www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ati Semnat Pentru Unirea Cu Basarabia?


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

Omul de rand nu are influenta ... el poate fi folosit ca si influenta. Atunci cand este multi.

 

Ideea de unire e mai penibila decat lupta cu morile de vant.

In conditii de pace, Basarabia nu va ajunge nevah evah inapoi la noi... iar vek compara mere cu pere...

 

Parerea mea e ca lumea se prosteste din ce in ce mai mult... intentionat sau nu... in fine. Petitie?... pe bune... cat de "inocent" sa fi ca sa atribui atata putere si importanta unei petitii?... petitii online?... Cred ca rahatu asta de crimial KGBist in pasti pe masa sa-l prinda canceru de testicule de Putin cand o sa vada 20 de milioane de voturi "pentru" la aceasta petitie o sa moare de frica... Ala trage o basina azi si maine brusc europa de est ramane fara principala sursa de gaz... Dar na...

 

Mai bine sa facem petitii poate mai ieftinesc dracu astia gazele...

 

... oricum cand am vazut topicu asta primu gand a fost sa ma duc in padure sa-mi fac aprovizu cu materie prima pentru caldura ca de... daca se supara rusia pe noi...

 

Cat despre moldova si situatia in care se afla... hehe... e grele treburile dar si asa, daca e sa se schimbe ceva la nivel de societate, trebuie sa strigi, sa alergi, sa muncesti si sa lupti din greu ca sa ajuti cu ceva... nu sa dai un like pe facebook... generatie de crestini lesinati...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca ati aflat in ce an suntem. Va spun eu, suntem in 2013, anul in care cei care cred ca teritoriul "stapanit" conteaza pentru bunastarea economica, se inseala amarnic. De asemenea, daca mai are cineva impresia ca se poate modifica o granita a unei tari in zilele noastre prin niste semnaturi sau petitii, este total rupt de realitate.

La fel cu regionalismul secuilor, alta prostie.

Modelul american de a conduce cu pusca nu mai are randamentul scontat, pierd bani foarte multi. In timp ce razboiul dus de China si Germania, cel al imprumuturilor acordate celor in nevoie, asta este viitorul. Este mult mai eficient economic sa ai un "portofoliu" de tari care iti datoreaza bani, multi bani, si apoi sa impui diverse conditii.

Uitati-va la Cipru, care era problema acolo ? Banii negri care nu erau controlati de UE, si atunci ce au facut: au stricat morisca. Vrei imprumut, uite conditiile, si le-au acceptat cu consecintele pe care le stiti.

 

Deci, sfatul meu: deschideti ochii si lasati prostiile cu teritoriu pe seama celor care au paie in cap, nu creier.

Edited by Airhead
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Suntem in 2013. Daca vrei neaparat te sui pe bicicleta [sau daca esti nebun, poti si pe jos] si poti vedea toata europa din Grecia pana in Franta, "doar cu buletinul".

 

Sper ca intelegeti ce vreau sa spun, pentru ca sunt mizantrop si nu vreau sa explic.

 

[btw la fel se intampla si in America de Nord - SUA/CAN].

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca ati aflat in ce an suntem. Va spun eu, suntem in 2013, anul in care cei care cred ca teritoriul "stapanit" conteaza pentru bunastarea economica, se inseala amarnic.

 

Nu se inseala nimeni!

Daca teritoriul stapanit detine resurse minerale si fosile (Au, Cu, Fe, petrol etc.), ei bine, acest fapt influenteaza enorm de mult bunastarea economica a ocupantului teritoriului.

A, ca Moldova nu exceleaza in astfel de resurse, e altceva.

Link to comment
Share on other sites

io zic ca sa nu ne agitam inutil. chestia cu petitiile online functioneaza numai in basme.

uite, ca proba a verosimilului: hai sa facem o petitie online despre cum ca nu mai vrem controlori in RATB. ia, sa vedem, ii scoate? si zic eu ca e o problema mai simplu de rezolvat decat asta cu unirea.

in plus, basarabenii stau relaxati fara noi, nu vad de ce s-ar inghesui sa se uneasca...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Omul de rand nu are influenta ... el poate fi folosit ca si influenta. Atunci cand este multi.

Poate fi folosit precum zici numai in momentul care interesele sociale ale indivizilor numai sunt comune .. sunt dezbinati , exact cum este societatea noastra acum .

De fapt asta este si diferenta dintre societatatea noastra si cea germana, spre exemplu, unde valorile nationale si culturale sunt cultivate incepand de la cele mai mici varste .

Nationalismul firesc, moderat , nu trebuie identificat ca o forma de manifestare extrema , asa cum a fost indus el in ultmii 23 de ani . Nationalismul firesc exista in toate tarile din lumea asta si are caracter de identificare nationala .

Petitia asta nu are rolul de a schimba ceva. Scopul acestei petii este doar acela de a sublinia ca Basarabia inca nu este uitata de catre romani .In urma cu cativa ani am fost in zona aia cu ceva treaba si am constatat ca basarabenii , in marea lor majoritatea , se pee_a pe noi de la mare distanta pt ca au fost rusofonizati. Sperantele lor vin dinspre mama Rusie .

So,rezumand, romanii vor sa insufle aceasta stare , de unitate cu Basarabia, ceea ce nu este deloc rau in opinia mea .

Link to comment
Share on other sites

Ungurii au facute mii de petitii de acest gen . Ei au o politica care are coeziune clara in randul tuturor partidelor politice in privinta acestui subiect . Se poate spune ca este o politica de stat dar tacita . Numai ca si ei ,ca si in cazul nostru , ca si natiune nu au puterea necesara pt infaptuirea unor asemenea lucruri . Dar in schimb sunt vigilenti . Incurajeaza minoritatea maghiara sa-si pastreze identitatea nationala , isi cultiva valorile nationale si isi pastreaza speranta ca la un moment dat , ceea ce doresc ei se poate intampla. Desi imperiul austro-ungar a ramas definitiv in istorie fara nici o perspectiva de a mai reapare vreodata .

Ceea ce fac ungurii , nu este de condamnat . Ar trebui luat chiar ca un bun exemplu . Dar noi avem o mentalitate pacatoasa,...in fine,alte povesti .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Sunt curios ce ar zice Romania daca ar face nationalistii din Ungaria o petitie sa se uneasca Ungaria cu Transilvania.

 

... probabil ca ar intra hackerii nostri in actiune si le-ar f... toate serverele lor din tara... hehe... Romania e o "mare putere" in domeniul informaticii.

 

transilvania si moldova nu prea au multe in comun la capitolul asta... sau poate "boierii" din basarabia aveau sclavi rusi care lucrau pe plantatie...

 

Bre in moldova au fost romani tot timpul... aceasi limba inainte de primele uniri...

Transilvania a fost subjugata imperiului habsburgic... acolo erau romani... care au devenit sclavii afurisitilor de maghiari... daca moldova ar fi impartit aceeasi soarta, iar daca erau rusi acolo... nu mai era republica moldova... si constanta era plina de lipoveni in loc de machidoni haha

Mai degraba or sa faca ungurii petitii pentru yugoslavia decat transilvania haha... oricum Romania le arata :fuckoff: si are tot dreptul sa faca astfel!

Link to comment
Share on other sites

daca ati avea rude sau bunici basarabeni care au fost deportati nu ati mai gandi atat de nonsalant... de fapt ce se intampla pe forumurile astea este exact oglinda societatii in care ne-a adus experimentul comunist. iar a fi nationalist prin prisma dominatiei economic corporatiste nu e deloc rau, dimpotriva. am deschis topicul doar din curiozitatea de a vedea cati dintre voi au semnat nu ca sa fac posibila transformarea intre cal si magar sau invers. fiecare face ce vrea. ca doar omul e un animal.

Link to comment
Share on other sites

4b5.jpg

O natiune pt a avea un scop lucrativ comun, trebuie sa-si cultive si sa-si promoveze valorile si nu sa le prolifereze . Asta este diferenta intr-o a manifestare moderata si una extrema .

In societatea noastra actuala , a te manifesta in spiritul valorilor nationale esti etichetat ca nationalist. Acest termen fiind confundat cu nationalismul extremist care este cu totul altceva.

Toate natiunile mari au reusit in expansiunea lor , fara a face vreun compromis din acest punct de vedere pt ca au fost uniti in jurul ideilor si a scopurilor care si le-au propus. Germania chiar isi exporta mentalitatea nationalista prin "Sunt cetatean european si am drepturi " . Asta aduce o mare liniste Germaniei care respecta identitatea minoritatilor dar nu accepta alte pretentii si genereaza o mare agitatie in randul natiunilor mai mici , care acum se vad liberi in "curtea scolii" si fiecare se grabeste sa ocupe cate o bucata de teren pt a juca fotbal . Germania se uita de la balconul cancelariei si supervizeaza jocul .

Acum intrebarea este cine se manifesta intr-un nationalism mai acut(sa nu-i zic extrem) : cel care face o petitie pt ca azi-noapte a avut un vis ancestral in care si-a adus aminte de toate neamurile de la Adam si Eva incoace sau ...neamtul ?

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Eu vreau sa imi ajut tara pe feisbuc! O sa dau doua laicuri si dorm linistit dupa aia.

Sper ca surorile mele de peste Prut or sa aprecieze gestul meu si cateva or sa imi cedeze.

Ai dat like sau share? Arati telefonu' cu feisbucu deschis si ai reducere la tigari contrafacute in piata si la o ue de camin. La ue depinde de ce parte a maciucii te asezi si cat de vehement iti ceri dreptul. Decizi dupa aia daca mai dai laic sau sher. Oricum, trecand de podul de flori nici nu mai conteaza. Acolo suntem frati cu totii.

Cand am avut insula serpilor era deja vanduta parca, nu?

 

Link to comment
Share on other sites

Daca te referi la numarul de computeristi care infunda puscariile intr-adevar e o mare putere.

Corect . Asta este o iluzie propagata prin intermediul media care mai vrea si ea doi lei si cinsprezece bani din publicitate .

Tara este plina de "informaticieni" care in anumite conjuncturi au reusit sa intre in contact prin IRC "undergroud" cu cateva capete chiar luminate si care sunt folositi in a testa diferite metode de hacking gandite de baietii astia , "mai luminati" . Cei care-i vedeti la televiazor sunt "utilizatori" . Ei folosesc anumite tools-uri pt a intra in serverele care au suficiente carente in administrare .

 

Adică întâmplarea de a fi născuți în același teritoriu definit de granițe arbitrare?

Lumea se schimba iar natiunile trebuie sa se adapteze . Valorile care ajuta in mentinerea identificarii nationale numai sunt ingradite prin linii conventionale . Mai ales in cazul natiunilor mici care sunt la dispozitia "rechinilor grei" . Asta s-a vrut peste "capul nostru" si nu avem alte optiuni .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Motiv pentru care aproape un mileniu nu avem istorie, dar ne place sa credem ca am avea.

Mai ales ca istoria romanilor incepe cu 1918. Romania este natiune tanara. Dar cele 3 mari provincii au fiecare istoria lor care nu poate fi neglijata. Daca aceste lucruri le considerati promovate prin protocronism, atunci ...ok.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.