www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Despre Schimbatul Corzilor !


Pleasca
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Zilele trecute mi-am pus un set nou de corzi Dunlop Heavy Core 11 - 50 pe Les Paul. Dupa ce am cantat ceva timp pe distors eram foarte multumit de corzile subiri (sunet plin si consistent) insa E-ul gros scoate un sunet cu impact prea puternic care parca acopera celelalte corzi. M-am gandit sa schimb aceasta coarda cu un .46 de la un set de Ernie Ball Regular Slinky.

 

Ce pareri aveti, ar trebuii sa fac asta sau sa mai incerc si altceva inainte ?

Link to comment
Share on other sites

Ambele doze ? Si cum anume sa o reglez, sa o indepartez de corzi sau sa o apropii ?

 

O indepartezi pe partea de ,,bass'', cum vezi aici doza single din middle

 

de asemenea, daca ai poli ajustabili, coboara-i si pe ei in doza putin daca nu ajustezi prea jos partea aia a dozei per total; sau invers, urca-i ca in poza de mai sus(la humbucker), astfel, o sa coboare acel sunet overpowering, dar va creste high endul corzilor mai groase, va deveni si mai clar pe partea aia tot

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Zilele trecute mi-am pus un set nou de corzi Dunlop Heavy Core 11 - 50 pe Les Paul. Dupa ce am cantat ceva timp pe distors eram foarte multumit de corzile subiri (sunet plin si consistent) insa E-ul gros scoate un sunet cu impact prea puternic care parca acopera celelalte corzi. M-am gandit sa schimb aceasta coarda cu un .46 de la un set de Ernie Ball Regular Slinky.

 

Ce pareri aveti, ar trebuii sa fac asta sau sa mai incerc si altceva inainte ?

 

Salut, cel mai bine este sa reglezi din cele doua suruburi distanta dintre corzile si doza,deci sa maresti putin distanta.

Nu este recomandat faptul ca o parte este mai aprope de corzi iar celalalt mai jos (inclinat).

 

Dana nu esti in B sau C atunci poti folosi un set de 10 .

Link to comment
Share on other sites

Si eu am folosit o perioda set de .11 dar dupa ce am incercat set de .10 cu tunning de D sau D# sau standard, am observat ca , pe langa ca sunt mai confortabili ,mentin acel timbru special care au corzile mai groase.

Deci recomand set de .10 si sa reglezi dupa aceea pozitia dozelor.

Link to comment
Share on other sites

Deci am indepartat dozele de corzi (mai mult pe cea de bridge) si intradevar s-a diminuat acel "boom" din E-ul gros dar tot consider ca nu este indeajuns si ca totusi coarda este prea groasa. Intampin vreo problema daca schimb coarda cu una de .46 de la un set de Ernie Ball ?

 

Nu nu este nici o problema, ca este mai gros totusi ca coarda urmatoare A 36 la setul de Dunlop Heavy Core 11 - 50.

Incearca linistit si la urmatoarea schimbare de corzii pune un set de 10 46 . Iti recomand d'addario .

Edited by karcsika
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.