www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

"TONUL "


karpi
 Share

Recommended Posts

Acum 8 ore, karpi a spus:

.acest lucru trebuie luat in seama nu numai  la mixaj in studio dar !!! si la cantat live .

Nu știu în live, unde sunetistul devine cel mai bun "instrumentist" de cele mai multe ori, jos pălăria pentru ei, dar în mixaje cele mai de efect soluții simple , cu efect fantastic asupra mixului, sunt overdubbingul ( unde poți jongla cu ușor delay între trackuri ) și panning-ul. Nici nu mai contează de multe ori cum setezi eq . Iar dacă și tobarul are multitracker e o plăcere.

Link to comment
Share on other sites

Live exista problema liniaritatii in frecvente  al PA-ului   la care mixeristul trebuie sa adapteze /translateze   dinamica si balansul tonal ..(.cel presupus daca nu cunoaste repertoriul trupei )  dar apar si limitele de nivel maxim admis de PA. peste care daca treci nu se mai poate mixa ..distorsiuni = armonice in domeniile din afara plajei de frecvente al instrumentului ..deci ceva necontrolabil  plus intermodulatia ce produce alte armonice ce nu ai cum sa le mai "scoti" .

Astfel mixeristul de PA trebuie sa ramana intr-o zona sigura sacrificand unele  aspecte .ptr un sunet global OK .

 

Overdubbing

--dupa cate stiu este "suprainregistrare " cred ca peste materialul inregistrat in prealabil ..adica "destructiv'  ca si in Loop Machine ...ulterior nu mai pot regla nivelul /timbru....deci nu este multitracking .unde tragi separat pe cate un nou track  ascultand playback-ul altui  trackului tras in prealabil ..apoi poti postrecording interveni la nivel ,timbru sa pui efecte etc ...

Overdubbing sa facea pe magnetofon  de amatori , se oprea "stergerea" si inregistreai noul material peste cel anterior ...poate este preluat/mostenit din acea perioada acest termen ...dar acum se face multitracking  de catre toata lumea ..cu mixerele virtuale  in PC-uri nu mai exista acea  limita financiara care exista pe vremea multitracker-elor analogice de obicei doar  de studio ce trageau  pe banda magnetica speciala  foarte scumpe . .   

 

Multitracking ..mixaj ..postrecording .

La mixaj se limiteaza banda de frecvente ptr fiecare grup aparte ..bass, medii, inalte .

-In cazul unor instrumente din mix  care impart aceiasi banda de frecvente se fac panoramari  se indeparteaza spatial de centru unde vor fi solourile .

La un instrument ce da o textura de fond ..de ex orga , strings se "intinde " pe toata suprafata L-R  dar sunt momente cand efectiv se reduce nivelul sub pragul  altor instrumente ..ce impart o plaja comuna de frecvente ca sa nu omoare dinamica si prezenta  altor instrumente  care intervin la un moment dat .

De ex am pe undeva mai sus "HotRod17" o versiune de proba al mixajului ...pai cele doua chitare ritm pe cele dua laturi au fost ucise de string si pian , din cat de agresive erau au devenit "matze blande "  , am ridicat nivelul medii/inalte din EQ pe chitare  au devenit  o bazaiala ..zgomot de fond ...asa ca deocamdata le-am lasat asa acum caut sa remixez ...nu suna rau ce am reusit dar vreau acele chitare mai agresive cum sunau fara strings, synth si pian  in mix .

-daca este vorba de instrumente solistice  se  aduce in fata "pe rand " cel care este mai important pe moment .,

tot solistica ..daca se interpreteaza ceva pe "doua voci"  se mixeaza cu mare grija  si se incearca sau o usoara limitare in amplitudine a sunetului "secundar" sau/si  se separa usor in frecvente cu EQ ..

Compresoare cu "side chane" , la care poti sa rutezi ca si track de comanda unul sau un grup de trackuri din mix ca sa comprime celelate  ca sa scoti in evidenta unele pasaje dintr-un grup si sa duci in acel moment in background celalalt grup  de instrumente ..un fel de mixaj automat  intre solo si background sau bass si toba mare ...etc ..

Exista multe   scule ptr masterizare   cu care poti sa imbunatatesti balansul timbral si de dinamica .separarea side chane de midle , separarea si izolarea continutului de bass cu distantarea si "rasfirearea " inaltelor ...etc ..

De multe ori trebuie sa renunti la cate un instrument daca pe altul vrei sa ai un pasaj cu sound si dinamica buna ..apoi readuci in mix cand a trecut faza .Unele efectiv nu se pot mixa .

NU  functioneaza  linkul de piesa postata aici pe rgc.ro   ?????????????

dar am si pe AcidPlanet al carui player  in windows IE functioneaza precis ,in Firefox  trebuie sa "aprob" intr-o fereastra  ca sa  functioneze playerul din AcidPlanet ..

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=1526627

Link to comment
Share on other sites

He he :) , nu overdubbing de-ăla cu magnetofonu'...

 

Ok, deci trag de două ori acelaşi track, le aşez în track-uri diferite, pe care le şi panez diferit [ unul L şi celălalt R, nu neapătar la 100% fiecare, depinde unde vreau să se audă instrumentul în spaţiul mixului ] şi las un spaţiu de milisecunde între cele două trackuri ,  Efectul e deosebit şi aşează instrumentele în spaţiul audio al mixului mai distinct.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

OK . dar trebuie niste scule de masterizare  ca sa  poti regla sidechain si midle "separat "

de ex ..de la Voxengo .-".MSED " ....este  FREE 

.de la Voxengo,au  si altele dar nu sunt free toate doar  de "proba '  ce inseamna ca intrerupe la fiecare 30 secunde  ca sa nu poti folosii , nu stiu daca si la mixdown fac poate la mixdown nu face ..dar este nasol sa serezi cu intreruperi .

Ptr sidechain si "adunarea/concentrarea basilor "    RescueMK2_2.1  ..sa zicem ca este cam la fel ca si MSED  dar cu mai multe posibilitati subtile ..dar de fapt sunt foarte diferite in principal amandoua fac separarea side de midle ...in felul lor .. RescueMK2_2.1 separa bine controlul basilor .si are  controlul de "spred " este subtil dar se simte bine cand actionezi ..butonul ..

Cu MSED si RescueMK2_2.1 se poate regla  balansul intre background si centru .

Compresor/eq  miultiband   ptr masterizare cu "sidechain"    Nova67P  doar  ptr bass  este super OK  deci "Elephant" de la voxengo este mai destept dar cum am scris acela intrerupe ca este doar demo .Mai sunt cateva dar acsta ar fi cel mai OK ..are o fereastra grafica unde poti seta EQ si patru benzi separate de EQ  parametric totul ..

Cu acestea de mai de sus poti sa pui in evidenta   acele doua "trackuri de side le faci sa se auda , fara sa bruieze soloul din centru ..

UN Reverb bunicel "epicVerb1.5" ,, EQ -co,presor pe 4 benzi ..cu butoane ..nu are "grafic "   este "EQUINOX_1.0.6" , Altul "IQ4gui" ,  un ul mai simplu "RoughRider" .

In linkurile postate anterior cauti pe categorii si gasesti multe daca mai este nevoie de altele ..

Ptr efecte FREE  foarte bune ( poate consuma unele CPU ca puternic ) de la MeldaProduction ..in colectia de efecte free .are un efect .MXXX  care de fapt contine foarte multe efecte ptr instrument , voce , dar si cateva ptr "master"..o sumedenie de efecte foarte faine ,si sa zicem moderne fata de efectele FREE ma fancy de la alti producatori  mai profi  si poate scrise intr-un cod mai "lent". dar doar cateva au probleme de consum mare de CPU .

Contine acest  MXXX  tot felul de efecte ambientale de toate felurile ce au  "spred " /satereo  , tot felul de ecouri modulate , multiecouri , multi reverb , shimmer reverb ( acesta cam haleste CPU) dar daca neaparat ai nevoie procesezi un mixdown cu efect  si nu mai utilizezi efectul vst la mixare astfel nu mai haleste CPU ..Contine peste .vre-o 300  poate chiar peste  500 de efecte  unele sunt versiuni dar multe sunt absolut diferite  deci nu preseturi ci efecte singulare si efecte combinate incorporat nu modular ...Mai ales ptr instrumentul solo sau voce   sunt efecte foarte bune ..dar si ptr background ..De fapt nici nu le-am incercat pe toate doar am trecut prin ele ..multe nu am testat deparece am observat ca la un clicj cu mouse pe sliderul listei de efecte acesta sarea doua "pagini " asa ca nu sunt in clar cate efecte sunt 300 sau 600 ...hehe

..http://www.meldaproduction.com/MFreeEffectsBundle

Din pacate nu functioneaza "player-ul " din rgc.ro  ca sa pun ceva modele de comparatii  cu Sidechain .

Am mai scris acum vre-o cateva luni ca nu stiu cum si ce soft ( scula )  este ptr setare /reglaj ca sa fie compatibilitate intre MONO si STEREO   asta tot caut .Ceva matrice codor , ca instrumentele se auda si in  MONO la fel ca si in Stereo .Folosind aceste tehnici de separare cam dure la auditie in MONO  dispar cele doua sidechain .Daca insa aduc la aprox 40% L si R deja se amesteca in centru ..probabil este un compromis .Oricum incet ies statiile de radio AM si MONO o sa dispara ...

Dar de ex daca folosesti un BackTrack  Stereo pe un amplif de chitara in MONO ai problema ca din sidechain nu se aud instrumentele  ..sau se aud groaznic cu "sumarea L+R"  cu doua rezistoare intr-o intrare MONO ..Sa nu mai zic de ce groaznic poate sa sune astfel un Reverb "spatial " stereo ..cand toate reflexiiler se aduna in MONO ..cateodate este horror ...Deci asta caut acum cand ma loveste rabdarea ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Am incercat cu alt PC cu Win7 ca acela pot sa ascult mp3-ul de pe rgc.ro , acesta care este ptr "muzica/mixaj " este cu XP Profesional ..si nu stiu de ce nu functioneaza tot in Firefox  ..redarea mp3 de pe rgc.ro

In speranta ca alti pot sa redea iata  o proba cu Synth 9 de la EHX

Bass , chitara  ritm ,( doar cu un singur ton nu acorduri ) si restul  cantat la chitara prin sintetizator ..

The Sad Clown .mp3

 

PS.  oare ce ma blocheaza in XP ?

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Music News: Eric Clapton: 'Maybe the guitar is over.' | The Current

https://www.thecurrent.org/feature/2017/09/11/eric-clapton-guitar-over

..in alta publicatie am citit dasr nu mai stiu care era  in care se prezenta ce zice Clapton apoi ,se  prezinta nivelul vanzarilor Gibson si Fender  care a scazut cu vre-o 15%  adica este in declin ..

dar spuneau si de faptul ca foarte multi amatori ptr homestudio nu mai investesc in  "brand"-uri ci cumpara si clone sau daca vor ceva mai mai comanda la diferiti lutieri ...

na ca am gasit

http://www.musicradar.com/news/eric-clapton-maybe-the-guitar-is-over

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 year later...

Ce am gasit  pe un site  la  ultimul " capitol" - Other Factors Influencing Pickup Tone

https://musicalilluminism.wordpress.com/2009/04/28/vintage-gibson-humbucker-specs-and-general-pickup-tech/

Pe albumul  Derek and the Dominos’ Layla , chitara a fost inregistrata  cu " finest holy grail gear "un  Pignose de 50$

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Molecular Junctions

https://www.nanologaudio.com/blog

https://www.google.com/search?q=Nanolog&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjV-7CWj4jtAhUitYsKHbBbAs0Q_AUoAXoECAYQAw&biw=1024&bih=673#imgrc=X32bnQchG3PZsM

Shootout - Nanolog Clipping vs Diode Clipping (Subtle, but awesome!)

 

Bineinteles ca  acellasi efect de limitare / taiere  si " wave shape " poti sa-l realizezi si cu alte circuite ...dar sa zicem ca este mai simplu cu doar o celula " nanolog "( molecular junctions )

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2020 at 01:57, karpi said:

sa zicem ca este mai simplu cu doar o celula " nanolog "

Categoric nu e mai simplu, în primul rând pentru că-și dă duhul la curent continuu:

Quote

With applied DC, the devices can either degrade over time, becoming more linear, and eventually losing their ability to provide distortion. They may "smoke out," again, depending on how high the voltage is. The circuits I provided in the handout have been tested to at least some level, and the device should work well in these, but it would be best to avoid the potential for degradation!

Dar nah, când vrei să fii singurul pațan de pe uliță cu overdrive nano-cuantic faci și sacrificii.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

all-about-pickups

http://www.planetz.com/tag/pickups/

De urmarit si likurile din articol pentru explicatii mai detailate ...adica cele din ..">More"

Este mult de citit ...analize /diagrame /teorie  ..., fiecare sa-si selecteze  de citit  cea ce  este important pentru el ..

Cel mai practic link ar fi acesta cu diagrame pentru  diferitele posibile cablari  ..

http://www.planetz.com/wp-content/uploads/2017/08/The-Magnificent-humbucker-coil-tapcoil-split.pdf

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 10 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.