www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ghs Boomers Vs Ghs Sub Zero Boomers Vs Rotosound


aliniasi
 Share

Recommended Posts

Poți crede ce vrei, realitatea e că forței generate de tensiunea corzilor i se opune una de aceeași mărime și de aceeași direcție, dar de sens contrar. E posibil ca punctul de ancorare al arcurilor tremolo-ului să cedeze înaintea neck-ului, dar asta nu înseamnă că "scade tensiunea asupra grifului".

Link to comment
Share on other sites

Poți crede ce vrei, realitatea e că forței generate de tensiunea corzilor i se opune una de aceeași mărime și de aceeași direcție, dar de sens contrar. E posibil ca punctul de ancorare al arcurilor tremolo-ului să cedeze înaintea neck-ului, dar asta nu înseamnă că "scade tensiunea asupra grifului".

 

Eu ma refer la faptul ca acele arcuri sunt mai flexibile decat ar fi lemnul. De aceea se si dezacordeaza ceva mai usor acest model. Poate ca nu ne intelegem aici. Eu incerc sa sustin ca la Les Paul ambele puncte de ancorare ale corzilor sunt fixe, pe cand la Stratocaster doar unul singur este.

Link to comment
Share on other sites

Eu ma refer la faptul ca acele arcuri sunt mai flexibile decat ar fi lemnul. De aceea se si dezacordeaza ceva mai usor acest model. Poate ca nu ne intelegem aici. Eu incerc sa sustin ca la Les Paul ambele puncte de ancorare ale corzilor sunt fixe, pe cand la Stratocaster doar unul singur este.

Corect. Dar n-are nici o legătură cu tensiunea asupra grifului.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Silviu , 57 are dreptate dar eu cred ca stiu la ce te referi . Eu nu folosesc tremolo dar am un floating bridge la strat fiindca sunt maniac la bend-uri si cand fac un bend vezi cum se ridica un pic bridge-ul , absoarbe socul si nu rup corzile cum le rupeam la un bridge fix . Poate la asta te referi .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In primul rand ,observ o mare irascibilitate din partea unor persoane. Daca sunteti asa destepti spuneti si altora nu va mai dati asa rotunzi.

Referitor la intrebarea lui ZKD,daca cumva te referi la partea cu incomparabil cu Elixir ,eu ma refeream la modele Rotosound ROTO si nu la Nexus. Iar daca vrei sa sti dece sunt incomparabile ,foarte simplu "Elixir Strings are noted[according to whom?] for their patented fluoropolymer coating. The coating extends the strings' life and tone by reducing the accumulation of debris and blocking corrosion from elements like skin oil[citation needed]; however, they are noticeably more expensive than other leading brands[citation needed]." (copy/past wikipedya)

 

http://www.elixirstrings.com/whycoatedstrings/index.html

 

Deasta sunt incomparabile,asa cum si la bass sunt cam cele mai bune corzi ,cred ca si la chitara sunt la fel ....doar ca observ ca aici cei de la Rotosound sau gandit la un invelis pentru corzi(la bass din cate stiu eu ,Elixir sunt singurile care au acest invelis protector)

Link to comment
Share on other sites

Silviu , 57 are dreptate dar eu cred ca stiu la ce te referi . Eu nu folosesc tremolo dar am un floating bridge la strat fiindca sunt maniac la bend-uri si cand fac un bend vezi cum se ridica un pic bridge-ul , absoarbe socul si nu rup corzile cum le rupeam la un bridge fix . Poate la asta te referi .

 

Exact. Nu spun ca el nu are dreptate, ci doar ca asa vad eu problema. Insa imi pare bine ca totusi a inteles cineva ce vreau sa spun...oare asa de greu ma exprim?!

Link to comment
Share on other sites

Dudes, Elixir suck big time. Cand mi-am luat Les Paul-ul, am zis ha, am si eu o chitara mai buna, iau si niste corzi mai bune...well it was bullshit. Cred ca nu au tinut nici o luna, si mi s-au parut atat de sintetice, scarbos de sintetice. Si ca tot nu am apucat sa explic diferenta de pret dintre Elixir si your average string set: Ultima si prima oara cand am cumparat Elixir costau in jur de 50 de lei. Un set normal costa la jumate. Nu stiu cum sa va spun, insa parerea mea e ca platiti 25 de lei pentru lenea domniilor voastre. Am corzi pe ambele chitare electrice din luna ianuarie a anului curent. Prin simplul fapt ca am folosit o carpa pentru a le mai sterge din cand in cand in timp ce cantam m-a facut sa economisesc 25 de lei, pe care oricum nu ii dadeam. Ideea este ca si un set de corzi normale poate fi pastrat "alunecos" si "lucios" pentru o perioada lunga de timp prin simpla stergere a acestuia, dau exemplu dupa ce canti vreo 15-20 de minute, cu o carpa uscata. Nu folosesc nici un fel de solutie gen Dunlop sau treaba aia de la GHS, Fret nu stiu cum. Le-am folosit in trecut, insa acum constat ca sunt inutile....

 

Asa ca lasa-l dracu de Elixir, ca oricum e criza. Pune mana si tine-ti o carpa aproape si mai arate-le si corzilor o fata sau alta a carpei. Daca nu la intervalul specificat mai sus, macar dupa ce ai terminat de cantat. Este pacat ca nu reusesc sa imortalizez cu telefonul starea actuala a corzilor mele care au mai bine de 4 luni decand sunt cantate...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dude ,asta e o chestie pe care cam nimeni nu o baga in seama . Sa sti ca si eu fac la fel ,dai o carpa de vreo 2-3 ori bine pe corzi dupa ce ai cantat si va fi o mare diferenta.

 

Chestia e ca ,am un amic care are corzile de 1 an si jumatate ,elixir. Suna-u super ,pana cand a reusit sa rupa o coarda (1an si juma,cantat zilnic2-3h cel putin,cred ca e ceva pentru un set de corzi pt chitara)

 

Si faza cu sintetice,ai dreptate . Pentru uni pot parea foarte naspa,alunecoase,uleioase. Eu personal prefer sa le simt mai rigide ,mai tari ,sa zboare un strat de piele de pe deget :)))),adica dupa ce sau inmuiat ...parca nu mai au farmec(pentru mine)

Link to comment
Share on other sites

voi nu intelegeti ca va luati corzile in functie de chitara, ce pana mea. Nu mai aruncati astfel de tampenii ca brandul cutare suna prost, ca asa prostiti oamenii.

 

Combinatia chitara ta + corzile alea suna prost, pe chitara altuia poate o sa fie perfecta.

 

ia si testeaza mai multe branduri, mai multe modele de la fiecare brand si dupa ramai cu care crezi ca iti suna cel mai bine. Nu exista asa ceva ca best strings, exista cel mai bun pentru chitara si gustul tau, ca de aia scot producatorii o gramada de modele de corzi.

 

 

Daca ai o lopata, poti sa pui si corzi de aur, tot ca o lopata o sa sune. Threadul asta e ca si cum ai intreba oamenii, "Oare ce o sa-mi placa mai mult, maneaua sau taraful?"

Edited by Cryptopsy
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Da ,stiu dude. Doar ca exista o mica chestie la mijloc, eu am intrebat "pro si contra",de aici sa ajuns la Newton :))). Pe mine ma intereseaza un set care sa reziste mai mult timp,nu sunt chitarist si nu as vrea sa am o cheltuiala "lunara" in plus ,vreau doar sa am o chitara care sa sune cat de cat ok si sa pot canta ceva la ea cand imi vine vreo ideie pentru o compozitie. Stiu ,ai dreptate ....trebuie testate toate ca sa gasesti ce iti place

Link to comment
Share on other sites

Ai cumva impediment de gandire/retinere? Tocmai ti-am explicat ca nu exista asa ceva ca pro/contra cand e vorba de corzi de marca. Topicul asta nu are de ce sa continuie, raspunsul il ai. Mai departe e plictiseala si alte intrebari deja au fost discutate sau le cauti pe google.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Dude tu nu intelegi? Eu vreau sa vad parerile fiecaruia legate de CORZI,ce te agiti asa ? Daca ti se pare topic-u inutil,fa alt ceva...multumesc pentru timpu acordat si pentru raspuns ,nu am nevoie de alte critici . Probabil ma exprim prea greu si nu intelegi ca eu vreau doar sa aflu detali de la fiecare.

 

Drept exemplu,unu rupe coarda mai rpd altu nu

 

Ce e asa greu sa intelegi,ce e cu dusmania asta pe tine ? M-am legat de tine ,nu ai rabdare sa explici ...atunci nu interveni. Poate asa sunt unii ,mai prosti si nu inteleg asa rpd.

Edited by aliniasi
Link to comment
Share on other sites

hai sa o luam altfel, eu iti zic ca rotosound imi plac la nebunie, sunt cele mai grozave corzi de pe lume. Tu, deoarece doresti sa perpetuezi preconceptiile si ignoranta altor chitaristi, iti cumperi fix acelasi model care il folosesc, si poate o sa-ti sune ca niste sarme reghin deoarece e putin probabil ca amandoi sa avem acelasi model de chitara, fabricate din aceleasi scanduri. Dupa iti iei sa zicem GHS boomers si o sa ti se para ca chitara ta a prins alt glas, unul potrivit tie.

 

Acum, mai vine un gargaun si pune o intrebare "Ghs Boomers Vs Ghs Sub Zero Boomers Vs Rotosound - ce-i mai bun", iar vii cu remarca ca rotosound e un ***** si ghs boomers ii hendrix. Acum, gargaunul asta isi ia ghs boomers, si poate o sa-i sune ca un fund, cand defapt poate ii s-ar fi potrivit rotosound. Si ciclul continua, intelegi unde bat?

 

Orice parere legata de corzi este irelevanta atat timp cat nu detii fix chitara celui care face astfel de afirmatii. Efectiv nu ai nimic de castigat cu intrebarea asta, ci doar perpetuezi preconceptii.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Toti ne dam destepti,de parca ne-am nascut invatati :facepalm:

 

Detail la corzi poti da ,cum au fost mai sus. Sunt mai tari de la firma X,sunt mai tensionate de la firma Y ,ruginesc mai greu de la firma Q ,sunt mai moi de la firma W. Nu poti spune ca un setu X suna a Banjo si setu Y suna a Vioara

 

asta nu ai inteles tu

Link to comment
Share on other sites

Intrebi ca sa afli din experienta altora,poate eu caut un set mai tensionat ,si ma duc eu ,cum ai spus tu mai sus ,ca un gargaun si imi iau niste corzi de la o firma care le fac mai moi. Dar apoi aflu de la x,y,z ca firma X1 fac corzile mai tensionate,mai dure.Apoi ,fiecare face ce vrea,eu foarte bine pot sa ascult de tine sau pot sa zic ca mi-ai tras teapa.Daca nu ai avut dreptate,tura viitoare voi incerca ,altceva sau cand voi considera eu ca vreau altceva

Edited by aliniasi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.