www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Eurovision 2013


karpi
 Share

Recommended Posts

Am urmarit ca niciodata ..am tinut pumnii sa castige Cezar un loc bun ..

 

A cantat nespus de bine in finala ..la celelalte aparitii au fost multe fazxe de nesiguranta ..dar a prins curaj si a performat foarte bine in finala .! Piesa era perfecta ptr EVidenie ...respectiv ptr gustuirile publicului care urmareste asemenea evenimente ./concurzuri . .

 

Apoi cand am avzut ca "Birds " care trebuia sa ajunga pe # 1 abea a intrat in primele 10 s-a lamurit treaba ...

 

Sa nu mai amintesc ce porcarie de piesa e cea de la San Remo cu care a venit sa "concureze" ..barzaunul ...

 

Piesele ce au intrat fara selectie direct in finala ...niste mediocritati rare ....

 

 

Asa ca singura consolare a fost ca anul acesta a aparut si o piesa ca lumea ce nu sa mai intamplat de ani si ani la EUROVIDENIE .Cred ca ultima apariytie de muzica mai ca lumea a fost "Waterloo" cu ABBA ...

 

By the way .....slab imn al EUROVIZION au ghilabadit cei doi mesteri ex ABBA ....da asta e ...

 

Anouk ..."BIRDS" .

.piesa ce nu prea avea ce sa caute la "E- videnie " dar cred ca a fosto strategie , o idee buna sa- si promoveze practic piesa care asa a avut ocazia sa se arate publicului larg ...probabil mai ieftin decat daca promovau piesa numai cu banii lor ...plus discutii si barfe pe tema adica o buna promovare prezentare ...

 

Oricum este o compozitie ..piesa si cantareata de talie mondiala .. efectiv nu avea ce sa caute l aacest "concurs" ..

 

 

Piesa are sui videoclip original /ofocial ..deci se vinde deja ,,,are peste 1000000 de vizionari ce am gasit eu in total numai pe Youtube ...cautand sa aud si alte piese de ale ei ..

 

 

oricum live in concurs o canta mai bine decat oricare versiune de studio am auzit /'vazut ..

 

Gagica e o cantareata de rock canta extrordinar si balade ...

 

 

PS ..apropos ...zic gurile rele piesa de pe #1 este mult imprumutata !!! Respectiv singurul element de doamne ajuta .. rifful de fluieras este identic cu rifful principal al unei piese ale unei trupe ....ses gaseste pe youtube ...Adica cine joaca castiga ....( nu cine canta !)

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Un comentariu la articolul:

 

http://ro.omg.yahoo....-185824033.html

(recomand citirea sa inainte)

 

Buna ziua.

Spectacolul Eurovision Song Contest a fost foarte frumos. E o sarbatoare a muzicii intr-o lume care a vazut destula ura, razboaie si dezastre. Cei care au prea multa amaraciune in suflete ca sa se bucure de muzica, nu au decat sa se uite la altceva - e mai elegant decat sa terfeleasca munca altora. O munca destinata sa imbogateasca sufletele, reamintesc.

ESC are forma de concurs pentru a stimula calitatea - in arta nu exista "cel mai", e o chestiune de gust, nu este o competitie sportiva.

Nu mi-a placut in mod special piesa Romaniei, insa a fost un act artistic original si reusit, cu o performanta vocala de exceptie. A fost cea mai remarcata prestatie de anul acesta.

In privinta citatelor cu "il fac praf"... sunt doar "eroi locali" cu valoare putina, auto-suficienti, care se recomanda dealtfel ca atare prin ceea ce afirma - unii devin chiar abjecti. Ca si publicatiile de scandal mentionate, nu au nicio calitate sau autoritate in domeniul muzicii, pentru a avea o opinie pertinenta. Si, din ce se vede, nici calitati umane pentru a face o apreciere obiectiva, constructiva.

Viata particulara a unui om il priveste doar pe el. Titlurile ipotetice, sub forma de intrebari, sunt un vechi truc jurmalistic de atragere a atentiei cand nu exista informatii reale.

In privinta anumitor comentarii facute aici, ma intreb cum e posibil ca oameni inteligenti, educati, cu cunostinte de tehnica de calcul, avand acces la cele mai performante tehnologii mondiale, pot scrie asemenea lucruri. In fine, fiecare se recomanda prin ceea ce face.

Edited by project
Link to comment
Share on other sites

Soprana cu barba a Romaniei :))

Sper sa nu-mi sariti in cap acum, dar mie chiar imi place cum canta omul, are o voce buna. Piesa, in schimb, a fost execrabila.. Daca se prezenta cu altceva, poate avea mai multe sanse.. Eu chiar nu pot sa inteleg de ce compozitorul nu a ales o femeie sa interpreteze piesa din moment ce a fost cantata 95% cu voce de soprana.. >_<

Link to comment
Share on other sites

Habar n-am ce e eurovision ... habar n-aveam cine-i cezarica, dar acum am venit... am vazut si m-a cucerit... Propun sa fie "mascota" desertului nuclear iar ca imn sa avem aceasta superba melodie...

 

<_< travestitu dracului...

 

Mi se pare o idee buna . Dar poti scrie un post in care sa nu faci referinte jignitoare la rasa/etnie/religie/sex/orientare sexuala/preferinta bauturii/etc. :) ? Nu raspunde , a fost o intrebare retorica ( intrebare retorica inseamna asta in caz ca nu stiai ) .

Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu-mi sariti in cap acum, dar mie chiar imi place cum canta omul, are o voce buna. Piesa, in schimb, a fost execrabila.. Daca se prezenta cu altceva, poate avea mai multe sanse.. Eu chiar nu pot sa inteleg de ce compozitorul nu a ales o femeie sa interpreteze piesa din moment ce a fost cantata 95% cu voce de soprana.. >_<

Pai e clar ca are o voce cu care poate face multe lucruri, majoritatea peste medie, dar melodia cu care a concurat... rochia de noapte cu decolteu e doar cireasa de pe tort; tortul ridicolului e melodia.

Link to comment
Share on other sites

Anouk a ajuns la Eurovision foarte simplu: s-a inscris cu o melodie, iar juriul si publicul din Olanda i-au acordat cel mai mare punctaj.

Si si-a promovat si noul disc cu ocazia asta. (in nici un caz primul).

 

Adevarul e ca muzica adevarata nu este decat la Big Mamu (no offense please).

Daca sunteti mai buni compozitori luati de lucrati ceva pana la urmatoarea editie.

Noi vom privi la televizor si vom vota piesa - dar numai daca este buna.

Edited by dgeekoo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am vrut sa nu intervin aici, dar nu ma pot abtine.

 

Adica vreti sa spuneti (nu voi, fara adresa) ca aia care au dat bip sa voteze au toti pe telefoane melodia asta, fiindca lor le place si nu poate trece nici macar o zi fara s-o asculte??!! Dar ei au votat, `tu-i in gat! A fost manareala.

 

Numar pe degete melodiile romanesti intradevar bune, care au fost la Eurovizion de-a lungul timpului. Locul 13? N-am crezut ca se poate asa sus anul acesta.

 

In general, melodiile de la Eurovizion sunt niste besini pe bpm 150 ca sa incapa in 3 minute, pline de clisee. Putem foarte usor sa deosebim o melodie normala, compusa din inspiratie, de o melodie de Eurivizion.

 

Ma intreb, ce-ar fi daca ar participa Inna (ca tot sunt in limba strainii dupa ea) la Eurovizion?? Ar vota toti si-am beli pu|_a ca n-avem bani de organizat asa ceva.

 

PS: Ion, piesele bune se promoveaza singure, piesele de Eurovizion le auzi la concurs si apoi, spodaric, pe la nu-ş ce trompeta de radio timp de 6 luni - un an, dupa care s-au evaporat.

 

PPS: Staaaai, ce 6 luni - un an??? E mult! Sase luni am auzit Vara nu dorm, dupa care, somn. Noo, 1-2 luni.

Edited by George M.
Link to comment
Share on other sites

:facepalm: ce-i aici

 

nu stiu dar pe mine ma distreaza de minune...

 

Cat de ridicol poti sa fi atunci cand tu incerci sa demonstrezi direct sau indirect cat de intelectual si cult esti... apoi te alaturi in mocirla in care zac porci ca mine ... pardon eu sunt WARPIG!!!

Motorhead-Mascot.jpg

Ma rog... sunt tare curios cum ar fi daca tot rgc-ul (atat inactivi cat si activi... inclusiv admini haha...) s-ar intalni fata in fata sa zicem intr-un mare bar de 2000 de locuri... ce imagine ... dar oare diferita sau nu?

Vezi tu.... fiind intr-un mediu virtual, probabil cel cu care ai vorbit atat amar de vreme prin apasari de taste o sa fie total diferit fata de ceea ce ai experimentat via inner net...

 

P.S. ... nu ma incanta motorhead dar imi place imaginea... Iar ZKD... :fuckoff:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pai se fac intalniri anuale.

Poftim la intalnirea reala.

 

... zau... unde si cand? Daca e sa fie intr-un loc unde nu-i oras si aglomeratie am sa vin cu cea mai mare placere... chiar vorbisem acu ceva vreme poate facem vara-toamna asta ceva prin vama... chit ca a ajuns ce a ajuns da se poate face abstractie zic eu... daca nu cu vorba buna... cu paru haha...

Link to comment
Share on other sites

Totusi daca ne consideram muzicanti trebuie sa analizam la rece ..

 

Parearea mea este ca tocmai sistemului defectuos de jurizare duce la nivelul jalnic ..adica compozitorii si muzicantii / interpretii cu pretentii nu se duc sa fie mascariti de un juriu cu interese sau nu doresc sa intre in competitie in fata unui public cu alte gusturi .

Asa ca decade si nivelul ...

 

Poate cu criza se revigoreaza si acestre festivaluri concurs deoarece muzicantii buni nu au alternative ..

 

Atitudinea ..Nu ma uit la asa ceva nu este OK ptr muzicanti ...cel mai indicat este sa inveti din greselile altora sau sa observi si ce se intampla in lume in jurul "stream"-ului tau preferat ...

Nu te poti rupe de realitate si ai numai de invatat din tot ce este muzica ...show,,,text...scenariu ..decor ..miscare scenica ...

totodata cerintele sau limitele spectatorilor ..si in aceasta directie ...

 

Eu ma uit si la festivalul din Mamaia .si la Sibiu si Brasov Cerbul de Aur .. si la Waken ...NME Awards .. xyz got talent ...si la sute de videouri cateodata pe teme altadata la nimereala ..din toate se poate "fura" cate ceva.

Link to comment
Share on other sites

cred ca putem cadea de acord ca muzica europeana este diferita de cea americana, si mult mai calitativa.

 

La fel cred si eu, plus de asta, cred ca europenii sunt mai buni ca americanii si din alte puncte de vedere: stil, gust, rafinament, (dizain :death:) etc.

 

 

parerea mea este ca dpdv muzical ce am auzit acolo este peste ce auzim la radio zi de zi.

 

Este parerea ta si ti-o respect, iar foarte, foarte putine melodii se incadreaza in ceea ce spui tu si, in general, nu sunt de acord cu aceasta parere.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.