www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

"TONUL "


karpi
 Share

Recommended Posts

dupa multe discutii si motivatii in legatura ce soundul de Mesa Boogie am indragit si acest sound de butoi si musai mi-am construit un "Mesa Emulator "acel "Doctor Boogey ' cu FET -uri .

Tot mai mult i-mi place cum suna ( hehe) , am facut unele modofiari si o sa mai fac ca sa sune in mai multe feluri .

iata in graba niste modele de sunet n-am avut rabdare nici sa acordez ca lumea chitara .Am de pregatit 20 de poese ptr repetitie. DAR TONUL nui asa? nu se poate neglija.

 

distors , partile cu arpegii mai clean sunt cantate doar mai fib din pana nu am umblat la pometru de volum !! dinamica ca lumea .

 

pe un BT (pilot plin de greseli ) cant cu un ton "crunchy " .

 

Mai trebuie sa reglez bias-ul ca sa sune bine sopundul pe clean plus sa faxc niste modificari sa pot reduce gain-ul mai mult .

Link to comment
Share on other sites

 

 

obectul de proba, se vede pe ce placa de test s-a construit , potmetrele de ton sunt toate de 100K nu am avut valorile din schema si am simulat in EWB nu am vazut mare diferenta intre valorile originale , doar la pozitiile exttreme se mai schimba cate ceva.Dupa ce am incercat si practic si dunctioneaza , dupa auditii si masuratori cu Fx metru am "acordat" sunetul de butoi ( schimband condensatorul de pe partea de inalte din reglajul de ton pana am avut raspunsul optim).Cu valorile originale coarda E(6) la Strat nu suna !!! hehe era filtrata si se auzea foart eciudat ( blop blop) asa ca am "acordat" punctele de taiere dupa chitara.

\

sa caut linkul de la schema...

 

http://www.geocities.com/electrictabs/dr.boogey.png

 

asa, am "acordat" circuitul din condeul de sus in de la inalte intre 500p-1n ( in schema 680pF) .De fapt si la statia originala care are doua reglaje de ton "Orange" si" Red "se schimba condesatorul intre 500 sau 680 pF.

 

Daca vrem distors mai pronuntat , se cupleaza un condensator de 1uF la masa in paralel cu rezistorul de 3,9K din "sursa" FET-ului al treilea ( pe scheme nu exista acest condensator ).Se pune un comutator cu care poti sa introduci sau nu acest condensator.

 

Daca avem semnal prea mare din chitara ca sa avem si sunet "clean" se deconecteaza condensatorul din circuitul de "sursa" al primului FET de la intrarede de la masa , la fel se monteaza un comutator ca la nevoie de gain sa-l cuplam la loc.

 

Daca dorim un sunet mai "adanc " se poate dubla valoarea condensatoarelor de cuplare dintre FET uri , dar nu si cele din reglajul de ton.

 

Rezistoarele ar fi bine sa fie cu "metal film" de zgomot mic , comndensatoarele nepolarizate si nonelectrolitice!

Se vede ce am folosit eu , mai mici nu am gasit numai dupa ce am terminat montajul ( legea lu Murfy ) , dar este loc suficient ( deocamdata). Urmeaza sa mai fac modificarile pentru pozitia de "mai adanc".

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

se mai poate taia din FUZZ?....e mult prea incarcat si nu prea se disting note asa cu el....ma refer la proba 1

 

Ce ti se pare fuzz e de fapt lipsa difuzorului. Daca ar fi cintat intr-o statie cu microfon in fata difuzorului ai fi auzit soundul cu care esti obisnuit. Intimplator mi se pare foarte bine ce a reusit @Karpi de data asta, pina acum nu prea imi placeau tonurile lui. Cred ca preluat cu un microfon ar fi 99% Mesa dpdv al semnaturii de ton.

Link to comment
Share on other sites

Ce ti se pare fuzz e de fapt lipsa difuzorului. Daca ar fi cintat intr-o statie cu microfon in fata difuzorului ai fi auzit soundul cu care esti obisnuit. Intimplator mi se pare foarte bine ce a reusit @Karpi de data asta, pina acum nu prea imi placeau tonurile lui. Cred ca preluat cu un microfon ar fi 99% Mesa dpdv al semnaturii de ton.

cirect atza acea care se aude din pacate moare in difuzorul de chitara , iar un singur dif de inalte mic in plus ( ca si la boxe de auditie HiFi ) nu suna frumos .Am incercat .Dar mai am patru difuri de banda larga ) alnoco) bulgaresti acelea suna si per inalte .

@CiocanelBloodyCIocanel

Se costat nu stiu caci eu am la piese cu duiumul , primite si cumparate e multi ani am tot adunat ca sa fac una si alta , am si construit multe . altele au ramas doar o idee ..

 

vezi schema si cauta pe site-uri ale magazinelor virtuale sau oferte cam cat costa piesele .

 

Vitacom etc..

.Max 100 Lei cu o cutie mai ca lumea.

 

Treaba buna este ca toate tranzistoarele sunt FET , la dist cu integrate cu FET numai doua tranzistoare de pe intrare sunt FET !! decu numai impedabta mare este asigurata , celelalte tranzistoare din IC sunt normale care baga intermodulatie si taie urat.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am o nelamurire:

Vreau sa-mi iau un procesor care NU ARE SEND - RETURN si sa-l folosesc impreuna cu o pedala de distors si un Cry Baby. Cum ar fi cel mai indicat sa le conectez impreuna? Exista vreo ordine anume sau le pot aseza oricum ?!? Vreau sa stiu cum e mai bine de la cei care au experimentat ceva mai mult!

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Iata si o mostra de cantat pe strada la Strassenfest chiar in use la Bierhouse pe strada Ungureanu .

 

Era cam frig dar a fost OK pana la urma ,

 

Chitara un Johnson ieftin cu o capsula de telefon pe post de doza piezzo , nu am reglat prea bien sound-ul nu prea aveam chef de reglaje atat am stat in frig , inainte au cantat Kamo si cu Bunea ( @mibu) ( Bega Bluse Band formula restransa).

Mirela o vocalista foarte bune de blues si bluesrock din Timisoara eu o acompaniez , ptr mine era nasol ca trebuia sa reconsider tot cea ce cant ptr ca sa sune pe acustica si sa sune si plin sa fie o baza ptr voce, hehe .

 

Sunetul chitarei este mai bun dar nu am dus cu mine si preampliful ptr piezzo cea i-mi scotea sunetul mai dsechis si mai transparent , asa este folosit doar un chorus si reglajele de pe mixerul statiei de la fata locului ( joasa medii inalte obisnuite ptr microfon )

 

ar fi cazul sa mai cantam prin centru sa mai facem un ban cinstit ...hehe

 

Nu am scris pe rgc.ro de aceasta cantare caci pana in ultimul moment nu eram hotarat sa mergem deoarece avem seara concert si eram rupt de oboseala , noaptea precedenta am fost cu Hariga sa cantam,la un session organizat de trupa Sonatics la Casa Studentilor .Dar asa se intampla ,legile lui Murfy, cand nu cantam cu lunile cand se aduna toate deodata .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Capsula de la telefon nu-i electret? De fapt depinde ce telefon... eu mai am si cu carbon :)

Cum ai montat "doza"?

capsula piezzo de sonerie biper asemanatoare cu cele din felicitarule muzicale.

 

Pur si simplu am lipit cu gel scotch ( se gasea la tuburi in papetarii) de o bucata de musama mai spongioasa taiata la marimea capsulei , apoi am lipit cu un strat mai gros de gel sub "bridge" in asa fel ca numai jumatate sa fie lipita de "traversa" de intarire de sub calus.

Apoi mi-a venit ideea geniala sa pun doua in doua locuri si sa asjung sa fac tonul bun in asa fel am si lipit doua dar nu am mai avut rabdare sa aut locul ideal la a doua capsula .

 

mai tarziu am facut cu piezzo de diametru mai mic lipit cu gel de o ventuza ( din acea de la agatatoare ptr stergar in baie , carlig montat pe o ventuza ce se pune pe faianta si tine stergarul)

asa ..am facut cu ventuza in ideea sa pot monta pe suprafata chitarei usoar si sa dezfac usor pana gasesc pozitia ideala a doua capsule.

 

Am priobat si cu chit electrica ( cu venuza ) e OK , dar nu ptr cantat live, acasa sa faci un sound quasi acustic pe chit electrica este OK.

 

Am si preamp o sa pun schema cand o gasesc , eu am facut cu 1M si 0.5M impedanta dar o sa fac si cu 3-4M .

 

Ptr piezzo trebuie intrare cu impedanta mare , cat mai mare , asta inseamna sensibilitate mare +zgomot captat mare , cablu trebuie sa fie scurt de la doza la preamplif/buffer ( adaptor de impedanta ) asa nu se pierd inaltele si nu caoptezi prea mult brum , oricum la dozele dechoit se taie sub 100Hz altfel ai brum plus cum te atingi de cutia de rezonanta se aude ca tobele ....

Link to comment
Share on other sites

Am finalizat a doua versiune de DMB

 

deocamdata am masurat in laborator , urmeaza sa incerc acasa cu chitara

 

 

 

 

 

 

 

fata de cealalta versiune( Doctor Mesa Boogey ) am facut unele inbunatatiri , am un etaj de preamp cu CMOS dupa primul etaj cu TL084 , ca sa ridic usor gain-ul la nivelul dorit iar iesirea tot printr-un repetor de tensiune cu TL084 * TL084 contine patru amplif integrate)

Acest lucru pentru a nu face inca doua cutii separate ptr preamp si simulator de boxa .

 

De preamp am nevoie ca sa distoresionez la maxim si cu singlecoil cu semnal mai mic.

 

Mai urmeaza sa fac si un simulator de boxa cu cele doua etaje de IC ramase libere , dar trebuie sa incerc prima data.

 

Apoi sa pun filtre multiple ptr a simula si Marshall,Fender , pe langa Mesa Dual Rectifier "Red" sau ;"orange"

 

In poza cutiei deschise se vede in stanga un LED ( din doua) cele doua LED-uri sunt de la etajul pream cu TL084 si sunt pe post de "tubdrive" in caz ca folosesc gainul maxim intra in actiune se aprind si limiteaza varfurile semnalului lasand JFET-urile sa rotunjesca frumos asemanator cu tuburile electronice..

In poza cu formele de unda sunt cateva modele de la sinus ---overdrive pana la distors

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

In sfarsit am incercat cutiutza live

 

in Ckubuk de Jazz la seara de Hendrix cu trupa Effect unde am fost invitat , iata un jamsession fara repetitii .

 

J-FET preamp ( aproape finalizat) , statie GABRIEL , chit Strat

inregistrat cu recorderul pus pe scena pe jos

 

 

 

si o improvizatie blues in stil Hendrix ( versiune prescurtata )

 

 

Tonul ce se auzea catre sala si prin PA era mai deschis .

Astept sa vad daca a iesit ceva video tras de prietenul meu la rl o sa fie sunetul mai bun ,macar in cea ce priveste basul si vocea.si sunt curios cum s-a auzit in sala chitara .

Link to comment
Share on other sites

By the way de ton ....

Stie cineva cum se poate obtine un ton a la Ramstein ? (Personal nu-mi place ce canta trupa, dar tonul de chitara e bestial).

Deci cine e pe aproape sa ne spuna si noua cum a facut si ce a folosit ....

Numai bine!

 

Din cate stiu folosesc ESP-uri (eclipse; rzk si ceva kh signature)+amp'uri mesa dual sau engl +psa1 si ar trebui sa fi pe aproape. :)

Link to comment
Share on other sites

am primit audio de pe camera video si am mixat cu sunetul inregistrat pe scena suna mai aproape de realitate .

 

improvizatia de blooz style Hendrix

 

( e nasol ca am 0,233 secunde diferenta intre cele doua trackuri la capat ar fi fost ecou serios , am prelucrat ca sa sincronizez , poate de la recorder caci are banda magnetica si nu are viteza constanta ????)

Cred ca SoundForge avea time strech unde se putea da cu cat sa lungesti sau sa scurtezi in timp un track.)

 

 

 

aici se aude mai bine spundul real .

 

(ptr @Monyo sunetul se poate "inchide " sa aiba "low end" dar fiind statia mica (22W) am dat mai pe medii sa sune , nu mai aveam rezerva de putere ptr filtrat. PLUS chitara este Strat cu Alnico Vintage cu semnal mic cu humbucker suna altfel)

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

In sfarsit am incercat cutiutza live

 

in Ckubuk de Jazz la seara de Hendrix cu trupa Effect unde am fost invitat , iata un jamsession fara repetitii .

 

J-FET preamp ( aproape finalizat) , statie GABRIEL , chit Strat

inregistrat cu recorderul pus pe scena pe jos

 

 

 

si o improvizatie blues in stil Hendrix ( versiune prescurtata )

 

 

Tonul ce se auzea catre sala si prin PA era mai deschis .

Astept sa vad daca a iesit ceva video tras de prietenul meu la rl o sa fie sunetul mai bun ,macar in cea ce priveste basul si vocea.si sunt curios cum s-a auzit in sala chitara .

mie nu-mi vine sa cred cum suna cutiuta :) .... Oricum statia aia Gabriel face multe :)

Edited by Archangello
Link to comment
Share on other sites

mie nu-mi vine sa cred cum suna cutiuta :) .... Oricum statia aia Gabriel face multe :)

Da era cam slabuta ptr ce cantam . cum ama mai scris dar nu merita ptr cateva piese sa-mi transport monstrul , dar n0ar fo stricat,poate cu alta ocazie .

Ce; mai bine suna pe statie cu tranzistoare scu rezerva de putere.

Pe statie pe tuburi la fel suna bine numai in partea liniare.dar am treo pozitii de ampli , un buffer pream decuplabil "real thru bypass" , un gain internediar si un gaun pe reactia negativa.ASsa ca pot sa ada[tez la orice tip statie.

Acum experomentez un etaj de intrare mai bun cu reg;ak al impedantei de intrare si un filtru .

Urmeaza sa fac si un simulator de boxa care va fi reglabil ptr a putea adapta la mai multe tipuri de statie+boxa , dar si de Line-Out ,

 

Fabriel este statie buna , priblema era ca n-u poti sa faci sa sune la putere maxima ca si un Marshall sau Mesa Boogie . wattaj maimic da dar in acest casz nu este putere destula ptr cantat in club.

Oricum statia este foarte buna , nu era amplificata , restul era si pe fata , tobele ,si basul .

De ce nu ai venit ?Oricum trebuia sa stai in picioare ca era full .

Link to comment
Share on other sites

Bravo Karpi !!! excelen miau placut piesele ? mai ales cu scule facute personal e ff fain

 

mie nu-mi vine sa cred cum suna cutiuta :P .... Oricum statia aia Gabriel face multe :D

:):) Am impresia ca Archangello are o atractie personala pentru Gabriel oare nu sar conveni sa io dai lui? pentru ca iel e arhanghelul (gabriel) :)

Link to comment
Share on other sites

wow e deja melancolic un adevarat blues si cu ton in plus mai blues ca asa mori

e fain

incarca asata e gratuit ai cu ce sa te joci , sint mai multe chestii in sit dar sint cu plata ..........dar se poate plati mai tirziu ....intro zi.

www.magix.com/fr/telechargements-gratuits/version-test/toutes-les-versions-test/

Link to comment
Share on other sites

Iata si prima piesa trasa direct in placa de sunet cu preamplif-uri cu JFET am mai modificat schema am mai adaugat ceva componente .Basul are un buffer /preamp/toncontrol tot cu JFET ( versiunea 3).

Acum urmeaza sa fac si simulatoarele de boxe care vrea-s sa -o fac comutabila intre tipurile majore de boxe cu sunet bun.Trebuie sa vad cu ce functioneaza mai bine cu OPA cu FET pe intrare su cu OTA ( amplif de transconductanta )

 

 

 

inregistrat cu E_MU0404 la 44.1KHz /24bit pe intrarea digitala prin mixer Alesis folosit ca si "similator de boxa" la care EQ-ul nu este ptr chitara ci unul standard de canal.cu care doar am limitat inaltele si joasele dupa caz.Dar efectul filtrari esyte prea la marginile benzi dfe frecventa..

Am incercat cu EQ pe 10 canale si NU suna de nici un fel , se introduc tot rfelu de defazaje ce omoara tonul !!!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

iata si una din ultimele inregistrari , cu preampul cu JFET dupa schema Doctor Boogey modificata . De data asta cu chiatra Keiper ( doze noame ) suna foarte bine .Floydu "original-keiper " inlocuit cu Ibanez Edge ...acum m-a lasat surubul de la corzile 1 si 2 al menghinei de la headstock ( sa vad ce pot face) .Corpul si gatul e OK .

 

Statia tot Gabriel de 20W , de data aceasta cu gain mai mic din intrarea statiei pe canalul clean ca sa am tonul controlat de preampul cu JFET.

 

Solo de chitara introducere la o piesa ..,,,,

 

 

lumina a fost cam slaba din cauza ca se faceau proiectii pe ecranul din spatele trupei ..

 

astept sa primesc si celelalte piese sa vad cum au sunat , eu am tras pe svena cu recorderul , e un sunet ,, de la webcam se aude alt sunet , camera cu care a filmat prietenul meu si ea comprima mai ales basul si inaltele prea puternice .

Trebuia sa las recoderul la prietenul cu camera sa am tonul din sala dar intiooydeauna uit cate ceva caci am de reglat statia si acordat chitara ..

 

Pe inregistrare se poate auzi dinamica mare a preampului , pot sa spun ca nu am mai avut asemenea pream/distors este o placeresa canti , nu se ineaca nu are prag , nu trebuie sa tot reglezi din potmetru de volumul al chitarei este destul sa canti dinamic doar "din pana" si ai o plaja suficient de mare ptr. interpretare.

Se poate audia si versiunea http://radio.lagong.ro/ la sectiunea On Demand.....Evenimente Live ...Concert Lansare Radio ,,,,11.Dec. 2008

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.