www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Maximum de doze pe chiatra


Guest
 Share

Recommended Posts

Poti sa pui mai mult de 3 doze pe chitara. De exemplu inafara de cele 3 sa mai pui si una care sa sune intr-un fel alta in alt fel. etc etc. sunt sute de mii de tipuri de doze fiecare cu sunetul ei specific. Io le vreau pe toate :):)

Link to comment
Share on other sites

1) N-ai unde sa le pui

2) N-ai ce face cu atatea doze intr-un cantec

3) D-aia s-a inventat doza midi

4) D-aia s-au inventat humbuckerele splitabile

5) Gibson Black Beauty : http://www.musik-schmidt.de/osc-schmidt/ca...ck-Beauty_1.jpg

 

Solutia e simpla: mai multe tonuri -> mai multe chitare sau variax http://www.line6.com/variax/

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

Deap de 3 humbuckeruri stiam si eu la Gibson da' mai mult hai sa fim seriosi.Cum a zis si Cosu exista Line 6 variax si gata. :) .PACE!

Link to comment
Share on other sites

doua doze sunt destule ptr orice chitara , doza midle de obicei se leaga in antifaza cu celalalte ptr alt ton

 

cu HSH ai mai multe posibilitati .

 

La Gibson ai posibilitatea de a regla separat cu cate un volum nivelul dozelor .

 

In concert fara multe efecte este utila treaba , ca sa poti svhimba timbrul intr-o piesa.

 

Altfel trebuie sa ai vre-o 100 chitare cum au chitaristi profi .(le folosesc in studio)

 

nu se realizeaza toate tonurile ce le auzi cu o singura chitara .

 

colegi au respuns corect ..pe aceiasi chitara ar trebui sa schimbi dozele in aceiasi pozitie , la bridge si neck , numai acolo este sunetul specific ,in noduri de armonice .

 

Din aceasta cauza nu toti canta pe chitare cu 24 freturi , caci nu mai poti sa montezi doza neck in pozitia corecta , doza in pozitia midlle nu prea are "culoare" este numai ptr a lega in antifaza cu celalalte doua .

 

incercati sa inregistrati cate un ton reusit realizat cu chitarele voastre si puneti sample in topicul "TONUL" ca sa-l gaseasca toata lumea , si o mica descriere a setarilor .Asa s-ar putea prezenta cate o combinatie reusita de doze , efecte, statii.

 

S-au discutat de multe ori aceste probleme dar sunt rasfirate pe diferite topicuri , eu nu mai stiu unde am mai explicat pe larg din observatiile mele .

 

PS .cand eram de varsta voastra am vrut sa facem cu prieteni ( Hariga si alti..) doza pusa pe un fel de sina care sa poata culisa sub corzi si asa sa gasim punctul optim ptr un sunet bun in diferite game , hehe

 

http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&...st&id=15017

 

 

reghin cu doua doze mp3

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.