www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rocktron Metal Planet


Recommended Posts

- Nume echipament - Rocktron Metal Planet

 

- Pret - undeva in jur de 200 ron, nu mai tin minte ca o am de mult

 

- De la cine / De unde a fost cumparat - de pe forum, second hand

 

- Caracteristici - e un efect ceva mai mare decat cele uzuale gen Boss, Digitech etc. in cutie metalica, cu un design specific celor de la Rocktron. Faptul ca este mai mare (cel putin mie) lasa o impresie de seriozitate, ceva de genul: "cu mine nu e de gluma". Culoarea e negru metalizat se potriveste foarte bine cu ce scrie pe ea Metal Planet, si bineinteles are si desenat foarte ingenios chiar langa switch o planeta cu 2 luni (cred ca sunt luni) ce orbiteaza in jurul ei.

Butoane de reglaj are 6, dintre care 2 sunt chickenheads si celelalte doua sunt "knob within knob" (adica buton in buton). Se poate controla volumul, nivelul de distorsie, bass, inalte, medii si frecventa de raspuns a mediilor. Cam aceleasi controluri ca pe un Boss MT-2.

 

- Cum suna / Cum se comporta - De sunat pot spune ca suna foarte bine si e destul de versatila, adica se poate folosi si pe blues spre exemplu, cu distorsia redusa si egalizatorul setat corespunzator. La capitolul metal de asemenea se poate acoperi cam orice cu pedala asta. Insa in afara de metal, blues si poate hard rock, nu prea recomand pedala aceasta... la urma urmei chiar si numele ei spune Metal Planet, e deja o fapta mare ca se mai poate canta si blues cu ea...

 

- Parti bune / Parti rele - E o pedala foarte ok, agresiva, cu o varietate foarte mare de tonuri ce se pot obtine usor si destul de versatila pentru un efect de Metal

Parti rele: in afara de metal si blues/rock nu prea se poate folosi, uneori switch-ul nu face contact bine si trebuie apasat de 2 ori (dar acest lucru poate e valabil doar la pedala mea, pentru ca nu am luat-o noua). Fiind o pedala de metal, nivelul volumului trebuie setat destul de jos, deoarece o data cu distorsia pedala tinde sa creasca si outputul, astfel incat diferenta intre clean si drive este foarte mare. In mod normal pedala cu volumul la ora 12' ar trebui sa nu altereze volumul, dar undeva pe la 10' ea pastreaza volumul de input.

 

- Impresie generala - Este o pedala foarte ok, nu as spune neaparat Entry-level, dar nici profi. E undeva in clasa de mijloc, face tot ce isi propune sa faca, dar nu consider ca ar excela in domeniu, mai ales ca are concurenta foarte mare: EHX Metal Muff, Boss MT-2, MXR Fullbore metal etc. Nota mea ar fi 8,5

 

link producator:

http://www.rocktron....anetdistortion/

 

video review:

Edited by spike2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.