www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

"TONUL "


karpi
 Share

Recommended Posts

Conținutul de armonice poate fi controlat prin mai multe mijloace expresive:

  • forța cu care antrenezi coarda (rezultă semnal mai puternic, deci saturație mai puternică)
  • locul în care antrenezi coarda (spre bridge => mai multe armonice, spre tasta 12 => fundamentala mai proeminentă)
  • doza sau combinația de doze selectată
  • unghiul penei la contactul cu coarda și eventual contactul cu degetele

Deci poate suna "mai înalt" din diverse motive.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

salutare cu respect ! spun din capul locului ca nu sunt profesionist , ci unul mediu si cant la chitara ca un hobby . imi place foarte mult cum suna TONUL acestei chitare

http://www.youtube.com/watch?v=nTPWFFxTdpQ&feature=related

, am auzit tonul respectiv asemanator si in solo nicu covaci de la baba novac de ex . Am incercat , nu sa reproduc, pt ca banuiesc ca este mai greu, dar macar sa ma apropii de acest sunet, am incercat , cum spune tipul din clipul youtube ca a obtinut sunetul cu pedala D&S si de delay, dar nu am reusit, parca mai e ceva, un mic wah...sau ceva asemanator ! ma poata ajuta cineva cu un sfat ? multumesc !

"harmonics" din ciupire scoti zeci de sounduri ...daca lovesti cu pana moale sau prinsa mai rigid deja ai dou feluri de sunet ,daca ataci coarda de pe deget pe pana , de pe unghie pe pana apar armonicele ..in functie de cum ciupoesti se schimba soundul ,daca mai si schimbi pozitia unde ciupesti pe lungimea corzilor se schimba timbrul ca si in cazul unui flanger etc etc ,,,

 

exercitii ...

 

asculta "diret sound :" se aude cum ciupesc "pitzigait "

 

 

direct input sound.mp3 887.35K

 

apoi asculta celelalt track cu diferite distorsuri se aude similar prca ar fi "wah" ...

music.gif in BT drrn and bass .mp3 7.4MB

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

"harmonics" din ciupire scoti zeci de sounduri ...daca lovesti cu pana moale sau prinsa mai rigid deja ai dou feluri de sunet ,daca ataci coarda de pe deget pe pana , de pe unghie pe pana apar armonicele ..in functie de cum ciupoesti se schimba soundul ,daca mai si schimbi pozitia unde ciupesti pe lungimea corzilor se schimba timbrul ca si in cazul unui flanger etc etc ,,,

 

exercitii ...

 

asculta "diret sound :" se aude cum ciupesc "pitzigait "

 

 

direct input sound.mp3 887.35K

 

apoi asculta celelalt track cu diferite distorsuri se aude similar prca ar fi "wah" ...

music.gif in BT drrn and bass .mp3 7.4MB

 

 

va multumesc mult tuturor, mi-ati fost de un real ajutor, m-am dumirit !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

La minutul 51:33

 

ia vedeti ce spune chitaristul ,,pe langa alte discutii

Adrian Belew: History & Future of Guitar Noise- Pt 2/3

 

Canta mai mult si foloseste efectele in celelalte parti ale documentarului :

Adrian Belew performs untitled song (guitar solo) - Pt 3/Adrian Belew performs untitled song (guitar solo) - Pt 3/

 

Adrian Belew performs Drive (guitar solo) - Pt 1/3

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Hehe:

 

Warmth Subjective term used to describe sound where the bass and low mid frequencies have depth and where the high frequencies are smooth sounding rather than being aggressive or fatiguing. Warm sounding tube equipment may also exhibit some of the aspects of compression.

Din păcate nu ne spune ce înseamnă "deep" și "smooth". :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Not perfect, but enjoy :D

 

surf.ogg

 

 

(Steinberger SH6 bridge (splitat single) + amp full tube facut de Overdrive canalu 1 clean + behringer proc de rack cu delay si reverb reglate la repezeala + inca un reverb pe arc + sm 57 + cabinet marlboro soundworks dif eminence 15'')

 

Pune si tu mp3 ogg...nu am cu se sa ascult ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

http://www.youtube.com/watch?v=SrdIdKHkxQA





,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
..............................




Rock .. Heavy...Hard ,,,Rock Ballad ,,,Blues ...Smooth Jazz ....Funk Jazz etc

BACKING TRACKS !!! Su tutoriale cu modurile etc etc ...
Sunt mai multe ,,!!!! pe pagina si ai si linkuri ,,, Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Foobar > Winamp

 

dar ma rog, poftim mp3

 

surf.mp3

 

Minunat ...

 

..ptr cine nu cunoaste , Apache ...este titlul piesei.originalul ( ptr o comparatie ) se poate asculta /vedea pe iutub

 

IUTUBE ---->THE SHADOWS - Apache

 

Lucrez la o versiune a piesei mele " Hot Rod " lucrata cu R8

 

Chitare ...Keiper ( chinatown ) , Bass Reghin ....tobe din R8

 

 

Inregistrare si Procesare la Record ,la Mix cat si master in Zoom R8

 

 

Hot Rod - test 012.mp3

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Interesant Kemperul ăsta... Nu e nou, dar nici nu-mi dau seama câtă viaţă mai are... Spun asta în sensul că, mie cel puţin, mi se pare că au un timp destul de scurt să-şi valorifice jucăria...

Să nu fiu greşit înţeles, aceeaşi şmenozeală a cuprins şi Guitar Rig forumul şi Pod Farm forumul.... etc... Adică vor apărea... "look, I got the perfect Slash/Angus/Knopfler tone, from his original gear, take my preset !...take my preset... ( touch the screen !... :P )"

 

Nici nu-mi dau sema de ce ai lansat spotul ăsta comercial la tine pe forum... Tocmai tu, care spuneai "It's all in your hand !" :) ...**

Io unul ştiu câţiva băieţi care cu nişte free-software-uri, plus niste emulatoare de cabinet, scot nişte chestii de stă mâţa-n coadă....

 

 

** minutul 4:59

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kemperul se deosebește de celelalte modelatoare prin abordare: Guitar Rig et cetera sunt ca un set Lego asortat: scopul fundamental e să-ți "construiești singur tonul" folosind diversele unelte oferite (și sunt foarte diverse). Șigur că folosind aceleași unelte poți încerca să modelezi diverse tonuri celebre.

Profiler-ul în schimb e specific dezvoltat pentru a "copia" tonuri și abia apoi le poți modifica, personaliza. Se pot profila amplificatoare scumpe și ieftine, rare și comune, chiar și preamplificatoare, efecte de boost/overdrive/distorsiune etc. sau chiar alte modelatoare. Desigur nu trebuie să ai personal acces la acest echipament, poți descărca gratuit sau pe bani diverse profile care te interesează.

Link to comment
Share on other sites

Da, ok ! ... N-am zis altceva nici io... Şi io pot descărca un preset şi-l modelez cum consider eu...( Nu înţeleg de ce ai pus copia între ghilimele )

Nu blasfemiez scula, ma rezerv până în momentul când voi avea posibilitatea s-o testez... Punctul meu de vedere e ca se adresează home-recorderilor sau home-userilor, deci "it's all in your hand". Live, e cu totul alta treabă... De-aia am zis ce-am zis...

 

Late edit : Dacă io n-aş fi io, n-as fi sigur că pricep ce-am vrut sa zic în ce-am scris :))) Sper ca m-aţi înţeles din postarea anterioară măcar... Vorba lu' Piciu, de la Truda, când îi mangă de beat : "Ceea ce-am vrut sa zâc şi cu ceea ce-am zâs, n-are absolut nici o legătură " :P

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Nu înţeleg de ce ai pus copia între ghilimele

Pentru că deși suntem la a douăzecea pagină, noțiunea de "ton" e încă destul de vagă :D N-aș vrea să presupun că natura sa permite acțiunea de a-l copia. Aș spune mai degrabă că vorbim de imitarea unor anumite sound-uri (cu o precizie arbitrară), nu neapărat copierea lor într-un mod exhaustiv.

Prețul e cam prohibitiv pentru home recording, poate mai atractiv ar fi un Axe Fx, cu toate că din nou vorbimd e alt toolset. Pentru un studio profi s-ar preta pentru că acolo e nevoie atât de flexibilitate cât și de precizie; ar fi o investiție justificată.

Și nu înțeleg de ce nu ar funcționa live. Am mai întâlnit mantra asta, cum că procesoarele ar fi bune pt. acasă dar nu live, și am mai explicat de ce nu are sens ci e tocmai pe dos.

Link to comment
Share on other sites

Și nu înțeleg de ce nu ar funcționa live. Am mai întâlnit mantra asta, cum cã procesoarele ar fi bune pt. acasã dar nu live, și am mai explicat de ce nu are sens ci e tocmai pe dos.

 

Nununununuuu... Vroiam sa subliniez exact partea opusa ºi anume ca nu are sens sa aduci ce-ai pune pe scenã intr-un home studio... Unless you're a big fan... Invers, cu laptopul pe scenã se poate, am mai vazut...

 

 

N-aș vrea sã presupun cã natura sa permite acțiunea de a-l copia. Aș spune mai degrabã cã vorbim de imitarea unor anumite sound-uri (cu o precizie arbitrarã), nu neapãrat copierea lor într-un mod exhaustiv.

 

Wha' ? :))))

 

.

Link to comment
Share on other sites

Sunteti pe o pista gresita !

 

Am scris clar ...Kemper simulator digital < vs > analogic si mai ales Tube .

 

Nu scoti din mana tonul de lampa sau de dioda cu siliciu sau FET ,,

 

Ca se vinde scula cu reclama ca ai tonul lui cutare sau cutare ,,tine la imitatori si la incepatori ..asta vinde scula.

 

Dar posibilitatea de a memora sute de sounduri bune , accesabile apoi prin apasarea a din catorva butoane , carora apoi sa le dai viata cu "mainile" de chitarist este o treaba exceptionala.

In plus se creaza soundul foarte usor fata de un lant modular de efecte cu zeci si zeci de reglaje .Cum se vede din documentar are practic si module separate ...se vede si se aude cum explica ei ce si cum...

 

Este vorba de "convolution" de "morphing " nu stiu in ce limite /complexitate ..

 

Spun gurile rele ca AXE FX este si mai avansat ..

 

 

Ok

 

Deci ..nici o problema in a simula soundul de tube ..asta ar fi motivul postarii.

 

 

Sunetul nu prea poti sa-l deosebesti de cel original ,,cum se simte soundul cu chitara in mana respectiv cum raspunde dinamic etc la actiunea pana/degete ,,,? Nu este 100% dar este foarte aproape .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Cu pretul in scadere si calitatea in crestere noile recordere digitale dau posibilitatea sa inregistrezi "dry" apoi sa incerci "reamp" postrecording prin loop extern ..sau intern cu ce amp[lif vrei cu ce efect digital vrei .

 

Iata inca o piesa test cu R8 ....tot ce se aude inafara de tobe este realizat cu R8

 

Chit Keiper , bass reghin , tobe Ezdrummer +cubase

 

Inregistrat .mixat,masterizat in R8 .

Chitara trasa monitorizata cu efecte dar inregistrata "dry " apoi am cautat un sound care sase potriveasca cu celelalte scule ...

 

Nu am auzit /"avut in mana " un AXE FX ..dar se spune ca este grozav calitativ si foarte versatil ..cu doua chitare poti pleca in turneu si ca si sounduri te poti mula cam pe orice gen de muzica .Cum faci parte din BT chizr daca doar 70% ai soundul dorit este OK deoarece nu esti in prim plan .Asa ca 90-95% este super ...Cum spectatorii nu au referinta tonul este mai mult decat perfect .Pana si ptr chitarist este perfect un ton 95% ca si "originalul ".Practic diferenta se simte la degete de auzit nu se aude ...cu degetele si panatia te obisnuiesti in cateva minute ..

 

Eu sunt multumit cu efectele ZOOM G2 si cu posibilitatile multiple date de R8 .

 

" Racing " versiune ptr testari cu cateva mici ezitari in frazare in careva loc ..dar nu conteaza ...hehe ..se poate mixa si mai bine dar nu am avut rabdare caci oricum am tras concluzii si acum incerc alte treburi ca sa invat sa folosesc recorderul ..

 

Racing .mp3.mp3

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

http://www.youtube.com/watch?v=iN9O_0yW74k

 

De la 15:35 la 16:45 este cel mai placut ton de clean pe care l-am auzit iar succesiunea de acorduri e foarte frumoasa ...oare ce echipamente (chitara , amp ) s-au folosit fiind vorba de inceputul anilor 70?

Cine stie >?cine a cantat pe inregistrare ..

Poate a fost Abramovici ,,avea pe atunci un Telecaster

 

Dupa sound totusi aduce a o chitara tip Gibson pe un amp cu tuburi ..

 

dar cine stie .Poate colegul nostru de forum @Stratman.

 

 

dar am intrat pe forum sa postez despre ce am gasit nou ...

Am vazut o jucarie noua Zoom MS-50G

http://www.zoom.co.jp/products/ms-50g

 

 

Ce-mi place ca este mica are efectele din Zoom G3 si Zoom G5 suna bine ...etc...

 

Este de cel putin de patru ori mai mica decat Zoom G1 XN al meu cea ce este foarte bine ptr cantat live ...adica ptr transportat ..ce are in plus este ca se pot aranja efectele in orice ordine . totodata ordinea "patch"-urilor se pot programa ...adica poti pune una langa alta patch 1 cu patch 33 si sa zicem patch 45 ca sa le ai la un "click" distanta ptr a canta live..

Link to comment
Share on other sites

Este tonul "uscat" si lipsit total de armonice a chitarei Iolana ,copie Telecaster, a lui Abramovici.

 

"Uite" aici un ton de clean

 

I-mi place mai ales cum vad ca raspunde ampliful Kingsley la "panatie" .Suna fain.

..............................................................................................................................................................................

 

HAPPY NEW YEAR 2013

 

Pana la urma cu multe planuri pe zilele acestea libere abea am reusit sa refac o piesa de-a mea cu R8 si practic mai am de lucru la mixaj .....

 

Asa ca deocamdata o versiune de test

 

HotRod 2013

 

hotrod 2013.mp3

 

chit Keiper, bass Reghin .tobe cu R8 efecte etc R8

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.