www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

"TONUL "


karpi
 Share

Recommended Posts

Chitara China ,doze noname ,ZoomG1 ..."tobele" un ritm din Zoom ,bass Reghin

 

schita de piesa versiune in lucru ..testez reglaje de compresor+noisegate si soloul "onetake".

 

Waterski

 

 

Trebuie sa gasesc o "pedala" Drum-Rithm Composer ...sa nu mai programez tobe jumate de noapte ...in acesta piesa am numai un singur loop din ritmurile ptr exersat din Zoom G1 .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Pentru incepatori ce cauta chitara ptr "metale"

 

Doza humbucker ( noname) splitat si in mod humbucker ..

 

Bine distorsionat ..compresor +gate una din inregistrari este singlecoil celalta cu humbucker

 

 

Cu gain mai redus se aude in partea a doua cum pe humbuucker am distors mai mult ...

 

 

 

daca sunteti atenti se aude cum schimb de la humbucker la single ..cu gain-ul redus

iar inn partea a doua cu gain mare nu se mai simte schimbarea .

 

 

Cel mai bine suna cu single reglat atent gain-ul ca sa aiba atac si joase dar asta alta data...am de inregistrat o piesa si am facut o pauza sa fac mostrele ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Co o noua tehnica de inregistrare in sfarsit nu mai am IMD ...

 

tobe desenate in Cubase ..incarcat in JML2

 

piesa trasa "onetake overdub " fiecare instrument ..cu JML2.....se si aude unde am gresit in doua locuri la "rhythm guitar" .. mi-am notat pe o foaie progresia dar am sarit doua cicluri ..hehe ,,este nasol ca nu vad track-urile ...hehe

 

WATERSKI 2

 

 

IMD extrem de redus => se disting toate sunetele clar ... fara nici o interventie postrecording ..

 

Nu am facut nimic in PC doar am transformat comprimat in **mp3

Toate efectele doar din Zoom G1

Dupa cateva experimentarisper sa nimeresc mai bine nivelurile ...la tobe am nimerit in mare insa la chitara bas trasa prima am reglat un volumul cam redus ..cand era numai cu tobele era ok. apoi chitarele umbresc mult basul ..

 

A, incercat in toate felurile cu E-MU 0404 dar ceva nu suna ...apar IMD si se "murdareste " toata imaginea sonora devine totul confuz apoi filtrand si incercand sa fac instrumentele mai detasate se duce si soundul ..

 

Mai fac experimente ..o sa icerc inregistrare digitale din mixer ..sa vad daca pot sa fac sa sune atat de clar ca si cu JML2 ...

Ar fi frumos sa am si posibilitatile editarii digitale dar sa am si calitate ...

 

la pretul de scule "home"...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

http://www.soundonsound.com/sos/jun06/articles/modellingpreamps.htm

 

Using modelling guitar preamps on stage

 

 

Guitar preamps that use digital modelling technology have found their way into vast numbers of studios. But do they have a useful place on stage, and what do you need to know if you want to use one live?

 

 

"............To pre or not to pre?

 

Ultimately, whether this approach is for you or not depends very much on the type of guitar sound you prefer. Purists may always want to stick with their boutique tube amps, but if you need to be able to switch between multiple sounds during the course of an evening, and especially if you need to achieve the singing sustain of a flat-out tube amp at low levels, a digital modelling preamp may be the most effective solution, benefiting both your sound and the overall sound of the band Don't dismiss it until you've tried it! .................."

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Un articol bun ptr cei care repara sau vor sa-si construiasca o chitara

 

este vorba de chitara bariton dar totul se potriveste si la chitarele cu dimensiuni "standard"

 

Cu multe link-uri la diferite articole!

 

http://www.studiy.tv/?category_name=baritone-guitar

 

 

Topics

acoustics acoustic treatment audio Audio Software baritone guitar beats Classic Gear Compressor Computer Audio control room Dance Record design DIY education electronics Henny Penny hip hop How To Indecent Music laptop Listening microphones monitor music NEIA recording Recovery High School reviews Shark Fin Sonar speaker SPL meter studio Surround Tools UML vocalists

 

The last six posts:

 

* Introducing the Acoustic Ramp™ Diffuser

* JBL L100T: Speaker or Food Storage?

* Audio Interfaces and Patchbays Question

* Classic Gear: Distressor

* Classic Gear: dbx 160

* Classic Gear Directory

 

si multe altele !!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

New Toy

 

JamMan Stereo

 

Este super poti incerca pe loc orice idee inca studiez posibiltatile .

 

Tobele din ZoomG1 nu am un drum machine,,,sunt cam scumpe .

Tema piesa improvizata pe loc numai suprainregistrari fara DAW din PC ..

 

Sunetul este tras cu Zoom-H4 caci camera are compresor ce strica sunetul ..

Basul este cum se vede "octaver" din ZoomG1 , chit ritm un sunet , chit solo cu ecou panoramat ( ping pong)

Ptr cei cu zgomotul ...se aude si brummul de reteaua cules din tavanul /podeaua de la bloc ..daca pun pe masa cabluzile nu mai am brum..

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Wow ! :rulez: Super improvizația !

 

ªi scula e impresionantã... Conteazã mult sa apeºi perfect la timp pentru un looping corect (ca timing al mãsurilor ) sau e cumva autocorector ?

 

Felicitãri ! Vorba unui clasic în viațã : "That's what I call action !":yay:

Are un metronom ( din pacate nu are drummachine ) daca introduci un tempou atunci autocorecteaza .

 

Eu am folosit ritm din Zoom ,,,trebuie sa apesi exact pe timp .

 

Deci un loop daca e free nu ai ce asa corectezi daca este strict pe un tempou are metronom ce terbuie setat inainte

 

dar se poate ritm de baza sa dai din instrument ce functioneaza ca si la "tap tempou" dar dai impulsurile din instrument ...trebuie sa mai studiez ...de fapt invat sa utilizez ..

 

Insa cel mai interesant lucru este calitatea inregistrarii/redarii ..la care nu m-am asteptat... se vede ca nu reglez mai nimic .in afara de volum ...si culoare de sunet ..

Link to comment
Share on other sites

Wow ! :rulez: Super improvizaţia !

 

Şi scula e impresionantă... Contează mult sa apeşi perfect la timp pentru un looping corect (ca timing al măsurilor ) sau e cumva autocorector ?

 

Felicitări ! Vorba unui clasic în viaţă : "That's what I call action !":yay:

Ce am uitat ar fi sa precizez ...o singura data trebuie sa nimeresti exact timpul la un loop ...

 

Ce urmeaza inregistrat dupa nu mai este problema odata ce loop-ul se deruleaza...apesi "record" cand vrei si intri unde vrei .. poti strege ultima secventa de "record" inregistrata daca gresesti sau nu-ti place cum suna .apoi opresti inregistrarea si canti solo cat doresti .etc..Daca salvezi un loop poti sterge toata constructia de dupa o sesiune de exercitiu sau inprovizatie daca nu vrei sa salvezi si ai iarasi loop-ul curat ptr o viitoare experienta...

A experimentat piese cu mai multe parti Intro A B si Outro ..cu loop-uri salvate ce le poti schimba....cand vrei sa urmeze alta parte apesi pe buton.(next)..caz in care la sfarsitul loop-ului se muta pe loop-ul nou selectat , in acest fel ai mobilitate maxima..si poti sa canti partile unei piese cum vrei .

Daca esti si vocalist poti canta perfect singur programe intregi si de o noapte intreaga.

Lucrez la tobe ( dar trebuie randare multa ) sa fac loop-uri "generale" rock,pop, etc....cu intro , outro ,si diferite combinatii ptr "verse" si "chorus" ..cu teceri ,opriri etc etc .

 

Unele le voi face si cu bas si orga /key ...la piese cu tema si progresie cunoscuta ....dar cel mai interesant este sa canti creand piesele pe loc....

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Am ajuns dupa saptamani de pregatisri sa fac un video la o piesa e-a mea "Autumn Sun" ,compusa cu ani in urma .Piesa foarte "lineara" cu o progresie ce se repeta este super ptr looping .Nu am avut rabdare sa fac tobe cu PC-ul am folosit doar ritm din Zoom G1 .Musai sa fac rost de un drummachine ...ca sa pot face ritmuri repede si usor .

Plus incerc sa fac o instalatie ce sa nu depinda de PC .Oricum ptr filme trebuie sa utilizez PC-ul.

 

Sunetul este inregistrat cu Zoom-H4 printr-un minimixer Yamaha utilizat doar ptr a face panoramarea chitarelor ritm.In aceasta piesa doar usor am distantat de la centru chitarele ,dar o sa fac alt loop.de fapt am altul cu panoramare mai buna.La aceasta versiune a trebuit sa reduc delay-ul ping pong doar la centru caci nu mai simteam nimic din chitareleritm.Asa e cu experimentarile.

Bu este facuta nici o masterizare mixare doar cum am reglat volumele la inregistrare , mai trebuie sa prind experienta ca sa ramana tobele mai tare la sarsitul inregistrarii .La inceput suna foarte tare apoi cum se iadauga ate o chitara in plus "dispar" ,hehe .

 

Autumn Sun:

 

 

Editarea si mixarea video este primitiva doar am incercat ce se poate in programul de prelucrare .

Ptr imeginile din "fundal" a trebuit sa convertesc formatul video asa ca m-am plictisit si nu am mai cautat secvente mai bune ...o groaza de timp haleste editarea si prelucrarea ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Am ajuns dupa saptamani de pregatisri sa fac un video la o piesa e-a mea "Autumn Sun" ,compusa cu ani in urma .Piesa foarte "lineara" cu o progresie ce se repeta este super ptr looping .Nu am avut rabdare sa fac tobe cu PC-ul am folosit doar ritm din Zoom G1 .Musai sa fac rost de un drummachine ...ca sa pot face ritmuri repede si usor .

Plus incerc sa fac o instalatie ce sa nu depinda de PC .Oricum ptr filme trebuie sa utilizez PC-ul.

 

Sunetul este inregistrat cu Zoom-H4 printr-un minimixer Yamaha utilizat doar ptr a face panoramarea chitarelor ritm.In aceasta piesa doar usor am distantat de la centru chitarele ,dar o sa fac alt loop.de fapt am altul cu panoramare mai buna.La aceasta versiune a trebuit sa reduc delay-ul ping pong doar la centru caci nu mai simteam nimic din chitareleritm.Asa e cu experimentarile.

Bu este facuta nici o masterizare mixare doar cum am reglat volumele la inregistrare , mai trebuie sa prind experienta ca sa ramana tobele mai tare la sarsitul inregistrarii .La inceput suna foarte tare apoi cum se iadauga ate o chitara in plus "dispar" ,hehe .

 

Autumn Sun:

 

 

Editarea si mixarea video este primitiva doar am incercat ce se poate in programul de prelucrare .

Ptr imeginile din "fundal" a trebuit sa convertesc formatul video asa ca m-am plictisit si nu am mai cautat secvente mai bune ...o groaza de timp haleste editarea si prelucrarea ..

 

Ii ghini.

Backing track-ul duce cu gandul la sultans of swing, dar topica este diferita.

Distractie mare cu looperele astea.

Link to comment
Share on other sites

Exact la Dire Straits m-a dus şi pe mine gândul, de la primele momente !

 

Da sa stii ..nici nu mi-a trtecut prin cap .Dar are ceva din toate ce am auzit la Knopfler .Piesa era mai alerta in original ,mai jucausa ,acum cum am reglat tobele

si a iesit o alta atmosfera .

 

Multe se schimba la o piesa daca schimbi tempoul ..

Azi 'vreau' sa trag alta piesa ( de fapt ce tot vreau sa o trag de doua luni si ....) sa vedem.

 

Am luat un webcam '"Logitech"'HD ....dar nu trage numai 15 Frame/s ...si nu am vazut inainte de a-l cumpara ( pe venzatori degeba ii intrebi ca nu stiu ..am tot intrebat care este diferenta intre ...pe cutie nu am vazut sa scrie 15Frame/s la nici una dar nici ca cele foarte scumpe ar fi cu "reclama' de 30Frame /s caci atunci ma lovea gandul ca ceva pute.Oricum cel C910 costa la peste 230 Lei cea ce este mult ptr un webcam chiar daca are "focus automat ".

 

.Face film format 'wmv' asa ca era ideal caci am programe pttr prelucrare si nu mai trebuie sa tot convertesc dar ???

Azi incerc cu camcorderul ....la ala e bai ca daca nu e lumina ca si in california trage pureci HD ...haha.De asta e mai OK webcam-ul ...nu prea inteleg de ce au aceste camere web ieftine senzor mai bun cu zgomot mai mic in conditii de iluminare slaba ...e dar asta e "afacerea'..

Tre sa ma apuc pana e lumina ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ce invidiez un pic la tine ( ºi mã ºi scoate un pic din minți :P ) e dexteritatea detaºatã cu care cânți.

 

Adicã, mã uitam la tine ºi ai momente când stai picior peste piciooooor, te uiți pe geaaaam, ai unele momente când te uiți în altã parte, parcã te gândeºti : "Deci, mâine dimineațã mã duc sa plãtesc RDS-u', dup-aia merg dupã apã în Unirii, dupã care trec pe la bancã sã iau chitanța, apoi..... :lol:... timp în care deºtele o iau aºa la vale de nebune.

 

Ai cip, ceva ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce invidiez un pic la tine ( şi mă şi scoate un pic din minţi :P ) e dexteritatea detaşată cu care cânţi.

 

Adică, mă uitam la tine şi ai momente când stai picior peste piciooooor, te uiţi pe geaaaam, ai unele momente când te uiţi în altă parte, parcă te gândeşti : "Deci, mâine dimineaţă mă duc sa plătesc RDS-u', dup-aia merg după apă în Unirii, după care trec pe la bancă să iau chitanţa, apoi..... :lol:... timp în care deştele o iau aşa la vale de nebune.

 

Ai cip, ceva ?

Haha ...ma uitam pe geam si ma gandeam ce drac de titlu sa pun la piesa caci nu mai stiu ce titlu a avut sau poate numai data si un numar de versiune ( asa ceva am la foarte multe schite apoi cand caut cate o tema inregistrata e sfarsitul lumii .... "File 20053115_007" si sunt sute din astea pe acre le-am tras ca o sa dezvolt sau o sa le folosesc in cate o piesa ...

Asa ca am vazut cum licaie soarele , se vede si pe chitara pe undeva la mijlocul piesei .nu-i soarele direct ci reflectat din fereastra unui apartament ...ce a dat o lumina mai difuza ..misterioasa ..atunci m-am gandit ca "Autumn Sun" este OK la titlu mai ales ca este cantata mai lent ...

 

Nu trebuie sa ma uit la taste ca sa cant ...dar cand sunt concentrat si fac muzica pe loc ..trebuie sa-mi amintesc tot felul de pozitii si ma ajuta vizualizarea ( cateodata nu ma ajuta caci daca incepi sa gandesti logic pierzi muzica si mai si gresesti caci incepi sa faci selecti Da/Nu in loc sa canti ) , plus la salturi mari trebuie sa ma mai uit unde sar ,ptr acasa este Ok ptr scena te obisnuiesti cand canti aceleasi likuri aceleasi piese luni de zile ( este destul de plictisitor ).

Asta asa este cand canti pentru bani s-a terminat cu arta ..esti legat de tot felul de compromisuri si este valabil pentru mai toti artistii din lume .Doar daca ai un noroc fantastic se nimereste sa placa la toti cea ce compui canti fara a intervenii nimeni sa te limiteze...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Am mai facut un video m acum sa se auda clar chitarele L si R , ca de asta-i faina masinaria ca-i stereo si poti sa inregistrezi piese ce sa sune "spatial " .

Tonurile nu le-am bibilit ce sa nimerit asa din experienta .Tot cu webcam-ul am filmat ca sa facut intuneric si camcorderele mele cu ISO de milioane trag purici daca nu0-i lumina...trebuie sa primesc niste LED-uri de putere sa fac lumina ..

 

Se poate vedea /auzi cum trag pe rand instrumentele ..nu am pus toata lungimea inregistrii loopului ca sa nu fie plictisitor ..doar am punctat ...

 

Panoramarea este facuta cu un minimixer Yamaha .Inregistrarea sunet cu Zoom-H4 ce inlocuieste sunetul camerei ..

 

 

Am avut un soft de editare video ce stia sa taie pe tempou BPM si masuri trebuie sa-l caut sa vad daca functioneaza cu HD si ecran 16/9 .

 

Deocamdata am pus un "video -layer" cu lumini ce se misca de proba ...o sa experimentez lumini efecte pe ritm ...

 

De remarcat faptul ca nu exista nici o masterizare , doar reglarea volumului la inceputul inregistrari dupa experienta ca sa se auda toate instrumentele la final.

Acest lucru se datoreaza calitatii siuperioare al recorderelor ( convertoarelor ) din Jamman si din Zoom .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Vad ca prietenul meu a postat o inregistrare din 2008 .Cu trupa EFFECT la o seara "GONG" la JazzClub .

 

Chitara numa cu 17W pe statia lui Emil Kindlein ( care este si organizatorul miscarii culturale "Gong")

 

O statie GABRIEL ,am mai amintit de ea .

 

Improvizatie "totala" cum spune si Ionica chitaristul trupei Effect ..

A fost o seara super ...Emil ar mai trebui sa organizeze cate ceva .

 

 

Si o filmare a zonei unde am copilarit impreuna cu prietenul meu @johhnylennon2008

Timisoara - Strada Gheorghe Doja

 

are rabdare cu editare filmelor ,,,

 

Am si eu o tona de material dar ar trebui sa fie selectate ,,,dar urmeaza ...hehe

 

Chiar vizavi cu strada din imaginea statica , adica de unde este luat cadrul , ce se vede pe al doilea clip se afla magazinul MUZIKIA .

Daca mergi pe strada ce se vede pana la capatul ei dai in FLORA unde ere locul de intalnirew a muzicamtilor de jazz,blues,rock ..kanga sub pod a fost clubul de Jazz Pod16 a lui Liviu Butoi .

Daca mergi in stanga la 30 m ajungi in piata Maria si dai in magazinul MCMusic.langa in straduta este Clubul Lira unde au cantat cam toate trupele din zona in anumite perioade .

 

Strada Gheoghe Doja ...

 

Chiar langa Muzikia la 10 m statea Mony Bordeanu ,mai catre piata Balcescu intr-o strada ce da in Doja statea Dinu Popescu vestitul vocalist al trupei Reflex a lui Lati Herdina . vizavi de parcul ce apare in film statea Mircea Bunea undeva langa viitorul/fostul Club de Blues "Crossroads", tot pe aceiasi parte la colt a stat Hari Coradini ,vizavi statea un baterist extraordinar Sandu @Chitz ,de aici se intra pe o strada unde statea Karl Zirenner chitaristul de la care am invatat multe pe cand canta la Ada Marinescu ..el mi-a facut prima statie..de la el a cumparat Herdina chitara vestita Framus ce se vede si in cateva clipuri pe youtube . @Johnnylennon si cu mine am stat pe str. Romulus ce da in str Doja langa coltul langa care era clubul de blues.Pe Romulus se afla vestitul club Ada Marinescu .Si multe alte legaturi cu muzica din Timisoara .

Asa ca e o strada plina de amintiri muzicale .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

O versiune intermediara , compozitie

"Secret Agent 2012"

 

Absolut tot BT-ul facut cu Nanopad USB MIDI cu softurile primite cu acesta , Korg Shynt M1LE ,EZDrumer LE . Inregistrat si mixat in Cubase LE cu E-MU ASIO al placi de sunet .Daca tobele nu incarca toata garnitura functioneaza OK in timp real cu buffer de 20ms .

 

OK nu stiu inca sa bat atat de bine la "NanoPad" asa ca am mai intervenit si cu mouse-ul si cu "groove quantize " ce ar fi OK dupa ce stii exact cum sa setezi plaja "magnetica'...O sa mai inregistrez MIDI tobe ..treceri si percutie "ambientala" ..e mai usor sa bat combinatiile ritmice decat sa le "desenez" cu mouse-ul ..

 

Chitara(le)Keiper PowerStrat ..doze "noname" ...cu pana verde din ceva plastic ( hehe)...Tras prin Zoom G2 .Mai am de masterizat dar nu mai am avut rabdare caci vroiam sa postez piesa de Anul Nou pe "acidplanet" cu urarea de Happy New Year ptr comunitatea A.P dar tot aveam altceva de facut ...

 

 

 

Happy New Year rgc.ro !

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Home Depot's Amp Riser

How decoupling your amp from the floor changes your tone:

http://pickroar.com/...epot-amp-riser/

 

Nu este indicat !!!

 

Un difuzor ( boxa ) pusa pe podea radiaza intr-un fel in "Quarter space" sii nu in "Half Space"

 

Acest lucru inseamna ca mai multa energie va pleca dinspre boxa pusa pe podea catre directia de radiatie .

O boxa pusa pe podea radiaza aprox cu +3dB mai multa energie intr-o anumita banda de frecvente favorizata de dimensiunile fizice date .

Daca pui boxa pe jos in coltul unei camere vei avea un castig in radiatia de frecvente joase .Este ca si cum diful ar fi intr-o palnie directiva .

 

Pozitionarea boxelor pe stative au un singur avantaj ,in cazul amplificarii pe o scena , acela de a aduce axul de radiatie al difului la inaltimea capului ascultatorilor .Renuntand la aportul de basii ai boxeii postate pe podea avantajand mediile si inaltele ce se atenueaza daca nu sunt radiate cat mai direct catre ascultatori .

 

In cazul statiilor de instrument cu putere mica chiar controlul se pune in discutie , daca nu auzi proprie statie direct este greu sa canti bine ., vei canta mecanic si relativ crispat neavand control neauzind bine sunetul propriului instrument .In acest caz se ridica la inaltimea capului ca sa rezolvi cumva problema.

 

.

 

Cel mai mult se pune in discutie pozitia boxelor fata de pereti si colturile camerei la instalatiile HiFi caz in care se poate decolora sunetul HiFi plus alte probleme de reflexii ,neuniformitati in banda reprodusa intr-o anumita camera .

 

In cazul unei trupe "zgomotoase" pozitia nu ajuta prea mult in cea ce priveste tonul deoarece basul si toba mare amplificata in PA acopera mai totul in consecinta chitaristul tinde sa deformeze sunetul ca sa aiba perceptia obisnuita in balansul joase/inalte ...iar ca sa auda totusi cea ce canta va exagera cu mediile inalte ca sa aiba control ...insa soundul este compromis deci inutila orice asezare stiintifica a boxei fata de pereti .

 

Poate in studio la o inregistrare cu boxa ridicata si pozitionata la o anumita distanta de perete scapi de unele unde stationare in frecventele joase ce sunt favorizate de radiatia in "quarter space".

 

Microfoanele de captare puse la cativa centimetri de membrana cu sensibilitate mica nu prea prind reflexiile camerei reflexii ce au amplitudinea mult mai mica asa ca nu prea decoloreaza soundul . Microfoane ambientale "overhead" ce prind totul montate sa capteze aceste sounduri ale camerei pot sa evidentieze o schimbare in sound .Dar se ocoleste utilizarea reflexiilor unei camere si se utilizeaza de obicei reverb electronic postrecording si alte efecte 3D ...Doar la o inregistrare directa cu un microfon sau doua "overhead" ar fi o problema cu pozitionarea boxei ...Deci depinde de ce fel de inregistrare avem.de-a face.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ceea ce condiționează faptul că e "indicat" sau nu e rezultatul pe care vrei să-l obții: dacă ai un cab mic poți exploata efectul pentru a obține răspuns mai bun în joase. Și într-adevăr e irelevant pentru close miking, doar pentru monitorizare.

 

Fiecare perete adiacent (inclusiv podeaua) dublează eficiența pentru frecvențe joase, față de cum ar suna în mijlocul camerei (suspendată în aer). Deci în centrul podelei un 1x12" se comportă aproximativ ca un 2x12". La intersecția unui perete cu podeaua, ca un 4x12" și în colțul camerei aproximativ ca un fullstack. Era ilustrată într-o carte chestia asta dar nici c-o mai găsesc. Desigur sunt alți factori care deosebesc un 1x12" de un fullstack, nu doar frecvențele joase. Și dacă îți pui incinta pe podea apar alte probleme, că doar n-ai să stai culcat când cânți.

 

După cum se poate observa din clipul de mai sus, înregistrat cu mijloace modeste, diferența e semnificativă.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

In sfarsit dupa multe luni am facut o piesa cu "Korg nanopad 2" ,mai trebuie sa ma prind cum e cu mixarea in Cubase . Un reglaj am ptr monitorizarea mixarii si complet altul ptr mixdown (!?) este cam enervant dar asta e .

Asa ca a trebuit sa fac mai multe reglaje la nimereala apoi mai multe "export mixdown" pana am ajuns la un sunet aprox...

Tobele nu erau problema ( EzDrumer) dar sintetizatorul M1 nu am putit sa reduc volumul numai general din fereastra M1 volumele fin mixerul Cubase nu functionau pe mixdown ...trenuie sa mai studiez ce-i cu treaba asta.

 

Chitara Strat ,bas Reghin ..ambele cu trase Korg Pandora .direct in E-MU 0404 in Cubase .

 

high A-02.mp3

 

Tot astept ca @ramurel sa puna piesa trasa si mixata cu Zoom RMS-8 .

 

Tot ma uit la documantatii si ceva este ciudat .MRS-8.trage 6 ore si 41 min 44,1KHz /24 bit pe 1GB mono.

 

Zoom H4 trage cam 4 ore - pe 4 GB tot 44,1KHz /24 bit , stereo PCM wave

 

MRS -8 1 ora -->142 MB mono

H-4.........,1 ora -->500MB mono

 

Asa ca la MRS-8 apare o comprimare ?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.