www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

"TONUL "


karpi
 Share

Recommended Posts

Schema postata pentru un producator de doze, pentru un orice alt producator de echipamente electronice, nu necesita absolut nici un efort deosebit in realizarea ei sau a altor variante constructive

 

cu toate acestea nu se utilizeaza la scara larga. sa pui o baterie de 9V o nimica toata, sa mai gasesti loc pt un circuit, la fel nici o problema, acum oamenii cu ochii mici fac asa ceva la preturi sunt sigur care nici nu ar mai conta.

Daca chair suna atat de bine cum ati afirmat nu vad de ce nu se foloseste acest principiu.

Poate era greu de realizat odata, dar acum? SMD-uri si iesi la dimensiuni foarte mici...

 

Sunt foarte curios, poate o scoateti de la naftalina si postati cateva inregistrari aici,. Sunt sigur ca daca suna asa cum spuneti o sa aveti multi clienti la Tm care or sa va viziteze sa vada minunea.

 

Sanatate!!!

Link to comment
Share on other sites

Acum am primit mesajul ..de la prietenul meu care ne-a filmat la concertul Remember Kamo ca a postat pe youtube o piesa

 

pe scena de la stanga spre dreapta :

 

Bujor Hariga ,@karpi, Mircea @mibu Bunea ,Victor Miclaus ,tobe Lica Dolga , voce Bebe Bicha .

 

Si sa nu uitam colegul nostru de la mixer Deian.

 

In zilele urmatoare cum prelucreaza piesele va mai pune si altele cu mai multi participanit la concertul dat in amintirea prietenului si colegului nostru regretatul Bela Kamocsa .

 

 

 

Am cantat prima data cu comboul meu cel nou ( al doilea din viata mea) un difuzor Blue Marvel cu o statie stereo pe MOSFET-uri pentru masina legata in punte fara nici un preamplif doar Korg Pandora pe clean cu un pic de compresor si ecou plus EQ sa tai din basi si chitara Keiper .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

ok!!

Eu detin un vox tone lab Le nu mare lucru stiu!!

Pe linga asta un fender din 96 model aniversar( made in USA)si un marshall Avt cu preampl pe lampa!!

Am reusit sa scot niste tonuri parerea mea nu ceva rupt din soare dar totusi ok dar va intreb pt ca inclin sa cred ca sunteti cunoscatori poate mult mai conuscatori decit mine>>>

Daca se poate si cum sa iau niste tonuri de pe net nu stiu de unde si ce conector am nevoie din cite vad eu un cablu midi -Usb!!????? Corectatima daca gresesc!

Baieti un mic mic ajutor promit ca nu ramin dator pe urma postez ce iese pentru parerile celor care m-au ajutat normal cu laudele aferente!!

Sunt curios ce tonuri sunt facute si cit de bine pentru acest procesor!!!! nu stiu ceva setari interioare pe care nu le inteleg sa-l transforme un scula de vis??? Cu astea spuse nu as vrea se simta nimeni jignit (poate un alt posesor) full multumit nu ca eu nu as fi dar cred ca poate mai mult decit am scos eu din el!!

Sau exista o problema atunci cind si procesorul e cu preampul pe lampa si comboul??? nu stiu???

Pt ca aveam impresia ca pe un combo full tranzistori suna un pic mai altfel poate mai binisor ..Dar in fine poate ar fi problema doar de setare pe ton!!

Nu ezitati !!! haideti sa vedem ce poate jucaria asta!!!

 

Multumesc anticipat!!

Link to comment
Share on other sites

@leibanez

Un VOX Tonelab e mare lucru pe langa un Digitech RP55, sa-l canti sanatos!

Da, iti trebuie o interfata MIDI to USB, cel mai bine ar fi sa cauti patch-uri de genul celor care spun ce si cat sa rotesti de fiecare comutator (patch-uri manuale, asta folosesc si eu pentru Digi).

Poate iti pare ca suna mai bine pe un amp pe tranzistori pentru ca VOX-ul are propriul preamp pe lampa, iar conectat prin preamp-ul statiei tale care are de asemenea lampa poate fi boostat prea tare si nu-ti mai place sunetul final, eu zic ca e recomandat sa faci bypass la unul din preamp-uri. Iar daca amp-ul tau are conexiunile send-return, il conectezi cum e descris aici pe forum la topicul METODA CELOR 5 CABLURI (sau 4??) si umbli la setari, un pas bun ar fi studierea cu atentie a instructiunilor amp-ului si procesorului (apropo, ai zis ca ai Marshall AVT, care model, ca sunt cateva, nu numai unul).

Nu in ultimul rand, nu sunt sigur 100% ca ai postat unde trebuie de problema ta (aici se prezinta diverse tonuri obtinute de chitaristi, nu se cauta solutii la o problema reala sau virtuala).

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Muzique

.........efecte,amplificatoare , doze chitara ,diagrame,scheme,proiecte ..etc etc...forum ,discutii,sfaturi.

http://www.muzique.com/index.html

 

Cateva documente "patent":

http://www.muzique.com/misc/patents.htm

LabNotebook

http://www.muzique.com/lab/main.htm

Noise Cancelation chiliachki/shure

http://www.blueguitar.org/new/misc/patents..._chiliachki.pdf

 

Forum serios :(un bun model v pentru forumul rgc.ro )

 

http://music-electronics-forum.com/

http://music-electronics-forum.com/home.php

 

Guitar Tech -Pickup Makers

http://music-electronics-forum.com/f11-34/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Reglarea "intonatiei" la o chitara .

 

 

Compensated Tuning Systems

 

Ptr cei care au auzul "sensibil" merita incercat acest sistem

 

http://www.earvana.com/products.htm

 

Bineinteles ca nu o sa dau 34$ ca nu ma lasa inima o sa fabric eu din ceva ...deocamdata din aluminiu .Numa ca vreau sa-l fac reglabil deoarece ptr fiecare schimbare de diametru coarda si ina;;ime de "actione" trebuie alta compensatie.

Link to comment
Share on other sites

eu am un compensated nut pe chitara, sincer nu am avut inainte foarte multe chitari sa observ diferentele.

insa am observat verificand cu tunerul fata de alte 2 chitari, ca notele nu tind spre diez sau bemol mergand progresiv pe grif de la fretul 1 la 24.

mai mult tot cu tunerul verificand acorduri in diferite pozitii pe grif, atat intre freturile 1-5 (open chords) cat si la freturile 15-19 sunt foarte acurate adica nu misca acul pe tuner mai mult de 1-2 centi cel mult in unele situatii (desi eu nu prea folosesc acorduri in zona aia)

plus intonatia se seteaza foarte usor si absolut perfect si la fretul 12 si la 19

 

cam la astea s-ar referi avantajele? intre si eu in scop de informare personala :)

 

 

Reglarea "intonatiei" la o chitara .

 

 

Compensated Tuning Systems

 

Ptr cei care au auzul "sensibil" merita incercat acest sistem

 

http://www.earvana.com/products.htm

 

Bineinteles ca nu o sa dau 34$ ca nu ma lasa inima o sa fabric eu din ceva ...deocamdata din aluminiu .Numa ca vreau sa-l fac reglabil deoarece ptr fiecare schimbare de diametru coarda si ina;;ime de "actione" trebuie alta compensatie.

Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

Jos pe primele pozitii este falsa chitara .Mai intotdeauna cand am de cantat in pozitiile 1 . 2 ,,3 trebuie sa acordez in octava pe pozitie .Degeaba este tot restul OK ,adica octava si pitch acceptabil pe pozitia 5,7 apoi 15,17 .se mai maosmalaieste sus cand tragi un arprgiu rapid , mai tragi de corzi vibrez un pic un acord asa se mai pierd micile falsuri.

 

Dar jos nu prea ai ce sa faci decat sa acordezi pe pozitie ...bineinteles vei avea mai fals sus peste pozitia 12 ,,,..

 

Apoi daca aud ca-i foarte fals sus ptr un acord ma mai acordez din mers cu finetuning .sau ocolesc acordurile. si ma scot cu bendurile...DAR ..asta se poate numai la unele piese..

Link to comment
Share on other sites

Atasez o mica mostra cu configuratia de "recording" pe care o folosesc in mod curent.

Am creat un proiect Reaper in care am un singur track - chitara - cu monitorizarea

software activata. Pe el folosesc urmatoarele pluginuri:

 

  • Audio Damage Fluid
  • TC Electronics M30 Reverb
  • Recabinet - un impuls 6L6/421/cone

 

Configuratia se preteaza inregistrarii cu pedale/preamp-uri gen Blackstar/Soldano/Mesa.

Eu folosesc un Koch Pedaltone. Cred ca se pot obtine rezultate la fel de bune si cu pedale

Wampler/Mad Professor/Suhr - in general cu pedale care suna bine si in linie, nu doar in

intrarea amplificatorului.

 

Sper sa va fie util :)

 

Recabinet.zip

idee.mp3

 

O sa incerc impulsul in Acoustic Mirror

 

 

Frumoasa tema.

Suna bine inregistrarea , foarte curat si transparent .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Sambata 26.06.2010

 

in cadrul festivalului de arta "Accesart 2010" .

 

Liviu Butoi & Kajtar Arpad duo .

 

"Brebu" ( part 1 si part 2) ultima piesa din recital

 

La chitara statie de masina Sony 2 x70W cu un dif de 12" Peavey fara preamplif !!! deci o boxa activa.,

 

procesor Korg GX1 pe distors Line apoi overdrive .compresor ..filtru ...delay 740 ..chitara Keiper .

 

Prima data am cantat in aer liber cu aceasta statie si am fost multumit (+ e usor cu transportul ) .

In ultimi 35 de ani a doua oara cant cu un combo al meu si vad ca suna bine .Aprox 50-70W ajunge la difuzor .

 

Statia este legata in punte si alimentata doar cu 2x 17V in loc de 2 x 30V .

 

Distorsurile sin acest procesor suna bine cea ce nu-mi convine este ca nu se poate regla din potmetru de chitara distorsiunea ca si in cazul Korg Pandora chiar si la minim sunetul este distosionat bine.

 

Korg Pandora a trebuit sa montez pe post de Reverb la statia PA la care nu au adus mixerul deci doua boxe active fara efecte.

 

1/.

2/.

Link to comment
Share on other sites

Am reusit cu muulta rabdare sa mai procesez o piesa din videoul facut de prietenul nostru @JohnnyLennon

 

http://www.youtube.com/JohnnyLennon2008

 

 

''Birds'' de Liviu Butoi

 

 

 

{pare-se ca IE8 iese din competitie pana ce si pe pagina de debug al Microsoft primesti sfatul sa stai pe Mozila daca functioneaza ce te strofoci sa ''repari'' IE8 ce intra in bucloe infinite pe youtube, nu mai vrea sa functioneze cu fisierele Flash , nu pot sa inserez aici pe rgc.ro video de p[e youtube ....????)

 

Anyway .. iata muzica....,la chitara folosesc cateva efecte live din procesor Korg .....Filtru la pedala de expresie...Ecou 740ms....Dist Line 2 ...etaj final Sony pe MOSFET dif Peavey Marvel .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Iata o piesa in care am folosit numai Strat-ul ,si un bass Reghin dar la bass tonul este mai sters in acest caz ,,astept sa primesc o doza sa-i pun unde trebuie deoarece doza bridge este foarte aproape de bridge si nu suna ce trebuie , iar cea de neck la fel nu esye unde ar trebui sa fie ste mai catre bridge..

 

Strat ...( corzile cam vechi dar inca suna ..) , Buffer si preamp Mostortion 10 , Compressor Behringer ..cu enchancer ( are un fasait dar i-mi convine filtrul recuperat inaltele ), ---Korg Pandora ...compresor...EQ ...cabsim Stack1 ..Delay4

 

La chit ceva mai distorsionata ,Mostortion gain mai mare ...joasele si inaltele aproape taiate ..>Korg Pandora...Valve.dist..la 3...EQ inalte 0..Bass 10 ...cabsim Stack1 , Ecou Delay 4 ..wet la 75% .

 

Apoi in mixer din PC filtrat 100-3000Hz chitarele ..cele mai distorsionate ..100- 1500 ..Nu stiu cati dB/octava am fixat un EQ parametric cu diagrama grafica

 

In mare am incercat sa am soundul la chitara asemanator cu cel cand cant pe statia cu tuburi ..totu-i tras direct in LineIn ..E-Mu 0404 pe 41KHz /16 bit ...La soundul clean la unele atackuri se simte cum actioneaza compresoarele .Este nevoie de un compresor cu timpoul "t"de " atack si "decay " reglabil .Am legat doua compresoare in serie asa se mai atenueaza acel "click" de la inceputul tonului .

 

 

 

Paper Dragon .....Copiii alearga in parc dupa o minge .. zmeii colorati se inalta catre un cer albastru printre razele de soare...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Buna

 

karpi, am rezolvat pana la urma problema de zgomot la inregistrare pc,ce am vorbit ( hisss in jur de 12k),se pare ca vine undeva din atx,sau la slot pci,soundcardul. rezolvat in sens ca folosesc mic in si din windows rec mixer nu dau gain mare.

 

Oricum din eq(daw) mai am aranjat putin si acuma iesi bine soundul.

 

Am facut o piesa dupa ce am fixat problema.

 

setup a fost Zoom 606 -> Peavey drive -> cabsim combo -> hall reverb si suna bine

 

Piesa este prima din playlist din jamwave : Muse owl

 

http://www.jamwave.com/artist.aspx?AID=5284

Link to comment
Share on other sites

Ton gen Impellitteri , la volum mic din pacate, corzi vechi de juma de an, dozele putin cam close, camera...audio 16 khz :lol: dar si asa trece dragut tonul si se aude, unde este, feel(ignorand aiurerile de timing , era un simplu test :lol: ).

In mare, chitara- tubescreamer-lpb-1 booster-compressor rocktron-delay-eq-booster ehx micro amp copie- Suprem 1967 Full Tube

Chiar si la volumul asta micut, ampul isi face treaba. Works if u have a fat sounding tube amp si la volume mici.

 

 

Si cam aceleasi scule(de data asta DOD 250, nu TS9), eq-ul voiced cu putin mai multe medii, Helloween- Follow the Sign

 

 

Si acum ca sa vedeti diferenta de calitate sonora, intre porcarie digitala cu audio prost si camera VHS veche si decenta,niste inregistrati de acum 1 an si ceva:

 

SD-1 si tube, fara lpb-1 (siropos :))

 

 

 

Test cu SD-1 si EHX Nano Clone Chorus si Squier Bullet, o nimereala la Bohemian Rhapsody, solo-ul.

 

De retinut ca toate au fost trase la volum MIC! pe tube amp care se comporta FOARTE diferit ca ton si raspuns la volum mare :)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Buna

 

karpi, am rezolvat pana la urma problema de zgomot la inregistrare pc,ce am vorbit ( hisss in jur de 12k),se pare ca vine undeva din atx,sau la slot pci,soundcardul. rezolvat in sens ca folosesc mic in si din windows rec mixer nu dau gain mare.

 

Oricum din eq(daw) mai am aranjat putin si acuma iesi bine soundul.

 

Am facut o piesa dupa ce am fixat problema.

 

setup a fost Zoom 606 -> Peavey drive -> cabsim combo -> hall reverb si suna bine

 

Piesa este prima din playlist din jamwave : Muse owl

 

http://www.jamwave.com/artist.aspx?AID=5284

 

Excelent ...o singura observatie ,,,,tonurile lungi sau sunt in perfect pitch sau trebuie vibrate altfel suna fals !!!

Pe langa ca dai viata cu vibratto cum oscilezi in jurul pitch-ului corect creieul "alege " sunetul corect ..asa ca nu mai este fals .

 

Foart ebune piesele toate le-am mai ascultat si mi-au placut .Spor la lucru .

Link to comment
Share on other sites

Excelent ...o singura observatie ,,,,tonurile lungi sau sunt in perfect pitch sau trebuie vibrate altfel suna fals !!!

Pe langa ca dai viata cu vibratto cum oscilezi in jurul pitch-ului corect creieul "alege " sunetul corect ..asa ca nu mai este fals .

 

Foart ebune piesele toate le-am mai ascultat si mi-au placut .Spor la lucru .

Arpi, din ce am observat eu, daca tot i-ai spus la om, tonurile lungi, chiar si fara vibrato pot sa nu sune fals deloc! Problema este cum ataci nota si cum TII degetul pe acea tasta, e foarte interesant, poate sa sune foarte bine si deloc fals, ca un fel de armonica care e perfect sinusoidala. Tonul chiar este din mana :)

Link to comment
Share on other sites

Fain ...tine-o tot asa cu cantatul .Tonurile sunt super suna ambele chitare bine .

 

Vezi ca-ti fileaza o lampa jos in stanga pagini !!! LOL

Nu mai am timp sa scriu mai mult ,,o sa revin..musai sa trec pe acidplanet.com unde am pus piesa mea Paper Dragon si acu am de raspuns la colegii chitaristi care mi-au scris review .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Sa imi dai link cu piesa, imi si place ideea Paper Dragon suna asa cute :lol:

 

Mersi :)

 

Hehe este postat si aici mai in fata ca sa nu spuna lumea ca vreau sa am "vizonarii" pe acidplanet.

Unde de fapt i-mi strica scorul daca am auditii fara review ..

 

Nu se vede caci ai pu mai multe videouri ce au ocupat spatiu si a trecut postul meu pe pagina anterioara.

 

Nu m-am strofocat sa simulez 100% doar ceva mai apropiat de sunetul ideal de "scena" ce practic este vam greu de realizat si amplificat.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru tipp

 

chiar am observat asta la mine,legat de vibrato,si de note false si se intampla cand stau pe scaun in fata pc ului si inregistrez,cand cant fara a inregistra or numai putin exercitiu,atunci parca am mai multa "creativitate" sa zicem,si cand aud ca undeva nu suna cum trebuie,repede ma prind si ma corectez,ori colorez.

 

Am o intrebare legat de kick drum si de chitara bass ,cum se mixseaza impreuna ca sa suna fiecare bine.Am un ghid mai vechi Frequency ranges pt studio,si acolo fiecare instrument (inclusiv tobele) are un spectru de eq unde sunt marcate zone unde trebuie sa suna "bine"..ehh ok eu inteleg si urmaresc pasi,dar pe la zona de [50 100Hz adds bottom to the sound si 100 250Hz add roundness] asta este scris si la bass si la kick. Deci atunci una acopera pe celalalt?

 

Tobele fac in FL studio unde se poate seta fiecare track de toba.

Si bass ul este unda veche din reghin,si are numai joase..sunet bun,cald,dar nu are attact,high end.Am incercat cu eq unde medii si inalte era cu cateva db boostate + cabsim de stack. Cum sa fac ca sa suna fiecare la locul lui (kickul si bass),dar si chitara sa se auda bine.

 

 

De acea am pus intrebare de mai sus pentru ca,pana acuma am facut ce am facut,dar intotdeauna am auzit piese facute acasa de alti colegi de aici,unde fiecare instrument se auzea clar!

Edited by karcsika
Link to comment
Share on other sites

Depinde de gen și mai precis de sound-ul cãutat, desigur. Nu existã formule universale.

 

bass ul este unda veche din reghin,si are numai joase..sunet bun,cald,dar nu are attact,high end.

Dacã nu iese "ce trebuie" din instrument poți "forța" sunetul prin filtrare (EQ) dar pânã la un punct. E la fel cum ai încerca sã faci o dozã din neck sã sune precum una din bridge, o electricã precum o acusticã ș.a.m.d.

 

Poate e exagerat dar îți propun o variantã (un lanț de efecte pt. track-ul de bas): high-pass (peste 400-600Hz probabil, posibil și mai sus) -> overdrive ușor (dupã gust), iar rezultatul îl mixezi cu semnalul dry și apoi aplici EQ și compresie suplimentarã eventual.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.