor " in cativa ani cum am calculat mai sus ..sa "fure " tema altei piese ...?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

stai linistit, piesa e la fel de jenanta ca registrul lui vocal. pe mine ma deranjeaza in primul rand ca atatia oameni sunt impresionati de piuitul ala magnific al lui.

cu alte cuvinte, da-mi un argument pentru care prestatia pe scena, costumatia, melodia si scheunatul nu sunt cheesy. c'mon people! asta-i ca faza cu hainele invizibile ale imparatului...

Edited by fixxxer_metalhead
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Andrew De Leon, Austin Auditions ~ America's Got Talent 2012

 

http://www.youtube.com/watch?v=W8ByVH40t3Q

 

Cum sa fie deranjat daca cineva are succes ?

 

Chestiunea este ca nu prezinta concurenta odata ce publicul lui este al lui ..publicul tau nu este al lui ...asa ca nu vad problema .

 

Care o fi motivul "deranjarii " Invidie , neintelegere , intoleranta , ignoranta ...te incurca la ce ?

 

Este la fel de parca as spune ca ma deranjeaza ca ata lume bea Pepsi si mananca Hamburger la Mc Donald ..

 

Poate ca ma deranjeaza ca nu consuma de la mine din magazin , dar poate problema este la mine eu si nu McDonald .

 

Deci dupa tine publicul sa fie intolerant si sa nu accepte orice ce-i place ci sa selecteze numai ce vrei tu sa fie acceptat ca si "arta " ? ca sa nu fii deranjat .

 

Perioada din aceasta am avut din 1945--1990 prea multa cultura nu s-a aratat ...cu un asemenea sistem "selectiv" ..

 

Este pur si simplu ciudata o atitudine din aceasta ptr un muzicant chiar daca este amator .

Daca tragem o concluzie probabil ca este deranjat de 99% din muzica/interpreti existenta .

In oreice caz nu vad cum sa impui la 99% gusturile a 1% .

 

Cum o sa poata un asemenea muzicant sa cante cinstit /adevarat in fata unei multimi cand el se simte deranjat ca acestia poate in taina asculta Cezar Ouatu sau mai rau Manele ...ce io sa mai "transmita " un asemenea muzicant ..numai "negative waves" ...

 

Pe mine de ex ma deranjeaza ca atat lume merge la mare in weekend si ma mai si plictisec televiziunile cu reportaje ..dar m amai deranjeaza si ca Marea Neagra are legatura cu marea Mediterana ..dar ...LOL..

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

aa, pai nu d-aia e pus topicul aici? sa isi dea tot romanul cu parerea cu privire la diverse. unu' zice: "da ma, imi place ouatu pentru ca aia, aia, aia si aia." booooooon. vine altu': "ba eu cred opusul: ailalta, ailalta, cealalta si alalalta". si tot asa, pana nu se ajunge la o concluzie, dar fiecare isi spune ce are pe suflet. d-aia ii zice forum, ca toti isi dau cu presupusul, indiferent de cat de pertinenta e parerea lor.

acum nu da nimeni cu parul: "daca nu imi impartasiti punctul de vedere, jar mancati!". dar creca fiecare din noi are dreptul sa fie indignat ca ailalti nu sunt de acord cu el (mnah, natura umana).

deci, dintr-un punct de vedere obiectiv, parerile si indignarea mea sunt la fel de valide ca parerile si indignarile tale.

hai lasa-mi bucuria sa ma oftic linistit ca lumea il pupa-n aripa pe ouatul asta, te rog :lol:

Link to comment
Share on other sites

.......... la fel de penibil pentru eurovision cum e king diamond pentru muzica metal. bleah.

 

Nu te cred, mai penibili sunt aia cu bleahhh metal satanist.

O singura melodie mi-a placut la EV si nu a fost cea cantata de Anouk, dar a reprezentat atat de mult pentru mine incat nici macar nu mai stiu din ce tara era concurenta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca n-ai compus nimic in viata ta nu ai dreptul sa-ti spui parerea despre piesele prezentate in cadrul unui simulacru de concurs de muzica usoara. ;)

hai ma, chiar asa? adica pardon, dar asta e cel mai cretin raspuns care putea sa apara!

nici dumneata n-ai compus vreo simfonie, dar asta nu te impiedica sa iti dai cu presupusul despre diversi compozitori si operele lor, a? de asemenea, mai mult de o bidinea nu cred ca ai folosit pana acum, dar asta nu te-ar opri sa interpretezi cum vrei o anume pictura/fotografie/orice gen de arta plastica, a?

conform argumentului tau, n-ar trebui sa iti dai cu parerea nici de politicieni, ca deh, tu n-ai fost senator pana acum, ca sa fii calificat sa ii critici. presupun ca n-ai lucrat nici la drumuri si poduri, ca sa ai de ce ii injuri pe muncitori ca fac treaba de mantuiala, cand iti rupi masina prin hartoape. pentru ca mnah, cati kilometri de drum ai asfaltat pana acum, ca sa ai dreptul sa-ti spui parerea in privinta asta?

aaaatunci ma intelegi, pe principiul asta merg eu.

 

urmatorul:

Bună asta. Se vede că şi tu fumezi ce fumează şi Cognek. E ca şi cum ai spune că ABBA şi Celine Dion (ca să rămânem oarecum on-topic), sunt 0 pentru muzica pop. :lol:

de ce mananci ciuperci, mestere? n-a zis nimeni nimic de ABBA (aia oricum sunt tatici....si mamici, heh) sau Celine Dion. apropo, aia-i una din muzele lu cognek, asa ca fun fact :lol: . scoti din context si intelegi ce vrei tu...mmmnaspa!

io ma refeream strict la timbrul vocal. speram sa nu ajunga si liliacul parfumat vedeta supraapreciata ca gaozarul alalalt.

Edited by fixxxer_metalhead
Link to comment
Share on other sites

de ce mananci ciuperci, mestere?

 

Eu nu vorbeam de Cezar. Doar la comparaţia ta cu King Diamond m-am referit care este foarte nepotrivită. Consider că poţi spune că Mercyful Fate şi King Diamond sunt "penibili" în metal, cam cum poţi spune că ABBA sunt "penibili" în pop. Şi aici nu vorbim subiectiv. Că nu-ţi plac ţie, e fix problema ta, dar în muzica metal, cred că au avut un cuvânt de spus inspirând trupe ca Metallica şi Slayer.

Edited by 'mnezãu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

hai ma, chiar asa? adica pardon, dar asta e cel mai cretin raspuns care putea sa apara!

nici dumneata n-ai compus vreo simfonie, dar asta nu te impiedica sa iti dai cu presupusul despre diversi compozitori si operele lor, a? de asemenea, mai mult de o bidinea nu cred ca ai folosit pana acum, dar asta nu te-ar opri sa interpretezi cum vrei o anume pictura/fotografie/orice gen de arta plastica, a?

conform argumentului tau, n-ar trebui sa iti dai cu parerea nici de politicieni, ca deh, tu n-ai fost senator pana acum, ca sa fii calificat sa ii critici. presupun ca n-ai lucrat nici la drumuri si poduri, ca sa ai de ce ii injuri pe muncitori ca fac treaba de mantuiala, cand iti rupi masina prin hartoape. pentru ca mnah, cati kilometri de drum ai asfaltat pana acum, ca sa ai dreptul sa-ti spui parerea in privinta asta?

aaaatunci ma intelegi, pe principiul asta merg eu.

 

urmatorul:

 

de ce mananci ciuperci, mestere? n-a zis nimeni nimic de ABBA (aia oricum sunt tatici....si mamici, heh) sau Celine Dion. apropo, aia-i una din muzele lu cognek, asa ca fun fact :lol: . scoti din context si intelegi ce vrei tu...mmmnaspa!

io ma refeream strict la timbrul vocal. speram sa nu ajunga si liliacul parfumat vedeta supraapreciata ca gaozarul alalalt.

 

Poti sa-ti spui parerea ,

Dar pe un forum de chitaristi ce se pretind muzicanti este curios sa nu ai o abordare mai "muzicala " ,

Nu dai verdicte si nu categorisesti in modul celor din beraria de la colt . in discutia despre meciul de fotbal ....

 

Muzica este arta , are nenumarate ,infinite forme artisti interpretii la fel ...

Tie-ti place o anume muzica ...si te deranjeaza ca altuia ii place alt fel de muzica ...asta-i comportament ciudat ptr un chitarist ( muzicant).

Pe forum de chitaristi iti expui pararile argumentat daca te vrei sa fi luat ca si muzicant serios .si nu doar un " bedroom warrior " care asculta doar doua trei CD-uri la nesfarsit .Sunt si asemenea oameni ..OK ..dar nu poti sa le ei parerea in serios .datorita limitelor ....

 

Si iaca ti-am tot pus exemple ca sa vezi ce minoritate nesemnificativa suntem noi cu chitarele si soundurile noastre fata de numarul absolut covarsitor al publicului care asculta si ii place altfel de muzica in aceasta lume .

 

OK ..de fapt incercam sa dicutam de fenomenul in general nu de ce costumatie si sti de modul de cantat al vocalistuilui .

 

Deocamdata este SCANDAL ... cu EV 2013 sa vedem ce mai aflam.

 

Adevărul LIVE despre scandalul voturilor de la Eurovision cu şeful delegaţiei României, Dan Manoliu

 

http://adevarul.ro/entertainment/muzica/adevarul-live-despre-scandalul-voturilor-eurovision-seful-delegatiei-romaniei-dan-manoliu-8_519e0380c7b855ff561c32b8/index.html

Link to comment
Share on other sites

Adevaru e ca ne trebuia un subiect ca EV ca sa facem misto, prea era mort forumu de ceva vreme.

Din plictiseala m-am uitat si eu putin la EV. Mi-a placut fata din Norvegia, arata bine si piesa avea ritm, fata de celalalte lesinaturi.

 

E clar, e un concurs pentru rebuturi, care se multumesc cu orice piesa de 2 lei, iar publicul tinta sunt pensionarii.

Ouatu asta canta bine pe felia lui, adica contratenor, l-am vazut aseara la Antena 3 cu Angela Gheroghiu, gagica lui si colega de breasla si pot sa zic ca au sunat foarte bine.

 

Ca om, mi se pare retardat, nu duce o fraza pana la capat si da vina mereu pe altii.

 

Ce nu inteleg eu, e cum poti ajunge in finala pentru Romania la acest mirific concurs? Te inscrii undeva? Juriul ala e capabil? Tre sa ai pile?

Link to comment
Share on other sites

E clar: trebuie sa gasesc emoticonul ala cu "sarcasm".

 

PS: Ia zi, mai fixxer, gaozarul ala de Halford iti place?

Halford este "mono-gaozar " nu are "tot tacamu' "....hehehe

 

O fi Homo dar el a cantat cel mai bine in Judas Priest a primit si Grammy deci canta ceva

Am vazut/auzit cu ala pletos cateva concerte pai nu avea nici un dumnezeu ...degeaba era Multi-hetero ..

 

Oricum discutia ar trebui sa ramana muzicala si nu sociopolitica ...sau ce o fi ..

Link to comment
Share on other sites

Adevaru e ca ne trebuia un subiect ca EV ca sa facem misto, prea era mort forumu de ceva vreme.

Din plictiseala m-am uitat si eu putin la EV. Mi-a placut fata din Norvegia, arata bine si piesa avea ritm, fata de celalalte lesinaturi.

 

E clar, e un concurs pentru rebuturi, care se multumesc cu orice piesa de 2 lei, iar publicul tinta sunt pensionarii.

Ouatu asta canta bine pe felia lui, adica contratenor, l-am vazut aseara la Antena 3 cu Angela Gheroghiu, gagica lui si colega de breasla si pot sa zic ca au sunat foarte bine.

 

Ca om, mi se pare retardat, nu duce o fraza pana la capat si da vina mereu pe altii.

 

Ce nu inteleg eu, e cum poti ajunge in finala pentru Romania la acest mirific concurs? Te inscrii undeva? Juriul ala e capabil? Tre sa ai pile?

cu orice piesa de 2 lei

 

OK ...si care o fi unde o fi piesele de 20 lei ?? ca nu se vad .nu se aud niciunde ...

 

Ma gandesc la muzica usoara ,pop , balada ..

Deci nu stiu de vre-o explozie de talent si ceva nou in mai nici un gen muzical in general dar in muzica usoare /pop este PAUZA totala .

 

Deci cu ce sa se multumeasca publicul spectator ptr cei 2 lei ..hai ca da si 10 lei si tot nu da de '" marea arta " !

 

la EV singura surpriza placuta a fost Anouk ...care cu aceasta ocazie si-a promovat atat imaginea cat si ultimul album ce ar putea avea succes ( mari sperante nu vad in criza asta financiara si muzicala dar este o miscare desteapta ) .Albumul este cu teme foarte triste , sumbru ..dar interesant .Oricum din activitatea rock cu trupa nu am auzit capodopere ,,,insa discul acesta cu balade este ceva OK .

 

Ok asta-i muzica de "nisa" una mai larga dar tot de nisa ..

Pe de alta parte vad ca lumea cere , nu se multumeste cum crezi tu !,ci CERE !!!

 

Gangnam Style care are cred ca mai mult de 2 milliarde de auditii doar pe youtube !!!

 

Asa ca te rog identifica-mi piesele de 20 lei sa le propunem ptr EV Contest ..ca sa punem capat gustului de 2 lei .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Eu nu vorbeam de Cezar. Doar la comparaţia ta cu King Diamond m-am referit care este foarte nepotrivită. Consider că poţi spune că Mercyful Fate şi King Diamond sunt "penibili" în metal, cam cum poţi spune că ABBA sunt "penibili" în pop. Şi aici nu vorbim subiectiv. Că nu-ţi plac ţie, e fix problema ta, dar în muzica metal, cred că au avut un cuvânt de spus inspirând trupe ca Metallica şi Slayer.

 

instrumental, nimic de comentat. clar, Metallica si Slayer au avut ce invata. ceea ce ma seaca pe mine e vocea lu gaozaru de king diamond. hai, acuma nu ma iau de faptul ca e vacsit pe fata stil gradinita lu seitan, ca iar se inflameaza vreunul ca "dar ceeee, ai ceva impotriva machiajului? adica burzum/kiss/slipknot/motley crue (si altii care au popularizat machiajul intr-o forma sau alta) sunt naspa?!?"

ma iau strict de personajul penibil pe care king diamond il reprezinta per total.

 

acuma face doctor X pe ironicul, si asteapta sa imi bat pl si de halford ca "hahahaha e homosexual si hahaha ce voce pitigaiata are ha!"

cu riscul de a oftica alti membri cu chef de harta, pentru mine (parere total subiectiva pe care nu vreau sa o impun asupra nimanui) Halford il bate la fundul gol pe King Diamond, si ca influenta pentru alti muzicieni, dar si ca voce.

 

abordare muzicala zici, karpi? ceea ce se numeste "falsetto" ("voce de cap" pe romaneste, pitigaiata, veverita strangulata, alea) gasesti la king diamond, ouatul, narcis iustin lanau si alalalt exemplu de tipu cu ochii bizari cu mini-pleata care l-ai postat mai sus.

nenea halford se intampla sa aiba ambitusul lui natural atat de cuprinzator. ca si ian gillan.

 

ca si phil anselmo pe primele albume. citez de pe ultimate-guitar.com:

 

"Anselmo: I never sang falsetto in my life. I was singing full throat out on "Cemetery Gates" and no, I can't anymore. But ya know it's like, "Do I want to?" No, I don't. But the point is get it straight-that ain't falsetto. Falsetto's f---in' falsetto. The difference between what I did and what falsetto is I was singing it the way Rob Halford would sing it and not the way the dude from Manowar would sing it. Put it that way."

concluzia mea? falsetto's fuckin' falsetto. clar, o tehnica printre alte tehnici de cantare vocala, dar supraapreciata (in opinia mea, bineinteles!).

dar hai, sa dam cezarului ce-i al cezarului. sa se bucure de faima si celebritate pana i-or creste ouale :lol:

Edited by fixxxer_metalhead
Link to comment
Share on other sites

Astazi am invatat despre o categorie in care - de dragul comicului, pentru ca ar fi doar partial valida clasificarea (din cate stim) - putem incadra vocea lui Ouatu. Si pentru cei care vor casca ochii la fel de larg ca mine cand am aflat treaba asta, I kid you not, look it up. Categoria se numeste, sugestiv, "castrato".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa zic si eu ceva, asta doar pentru ca ma uimeste Karpi cu toleranta lui, probabil stiind ca mai toti cei care se exprima aici sunt tineri, sunt romani si acestia sunt tentati de opinii extreme si foarte deschisi in a-i jigni pe cei cu care discuta sau despre care discuta.

La americani, concurentul din filmuletul de mai sus, cu vocea foarte inalta, specifica sexului feminin, si nescolita, este apreciatde americani cu ‘you are great”, “I am definitely in love with you” si cu furtuna de aplauze in picioare.

La romani(in Romania), cam acelasi concurent cu o voce inalta, specifica sexului feminin, cu singurul “defect” ca este si scolita la nivel inalt in Italia, este apreciat de romani cu ‘castratu’ , “homo”, “rebut”, “liliac parfumat”(macar asta suna frumos), “registru vocal jenant”, “piuitul” si altele.

Asta e o caracteristica a noastra.

La orice fel de concurs intre artisti, nu castigatorul este cel mai bun din concurs, ci altul.

Asta nu ma mai mira de mult timp. Ramane sa ma obisnuiesc si ca, atunci cand un roman concureaza cu un turc, sau cu un englez, etc., sa nu-l mai sustin pe roman. Trebuie tin cu englezul, ca ala e mai bun.

Mie mi-au placut si melodia, si interpretarea, si chiar si Cezar, dar numai dupa ce a castigat la noi si dupa ce m-am obisnuit cu noutatea interpretarii si a vocii. Si norvegianca, cui nu-i place muzica de la concurs, macar sa aprecieze femeile. Daca nu va place circul, macar apreciati painea noastra cea de toate zilele.

Link to comment
Share on other sites

La americani, concurentul din filmuletul de mai sus, cu vocea foarte inalta, specifica sexului feminin, si nescolita, este apreciatde americani cu ‘you are great”, “I am definitely in love with you” si cu furtuna de aplauze in picioare.

La romani(in Romania), cam acelasi concurent cu o voce inalta, specifica sexului feminin, cu singurul “defect” ca este si scolita la nivel inalt in Italia, este apreciat de romani cu ‘castratu’ , “homo”, “rebut”, “liliac parfumat”(macar asta suna frumos), “registru vocal jenant”, “piuitul” si altele.

Asta e o caracteristica a noastra.

 

 

 

Ai putea sa tragi o sumedenie de concluzii pe baza observatiilor de mai sus (valide, sau nu), in schimb ai ales sa joci o singura carte, cea a auto-persecutiei. E plina de cute.

Link to comment
Share on other sites

Nu este de mirare ca pe rgc.ro majoritatea sunt comercianti de scule si eventual cativa "sunetisti" in rest reglatori de Floyd , tinatori de pana , schimbatori de corzi si de doze ,,,

 

Acest lucru se reflecta si in nivelul discutiei despre acest Eu(forie)Video Contest ..

 

Majoritatea celor care au postat vad nu au nici o parere proprie doar repeta "parerile " ziaristilor care de fapt nu au nici in clin nici in maneca , absolut nimic ,cu muzica sau cu arta ..

 

Deci pareri despre arta , muzica NIMIC ???

 

Textele preluate din tabloide denota un nivel cam coborat ...adica este vorba de muzica si toti se iau dupa "ziaristi" nespecialisti in absolut nimic si nu comentatori de muzica cu oarece cunostinte si experienta in domeniu .

Citind unele posturi ai impresia ca este vorba de un concurs de "designeri" ..rufe , haine , freza ...

Nimic despre scenografie , despre lumini , despre sonorizare ,,despre actul muzical ..despre transmisia TV in direct ..calitatea acestuia ca sunet si imagine.... .orice mai aproipiat de arta .

 

Nimic despre semifinala unde Cezar a cantat fara casca de monitor ..ca s-a defectat ceva la urcarea pe scena...

 

adica macar ceva in legatura partea muzicala si artaistica cu conditiile si performantele .. .

 

De aici se vede ca nici macar nu a fost urmarita activitatea ultimelor doua zile de concurs ,,Majoritatea reproduc aici discutii puerile ale unor "ziaristi " care daca nu se pricep la muzica o dau cu hainele cu sexul , si alte prostioare ce li-se pare ceva de amintit .

 

Slaba prestatie ptr un forum de chitaristi care vor sa ajunga odata artisti .

 

Din "tot festivalul" se pot invata multe dar trebuie sa ai o oarecare pregatire si maturitate .

 

In orice caz Cezar Ouatu a avut numai de castigat ..dintr-un artist necunoscut de publicul larg a ajuns foarte cunoscut cea ce probabil il va avantaja in cariera sa .

 

Asa ca ce ziceti daca toata treaba a fost un scenariu destept ptr promovarea unui artist .

 

Este o zicala cu caravana care trece . .

 

Deci este bine sa incercam sa invatam din intamplari....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...Asa ca ce ziceti daca toata treaba a fost un scenariu destept ptr promovarea unui artist...

Tare asta, si eu m-am gandit ca e ceva de genul de cand zicea Luminita ca nustiucine din juriu i-a dat 0 puncte la piesa..nu e era chiar de 0 piesa, poate 3-4-5, dar asta a fost in avantajul lui Cezar.

Link to comment
Share on other sites

Tare asta, si eu m-am gandit ca e ceva de genul de cand zicea Luminita ca nustiucine din juriu i-a dat 0 puncte la piesa..nu e era chiar de 0 piesa, poate 3-4-5, dar asta a fost in avantajul lui Cezar.

 

Nu am umarit selectia ..nici nu ma asteptam sa iasa nici o piesa ca lumea .. insa a devenit interesanta treaba cu Cezar ..

Probabil un juriu are in vedere ca o piesa aleasa sa si castige ceva nu numai sa fie trimisa la " Kg "

Pe de alta parte publicul din tara a votat masiv ptr aceasta piesa .

 

Este greu sa alegi o piesa care tu sa stii precis ca va castiga ..

 

In istoria muzicii sunt zeci si zeci de exemple cand "specialistii" au respins unii autori ca apoi acestia sa devina super staruri ..

 

Asa ca nu numai incompetenta este de vina intervine si probabilitatea cu parametrii necunoscuti .

 

Multiu "GURU" din "showbiz" se cred sau arata super destepti si competenti deoarece cu resurse financiare serioase inchide /blocheaza calea concurentei si promoveaza agresiv numai ce vrea el ..asa ca nu ajunge la public numai ce vrea ...neavand alternativa ...asa cu bani multi poti face ca orice piesa sa ajunga "vanduta"/Dar , aceste piese precis 100% nu ar face fata la libera concurenta .

Totusi cum nu poate fi quantizata valoarea si impactul unei piese daca GURU duce in varf piesa dupa piesa ...toata lumea zice ca0-i un geniu ...Este geniu dar nu in evaluarea muzicii ci in manipulare influentare maselor ca sa castige mult cu cheltuieli cat mai mici .....

 

Presupun ca asemenea "GURU" isi dau cu parerea si influenteaza ici colo rezultatele unei alegeri ce apoi se si vede in nivelul de cacao al selectiilor .

 

Daca urmariti diferitele documentare cu si despre viata artistilor .muzicanti veti gasi ca foarte multi mari si vestiti artisti au fost la inceput "respinsi " de asa zisii " SPECIALISTI"..si povestea se tot repeta de zeci si zeci sau chiar sute de ani .

 

Sa amintesc numai doua trupe din leaganul rockului ..The Beatles ,Cream ,...

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu as pune pe acelasi plan de comparatie trupele/compozitorii legenda cu participantii din ultimii ani la Euroviosion. Pentru simplul motiv ca cei din urma au avut suficient timp si tot nu au confirmat. Fireste, mai putem astepta, dar..., serios, cat? 100 de ani? Se mai pune problema ca piesa lui Ouatu sa fie geniala si noi sa nu ne fi dat seama la timp ca sa ne rada in nas posteritatea? Nu mi se pare ok ca din teama de a judeca o treaba la un moment dat sa lasi sub semnul sperantei sa se desfasoare bine mersi un fenomen care e facut clar din start prost, cu mijloace slabe. Explic:

 

Eurovisionul este de ani buni expresia amestecului datorat dorintei de a intra pe sub pielea unui public cat mai variat in ideea de a-l mari la numar. Este vorba de o intentie pe care o respecta toate juriile din toate tarile participante de cativa ani incoace. E ca un fel de reteta (noua pt cine n-a observat-o): salata de clisee si spectacol de prost gust.

 

Imi pare rau dar evolutia Eurovisionului demonstreaza pe an ce trece ca nu prea ai de ce sa lasi discutia deschisa in ideea ca piesele vor fi descoperite ulterior. Romania nu face o opozitie sesizabila la treaba asta.

Edited by Dragos - NL
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.