www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Top Solid Sau Nu ... ?


 Share

Recommended Posts

Salutare ! imi puteti spune daca aceasta chitara http://www.mcmusic.ro/chitare/electro-acustice/takamine-eg440sc-chitara-electro-acustica-acordor-incorporat-eg440sc.html are sau nu top solid ? Pentru ca multi spun ca are si tot la fel de multi spun ca nu are :)) Oricum eu tind sa cred ca nu are mai ales la banii astia. Dar totusi vreau sa ma lamureasca cineva in legatura cu chitara asta ....

Link to comment
Share on other sites

Daca n-ar avea topul solid, cum ar putea fi altfel? Din placaj? Placaj din rasinoase (molid)? Nu, nu, placajul nu se face din rasinoase, cel putin, nu la grosimea asta, 2-3-4 mm.

Pe sait scrie clar <<este prevazuta cu un top solid din molid>>. Dar ca sa te convingi, tai chitara in doua, privesti in sectiune, vezi cate straturi ai si daca este mai mult de unu ii dai in judecata pentru inselaciune! lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Dar ca sa te convingi, tai chitara in doua, privesti in sectiune, vezi cate straturi ai si daca este mai mult de unu ii dai in judecata pentru inselaciune! lol.gif

 

Fiind vorba de o chitara acustica e si mai simplu: te uiti la rozeta, daca lemnul se vede pe margine ca e din 3 straturi sau vopsit cu negru inseamna ca e placaj. Daca se vede fibra lemnului atunci e solid.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am pus mana pe niste laminated de-mi vibrau maselele in gura,daca vrei o chitara pe gustul tau,fuga in magazin si probeaza cat mai multe si incearca sa nu te uiti la firma sau daca e laminated sau solid,incearca sa le asculti sa le simti,doar asa o sa gasesti ce cauti si inca un factor important sunt corzile,sa nu uiti asta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.